Czemu nie ulec radości, gdy czas nastanie starości? Bo człowiek z wiekiem ma chęci, by światem trochę pokręcić, czyli … niech no tylko ktoś powie, że senior to nie jest człowiek …

Wtorek, 14 listopada – Dzień Seniora, Światowy Dzień Cukrzycy

 

Dzień Seniora

 

14 listopada obchodzony jest w kraju Ogólnopolski Dzień Seniora. Tego dnia dla osób starszych organizowane są m.in. występy artystyczne, wykłady prowadzone przez specjalistów i darmowe badania profilaktyczne.

Brzmi to trochę nudno, prawda? A co sami, będąc osobą w wieku 60+ możemy robić dla siebie, aby te upływające dni nie były tak monotonne i przewidywalne? Stawiam na PASJE, HOBBY i MARZENIA. Mamy je w każdym wieku i towarzyszą nam przez całe życie. Będąc aktywni zawodowo, nie mamy czasu dla siebie, wypełniając codzienne obowiązki. Tylko nieliczni mają ten komfort realizowania swych zainteresowań jeszcze przed emeryturą. Na emeryturze pasje mogą stać się sposobem na życie. Warto zacząć żyć tak, by wiek nie miał żadnych ograniczeń.

Często myślimy, że sport nie jest dla emerytów. Nic bardziej mylnego! Nawet po 90-tce można przebiec maraton, a gimnastyka dla seniorów to podstawa codziennej aktywności fizycznej. Uważamy, że edukacja nie jest już dla nas? Przecież człowiek uczy się przez całe życie nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dlaczego więc nie skorzystać z oferty Uniwersytetów Trzeciego Wieku?.

Mamy dużo czasu? Może to właśnie rękodzieło jest dla nas! W domowym zaciszu własnymi rękami można zrobić prawdziwe cuda. Mamy ochotę na rozrywkę? Seniorzy też potrafią się bawić! Podróże w każdym wieku są inspirujące i pełne przygód. Zobaczmy, jak można podróżować na emeryturze:

 

W zasięgu ręki cz1.wmv

 

Dla niektórych najważniejszy jest dom i rodzina. Czas spędzony z dziećmi i wnukami jest bezcenny. A może warto mieć w domu zwierzęta, przecież to najlepsi przyjaciele człowieka? Gdy dopadnie Cię smutek, czworonożny kompan na pewno poprawi Ci humor. Można także pielęgnować przydomowy ogród lub  stworzyć oazę spokoju na balkonie.

Można czytać książki. Mole książkowe mają lepszą pamięć!

 

Czytanie książek, pisanie oraz inne aktywności stymulujące mózg pomagają dłużej cieszyć się dobrą pamięciąinformuje pismo „Neurology” wydawane przez Amerykańską Akademię Neurologii.

Słowo „senior” ostatnio stało się modnym słowem. Modnym, ponieważ coraz więcej jest seniorów. Młodzi zostawiają rodziców i zakładają swoje własne gniazda. A seniorzy zostają. Czym w takim razie różni się „senior” od „emeryta”? Przede wszystkim ładniej brzmi. Kojarzy się trochę ze „starszakiem”, czyli osobą, która jest w dojrzałym wieku, ma świadomość siebie, własnej osobowości, coś w życiu więcej robi. Natomiast emeryt przywodzi na myśl człowieka patrzącego w okno, siedzącego w domu i ewentualnie wychodzącego na zakupy, do kościoła czy na spacerek wokół bloku. A „senior” ma większe oczekiwania wobec życia.

 

Światowy Dzień Cukrzycy

 

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest od 1991 roku właśnie 14 listopada – w urodziny odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Święto ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy. Celem obchodów jest promowanie i poprawa ludzkiego zdrowia, a także zapewnienie lepszego dostępu do leczenia i edukacji diabetologicznej.

Cukrzyca – grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem glukozy we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić: cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne, rzadziej występujące typy.

Najczęstszą postacią cukrzycy jest cukrzyca typu 2, polegająca na zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę (insulinooporność). Stan ten wymaga produkcji nadmiernej ilości insuliny, co w dalszym przebiegu choroby przekracza zdolności wydzielnicze trzustki. W cukrzycy typu 2, dochodzi do uszkodzenia komórek beta w wyspach trzustki i upośledzenia, a później zaprzestania wydzielania insuliny.

Cukrzyca typu 1 polega na pierwotnym, niedostatecznym wydzielaniu insuliny, przy zachowaniu normalnej wrażliwości tkanek na ten hormon. Cukrzyca ciężarnych jest wynikiem zmian hormonalnych związanych z ciążą.

Typy 1 i 2 są wielogenowe, tzn. są rezultatem mutacji w wielu genach, w odróżnieniu od monogenowych.

 

 

 

Zasadą współczesnej terapii cukrzycy jest leczenie wszystkich zaburzeń towarzyszących chorobie, a nie tylko kontrola gospodarki węglowodanowej. Dążenie do normalizacji masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, właściwa dieta, leczenie częstych w cukrzycy zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia oraz utrzymywanie glikemii w przedziale wartości możliwie najbardziej zbliżonym do niecukrzycowych (normoglikemii) zmniejsza ryzyko rozwoju powikłań choroby.

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;  https://cafesenior.pl;

Dodaj komentarz