Czwartek, 28 lutego – Dzień Kibica Cracovii, Dzień Chorób Rzadkich,
Wydarzyło się:
(1981) Wprowadzono kartki na mięso i wędliny
(1924) W Wiedniu odbyła się premiera operetki Hrabina Marica Imre Kálmána
Urodzili się:
(1967) Alicja Węgorzewska-Whiskerd – polska śpiewaczka operowa (mezzosopran)
Dzień Kibica Cracovii
Dzień Chorób Rzadkich
O dzisiejszych świętach możecie przeczytać (TUTAJ) .
A teraz, jak zwykle, śpieszę przedstawić Wam kilka ciekawych faktów historycznych i kilku znamienitych solenizantów.
***
28 lutego 1981 roku
wprowadzono kartki na mięso i wędliny
Kartki były to bony bądź kupony uprawniające do nabycia określonych towarów w gospodarkach, w których obowiązuje reglamentacja towarów. System kartkowy funkcjonuje zwykle w okresie silnych niedoborów żywności spowodowanych wojną, klęskami żywiołowymi lub perturbacjami politycznymi i ma na celu zapewnienie wszystkim przynajmniej minimalnych racji żywnościowych.
Tak też było w Polsce, gdzie kartki funkcjonowały już w kilku okresach historycznych. Pierwszy system reglamentacji towarów w okresie bezpośrednio powojennym był kontynuacją reglamentacji z okresu okupacji niemieckiej. Na kartki sprzedawano chleb, mąkę, kaszę, ziemniaki, warzywa, mięso, tłuszcze, cukier, słodycze, mleko, kawę lub herbatę, sól, ocet, naftę, zapałki, mydło, a nawet wyroby dziewiarskie. System ten został zniesiony 3 stycznia 1953 przy jednoczesnym, drastycznym podniesieniu cen urzędowych na te towary, w niektórych wypadkach o 100%.
Drugi okres systemu kartkowego rozpoczęło wprowadzenie kartek na cukier w lipcu 1976 roku przez rząd Piotra Jaroszewicza. W trakcie wydarzeń sierpniowych z 1980 jednym z 21 postulatów było wprowadzenie kartek na mięso, które faktycznie wprowadzono 28 lutego 1981 roku.
Na skutek stale narastających trudności gospodarczych system kartkowy rozszerzono 30 kwietnia 1981, obejmując nim oprócz mięsa także wszelkie przetwory mięsne, masło, mąkę, ryż i kaszę.
1 września 1981 system kartowy objął też mydło i proszek do prania. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 system kartkowy był stopniowo rozszerzany na kolejne grupy towarów, m.in. czekoladę, alkohol, benzynę i wiele innych, osiągając zakres znacznie szerszy niż w czasie okupacji podczas II wojny światowej.
***
28 lutego 1924 roku w Wiedniu w Theater an der Wien
odbyła się premiera operetki Hrabina Marica Imre Kálmána
Hrabina Marica to operetka w trzech aktach. Libretto zostało napisane przez Juliusa Brammera i Alfreda Grünwalda.
W październiku 1923 roku zmarł Wilhelm Karczag, dyrektor Theater an der Wien. Dyrekcję objął po nim jego zięć, 36-letni aktor i śpiewak Hubert Marischka. Marischka, który wiele podróżował, oglądając nowości na scenach Nowego Jorku, Paryża czy Londynu szukał nowej formuły dla swego teatru. Lansował wystrój niemal rewiowy, bogatą wystawę i operetkę utanecznioną, efektowną, niestroniącą od nowych rytmów i humoru. Pozyskał znakomitego młodego komika Hansa Mosera, znakomitego aktora charakterystycznego Maxa Hansena, utrzymał w zespole pięknie śpiewającą Betty Fischer i potrzebował dobrej premiery na rozpoczęcie działalności. W tym celu zwrócił się do Kálmána, który – wspólnie z Brammerem i Grünwaldem – odniósł już sukces trzy lata wcześniej Bajaderą. Teraz przedstawili Marischce utwór jeszcze lepszy, choć oparty na starym libretcie.
Hrabina Marica to drugi po Księżniczce czardasza wielki sukces Kálmána. Kálmán raz jeszcze udowodnił, że znakomicie czuje się w węgierskich rytmach, imponując bogactwem efektownych łatwych do zapamiętania melodii. Szereg arii i duetów Maricy do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością: piosenka Maricy z aktu Gdzie mieszka miłość, duet Żupana i Maricy Ach jedź do Varaždin, a przede wszystkim Graj Cyganie Tassila.
Hrabina Marica (Gräfin Mariza) – OPERA NOVA – BYDGOSZCZ
***
28 lutego 1967 w Szczecinie, przyszła na świat
Alicja Węgorzewska-Whiskerd – polska śpiewaczka operowa (mezzosopran)
Alicja Węgorzewska to polska śpiewaczka operowa i osobowość medialna urodzona w Szczecinie. Rozpoznawalność przyniosła jej wieloletnia kariera muzyczna, w ramach której zagrała kilkanaście ról operowych i wydała kilka albumów studyjnych. Ponadto pojawiła się w kilku produkcjach telewizyjnych, pełniła rolę jurorki w programie Bitwa na głosy oraz wykonywała partie wokalne w ramach muzyki zrealizowanej do filmu Wiedźmin. Prywatnie Alicja Węgorzewska jest absolwentką wydziału wokalnego Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie i przez wiele lat uczyła się gry na fortepianie.
W młodości artystka rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku zaledwie 5 lat, a w czasach liceum zdecydowała się także na rozwijanie talentu wokalnego. W 1993 roku Alicja Węgorzewska ukończyła studia na wydziale wokalnym Akademii Muzycznej im Chopina w Warszawie, po czym wkrótce zaczęła występować na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Jej debiut sceniczny miał miejsce w 1996 roku w operze Claudia Monteverdiego Koronacja Poppei, a był to dopiero początek jej drogi do sławy.
W 1999 roku Alicja Węgorzewska rozpoczęła również karierę zagraniczną i została zaangażowana między innymi do Wiedeńskiej Opery Kameralnej. Artystka w ciągu swojej wieloletniej kariery zagrała kilkanaście partii operowych i uczestniczyła w licznych festiwalach międzynarodowych i galach operowych. Za swoją pracę artystyczną otrzymała również wiele nagród i wyróżnień, między innymi I nagrodę w Rheinsbergu. W 2001 roku Alicja Węgorzewska została wykonawczynią partii pezzosopranowych podczas realizacji ścieżki dźwiękowej do filmu fantasy Wiedźmin.
W 2010 roku artystka po raz pierwszy wyreżyserowała Carmen i wcieliła się w tytułową rolę podczas występów w Bahrajnie i Kuwejcie. Rok później Alicja Węgorzewska została także zaangażowana do programu telewizyjnego Bitwa na głosy, w którym zasiadała w jury. Udział w produkcji przyniósł jej nominacje do Telekamer w 2012 i 2013 roku w kategorii Juror. W kolejnych latach Alicja Węgorzewska realizowała się również jako producent teatralny i aktorka dramatyczna, co spotkało się z bardzo pozytywnymi recenzjami krytyków.
Artystka nie zrezygnowała także z występów na szklanym ekranie, bowiem pojawiła się gościnnie w takich produkcjach telewizyjnych jak Dom nad rozlewiskiem, Na dobre i na złe oraz Barwy szczęścia.
W pewnym momencie swojej kariery wyjechała na stałe do USA, jednak po pewnym czasie powróciła do kraju. Alicja Węgorzewska jest matką Amelii, z którą pokazała się w programie Szansa na sukces.
Alicja Węgorzewska / Tonight
Jako, że dzisiaj Tłusty Czwartek – zapraszam na pączki.
Pączki, które sami sobie upieczecie 🙂
Siostra Aniela – Pączki na Tłusty Czwartek
Źródło: https://pl.wikipedia.org; https://www.pudelek.pl; tytułowy cytat: Małgorzata Jankowska, Nikogo nie faworyzuję, „To i Owo” nr 15, 12 kwietnia 2011, s. 13.