Dają radość, ale pod warunkiem, że się je szanuje, że się ich nie lekceważy, czyli … tereny górskie …

Poniedziałek, 11 grudnia – Dzień Chruścików, Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich, Międzynarodowy Dzień Tanga

 

Dzień Chruścików

 

Chruściki (Trichoptera) to nie ciasteczka zwane też faworkami, ale owady i w dodatku wodne. I nie tak mało, tylko cały rząd liczący na całym świecie blisko 15 tys. gatunków, a w Polsce jakieś… 300 gatunków. Na oko wydają się mało interesującymi, a doczekały się własnego święta!  Dokładnie 15 lat temu (2002), Lech Pietrzak zaproponował Dzień Chruścików na antenie radiowej Trójki.  Inicjatywa zyskała uznanie i szybko przerodziła się w coroczne wydarzenie.

Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich

 

Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich (International Mountain Day), to święto obchodzone corocznie 11 grudnia ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku na zakończenie Międzynarodowego Roku Terenów Górskich, nad obchodami którego patronat objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Pierwsze obchody koordynowane przez FAO, odbyły się w 2003 roku. Jego celem jest nie tylko zwrócenie uwagi na znaczenie terenów górskich, ale i problemy ich mieszkańców, takich choćby jak większe koszty utrzymania.

 

Międzynarodowy Dzień Tanga

 

Tango argentyńskie jest jedno, jedyne. Zrodziło się ok. 1880 roku w Rio de la Plata w Buenos i Montevideo.

Święto obchodzone jest w rocznicę urodzin Carlosa Gardela i Julio de Caro, dwóch artystów, którzy przyczynili się do popularności tanga w Argentynie i na świecie.

 

 Por una Cabeza – Carlos Gardel

Zmysłowe tango to jeden z głównych symboli Argentyny.

 

Carlos Gavito and Marcela Duran – A Evaristo Carriego (E. Rovira)

 

 

Mistrzowskie wykonanie!

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://swiatmakrodotcom.wordpress.com;

Dodaj komentarz