Poniedziałek, 17 grudnia – Dzień bez Przekleństw, Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz, Dzień Braci Wright, 1955 – założono Totalizator Sportowy, 1903 – Bracia Lumière wynaleźli proces otrzymywania fotografii barwnych na płytach szklanych w postaci diapozytywów (autochrom), 1964 – premiera filmu muzycznego Grek Zorba w reżyserii Michalisa Kakojanisa, 1970 – w USA zakończono prace nad projektem „Blue Book”
Dzień bez Przekleństw
Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz
Dzień Braci Wright
O tych świętach nietypowych pisałam (TUTAJ) .
***
Właśnie mija 63 lata od chwili powstania pewnej instytucji. Otóż 17 grudnia
1955 roku – założono Totalizator Sportowy
Totalizator Sportowy to polskie przedsiębiorstwo. Jego głównymi obszarami działalności są gry liczbowe, loterie pieniężne i zakłady wzajemne. Zostało powołane uchwałą Prezydium Rządu 17 grudnia 1955 roku i rozpoczęło działalność 25 stycznia 1956 roku. W latach 1956–1997 funkcjonowało jako Przedsiębiorstwo Państwowe Totalizator Sportowy, po czym zostało przekształcone w spółkę Skarbu Państwa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym udziałowcem jest Skarb Państwa.
Zgodnie z ustawą o grach i zakładach wzajemnych Totalizator Sportowy jest monopolistą w dziedzinie gier liczbowych i loterii pieniężnych w Polsce. Jest właścicielem loterii Lotto. Przedsiębiorstwo posiada ponad 16 tys. punktów sprzedaży. Od 2008 roku Totalizator Sportowy jest zarządcą Toru Wyścigów Konnych Warszawa Służewiec.
W 1991 roku został wdrożony komputerowy system sprzedaży. W grudnia 2018 przedsiębiorstwo uruchomiło platformę internetową, która pozwala na stawianie kuponów Lotto przez internet, oraz kasyno internetowe.
7 maja 2013 roku Totalizator Sportowy otrzymał Certyfikat Odpowiedzialnej Gry przyznawany przez European Lotteries and Toto Association. Standardy certyfikatu zostały wprowadzone przez European State Lottery and Toto Association w 2007 roku. W ramach certyfikacji ocenianych jest 11 obszarów, które obejmują między innymi: badania, szkolenia pracowników, programy dla sprzedawców, projektowanie gier, reklamę i marketing oraz edukację graczy. Oceny dokonuje niezależny audytor, a certyfikat przyznawany jest na okres trzech lat.
Według danych ze strony przedsiębiorstwa, w 2015 roku Totalizator Sportowy Sp. z o.o. osiągnął przychody w wysokości 4,3 miliarda zł. Zysk netto wyniósł 283 miliony zł.
Do ceny każdego zakupionego zakładu gier liczbowych doliczana jest dopłata w wysokości 25% ceny zakładu. W przypadku loterii pieniężnych dopłata ta wynosi 10% ceny losu. Kwoty wpłaconych dopłat trafiają docelowo na rachunek Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (77% wpływów z dopłat), Funduszu Promocji Kultury (20% wpływów z dopłat) oraz Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (3% wpływów z dopłat).
Miło dać komuś coś – kosztem innych 🙁
***
Nad brzegiem Morza Śródziemnego, w prowincji Liguria, znajduje się kolorowa kraina Cinque Terre (Pięć Ziem). Aby można było oglądać taką barwną panoramę nie tylko „na żywo”, musiało dojść do pewnego wydarzenia. Otóż w roku
1903 – Bracia Lumière wynaleźli proces otrzymywania fotografii barwnych na płytach szklanych w postaci diapozytywów (autochrom)
Tak, to ci sami, od których rozpoczęła się historia kina.
Autochrom lub autochrome to proces otrzymywania fotografii barwnych na płytach szklanych w postaci diapozytywów. Pionierem techniki autochromowej był XIX-wieczny fotograf Louis Ducos du Hauron z Francji, a jego wynalazek wprowadzili do produkcji w roku 1907 bracia Lumière.
Przy zastosowaniu metody autochromu początkowo nie było możliwe uzyskanie barwnych fotografii na papierze, a jedynie podczas projekcji. Na początku XX wieku rozpoczęto wydawanie pierwszych albumów z kolorowymi fotografiami, a nie jak dawniej z malowanymi czarno-białymi zdjęciami. Pierwszą polską książką z fotografiami kolorowymi wykonanymi w technice autochromu jest Malownicza Polska Tadeusza Rzący z 1910 roku.
Tadeusz Rząca, Okolice Krakowa, scena wiejska, fotografia, 1910‒1920, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, licencja PD, Wikimedia Commons
W autochromie szklana płytka pokryta była barwną mozaiką mikroskopijnych ziarenek skrobi ziemniaczanej w kolorach pomarańczowym, zielonym i fioletowym, a całość pokryta była emulsją panchromatyczną do fotografii czarno-białej. Podczas ekspozycji światło przenikało przez różnokolorowe ziarenka a po wywołaniu do pozytywu powstawał barwny obraz w naturalnych kolorach. Jedyną wadą była konieczność stosunkowo długiego, 2–3 sekundowego czasu naświetlania płyt autochromowych.
***
Data 17 grudnia jest na stałe związana z pewnym wydarzeniem filmowym. Tego dnia
1964 roku odbyła się premiera filmu muzycznego Grek Zorba w reżyserii Michalisa Kakojanisa
Film ten to amerykańsko-grecko-brytyjska adaptacja powieści Nikosa Kazantzakisa.
Michalisowi Kakojanisowi zawdzięczamy jeden z najbardziej kultowych filmów w historii kina – „Greka Zorbę” ze słynną rolą Anthony’ego Quinna, który po mistrzowsku wcielił się w greckiego uwodziciela, obieżyświata, chłopa i robotnika z Krety w jednej osobie – Alexisa Zorbę. Jest to również legendarny popis aktorski Anthony’ego Quinna. Jego Alexis Zorba jest kimś całkowicie wolnym, niepodległym wobec norm, żywym pomnikiem na cześć samego życia, które, gdy tylko umie się z niego czerpać, przynosi człowiekowi wiele dobrego.
W 1965 roku, na 37. ceremonii rozdania Oscarów film został nominowany do ośmiu statuetek Oscara, a otrzymał trzy. Kakojanis na potrzeby „Greka Zorby” wykreował słynny taniec sirtaki, który po wielkim sukcesie filmu wiele osób zaczęło uważać za tradycyjny taniec grecki. Przy muzyce Mikisa Teodorakisa, rozpoznawalnej od pierwszych dźwięków buzuki, tancerze ustawieni obok siebie trzymają się za ramiona na znak braterstwa i postępują za prowadzącym. Rytm coraz bardziej przyspiesza…
Greek Zorba Alexis Zorbas
„Grek Zorba” to filmowy pomnik na cześć wolności i radości w czerpaniu z życiowych atrakcji. To film o pięknych kobietach i bezwstydnej pożądliwości. To celuloidowy pean na temat chwytania za wszelką cenę pojedynczych chwil. W końcu człowiek nie może żyć bez odrobiny szaleństwa…
***
48 lat temu, 17 grudnia
1970 roku w USA zakończono prace nad projektem „Blue Book”
Project Blue Book inaczej Projekt Błękitna Księga, to zakończony wojskowy projekt Armii Stanów Zjednoczonych. Dotyczył wyłącznie obserwacji Niezidentyfikowanych Obiektów Latających, zwanych w skrócie UFO. Był zapoczątkowany w 1952 i trwał nieprzerwanie do stycznia 1970. W grudniu 1969 wydano rozkaz zakończenia tego projektu.
Do zakończenia projektu przebadano 12 618 przypadków UFO, z czego większość została uznana za naturalne zjawiska lub samoloty (i inne pojazdy latające wytworzone przez człowieka), kilka za oszustwa, a 701 za niewyjaśnione (ok. 6% przypadków). Raporty zostały odtajnione na mocy amerykańskiego Freedom of Information Act (Zasada Jawności Informacji Publicznej), ale bez informacji dotyczących świadków.
A! Nie napisałam jeszcze, że
za tydzień mamy ŚWIĘTA!
Cliff Richards – Christmas time Mistletoe and Wine
Źródło: https://pl.wikipedia.org; tytułowy cytat: Katarzyna Grochola „A nie mówiłam!” i reklama loterii Lotto; https://www.tvn24.pl;