Czwartek, 14 czerwca – Światowy Dzień Żonglerki, Dzień Dziennikarza Obywatelskiego, Światowy Dzień Krwiodawstwa, Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
Światowy Dzień Żonglerki
Żonglerka to rodzaj rozrywkowej aktywności fizycznej, polegający na poruszaniu rekwizytami w niekonwencjonalny sposób. Najbardziej rozpoznawalną formą jest wielokrotne, powtarzalne podrzucanie przedmiotów w powietrze i ponowne ich chwytanie. Rekwizytami mogą być piłki, maczugi, obręcze, diabolo, poi, specjalnie wykonane kije, a także przedmioty codziennego użytku, jak długopisy, pudełka czy kapelusze. Niektórzy żonglerzy zwiększają dramatyzm swoich pokazów, używając przedmiotów takich jak noże, pochodnie czy nawet piły łańcuchowe.
Do początku lat pięćdziesiątych XX wieku żonglerka była uprawiana tylko przez zawodowców. Od tego czasu coraz więcej ludzi traktuje ją jako hobby. Międzynarodowe Stowarzyszenie Żonglerów rozpoczęło działalność jako związek profesjonalistów, ale szybko dołączyli do niego pasjonaci. Żonglerzy zaczęli regularne spotkania, ćwiczyli i wymieniali uwagi. Te zgromadzenia przekształciły się w kluby żonglerskie, które znajdują się obecnie w prawie każdym większym mieście.
Krystian Minda – Żonglerka Artystyczna – Promo 2014
Około roku 1980 zaczyna się okres intensywnego rozwoju kultury żonglerskiej. Odbywają się pokazy, warsztaty, konwencje żonglerskie, a także zawody. Rozpoczyna się też przemysłowa produkcja sprzętu żonglerskiego, którego dystrybucją zajmują się wyspecjalizowane sklepy.
Podczas Światowego Dnia Żonglerki wychodzimy w przestrzeń miejską i żonglujemy. W różnych miejscowościach podejmowane są próby bicia rekordu w ilości żonglujących osób, lokalni aktywiści zachęcają do włączenia się do aktywnego świętowania. Wiele miast organizuje warsztaty i pokazy żonglerskie w przestrzeniach publicznych. Żonglerka sprzyja interakcji i daje radość!
Dzień Dziennikarza Obywatelskiego
Światowy Dzień Krwiodawstwa
Światowy Dzień Krwiodawcy (World Blood Donor Day) to święto dedykowane dawcom krwi, obchodzone corocznie 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi, za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla.
Święto zostało ustanowione 14 czerwca 2004 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodową Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), Międzynarodową Federację Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne.
Wielkie wyrazy szacunku dla wszystkich dawców krwi!
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
14 czerwca 1940 r. do nowo powstałego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport polskich więźniów politycznych, liczący 728 osób. Zapoczątkowało to zaplanowaną przez niemieckich nazistów eksterminację niektórych narodów – głównie Żydów, Polaków i Romów.
Według szacunków, w latach 1940-1945 hitlerowcy więzili w Auschwitz łącznie około 150 tys. Polaków. Była to druga pod względem wielkości – po Żydach – grupa więźniów obozu. W Auschwitz zginęła co najmniej połowa z nich, a część po przeniesieniu do innych obozów. W sumie w obozie życie straciło przeszło 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.
Decyzją Sejmu właśnie 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Nie rozumiem!
Nie rozumiem, jak można było dopuścić do takiej sytuacji!
Jeszcze bym rozumiała, gdyby muzeum było w Izraelu. Ale w Polsce, utrzymywane za pieniądze podatników polskich? Kto w takim razie pracuje w tym Muzeum? I jak to się stało, że dopuściliśmy do takiej sytuacji?
„Auschwitz. Nie mówi się trudno!” – Zakłamywana historia niemieckiego obozu śmierci
Źródło: https://pl.wikipedia.org; https://depot.ceon.pl; tytuł postu – fragment z książki „Autoportret reportera” Ryszarda Kapuścińskiego; http://www.antykorupcja.gov.pl; http://czasdzieci.pl; http://www.sejm.gov.pl;