Jej podróż za jeden uśmiech, czyli … Alina Janowska

Wtorek, 14 sierpnia

 

Wczoraj, tj. 13 listopada 2017 roku, w wieku 94 lat zmarła jedna z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych, teatralnych, estradowych i telewizyjnych – Alina Janowska.

Zdobyła dużą popularność, grając w pierwszych polskich filmach powojennych. Zadebiutowała epizodem ulicznym w „Zakazanych piosenkach” (1946). Rok później Wanda Jakubowska powierzyła jej rolę jugosłowiańskiej więźniarki w „Ostatnim etapie”. W tym czasie zagrała także w „Skarbie” (reżyser Leonard Buczkowski, 1948)
Po zdanym eksternistycznie egzaminie aktorskim na niemal dekadę zniknęła z ekranu. Później zagrała w „Samsonie” (1961), „Dzięciole” (1970), „Podróży za jeden uśmiech (1972), „Dulskich” (1975), „Rozmowach kontrolowanych” (1990), „Feminie” (1991). W 2008 r. zagrała w filmie „Niezawodny system” Izabeli Szylko, rok później w „Ostatniej akcji” Michała Rogalskiego. Obie role przyniosły jej nominacje do nagród miesięcznika „Film” Złote Kaczki.
Ogromną popularność przyniosła jej w połowie lat 60. rola w serialu „Wojna domowa” Jerzego Gruzy, w którym zagrała Irenę Kamińską. Janowska wystąpiła także w innych serialach – „Czterdziestolatek”, „Stawka większa niż życie”, „Lalka”. Po raz ostatni publicznie pojawiła się w 2013 roku podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie świętowała jubileusz pracy artystycznej.
 Zmagała się z chorobą Alzheimera. Janowska udzielała się również społecznie. Dzięki determinacji artystki na warszawskim Żoliborzu, gdzie była radną, powstało Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Gniazdo”. Stowarzyszenie organizuje zajęcia pozalekcyjne, wysyła też najmłodszych na ferie i wakacje. Była jedną z gwiazd polskiej sceny, która regularnie od 1975 roku regularnie uczestniczyła w zbiórkach pieniędzy na ratowanie starych nagrobków na warszawskich Powązkach.
Alina Janowska była Kawalerem Orderu Uśmiechu. Została uhonorowana między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką „Za zasługi dla Warszawy”, Prometeuszem – Nagrodą Artystyczną Polskiej Estrady za szczególne osiągnięcia dla sztuki estradowej.
Źródło:    https://www.tvn24.pl

Dodaj komentarz