Jego muzyka jest poważna i wyrafinowana, przesycona klasycznym przygotowaniem i twórczością wielkich kompozytorów, a także operą, muzyką orkiestrową i sztuką wysoką, czyli … jest zdolny podziwiać każdego, kto przesunął granice i kroczy poza nimi

Środa, 27 lutego –  Dzień Niedźwiedzia Polarnego, Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych, Dzień Wiedzy o Anosmii

Wydarzyło się:

(1936) Premiera filmu Pan Twardowski w reżyserii Henryka Szaro

Urodzili się:

(1976) Yukari Tamura – japońska piosenkarka i autorka tekstów

(1981) Josh Groban – amerykański piosenkarz i aktor

 

Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

Dzień Wiedzy o Anosmii

O dzisiejszych świętach nietypowych możecie przeczytać  (TUTAJ) .

 

***

27 lutego 1936 roku odbyła się

premiera filmu Pan Twardowski w reżyserii Henryka Szaro

Pan Twardowski jest oparty na motywie znanym z legend ludowych oraz licznych utworów literackich. W rolach głównych występują Franciszek Brodniewicz i Kazimierz Junosza-Stępowski.

Akcja toczy się w Polsce w XVI wieku. Legendarny Twardowski początkowo pędzi spokojny i dostatni żywot ziemianina w swoich dobrach. Pewnego dnia zjawia się u niego diabeł i roztacza przed nim wizję uroków światowego życia. Oferuje mu czarodziejską moc w zamian za podpisanie cyrografu, w którym zrzeka się duszy. Twardowski przystaje na tę ofertę.

 

Pan Twardowski w Telewizji Kino Polska

***

27 lutego 1976 roku w Fukuoki w prefekturze Ehime, przyszła na świat

Yukari Tamura –  japońska piosenkarka i autorka tekstów

Yukari Tamura to japońska popularna piosenkarka, autorka tekstów i seiyū (seiyū – japoński „aktor głosowy”, użyczający głosu bohaterom w słuchowiskach radiowych, anime, grach komputerowych). Współpracuje z agencją talentów Amuleto, wcześniej z Arts Vision i I’m Enterprise. Przez swoich fanów nazywana Yukarin, znana jest również ze swojego wysokiego głosu i zainteresowania modą Lolita. Jako seiyū zadebiutowała w 1997 roku, a swój pierwszy singel Yūki o Kudasai wydała 26 marca tego samego roku.

Jako znana seiyū, niektóre z jej wydawnictw muzycznych zostały wykorzystane jako openingi i endingi (czyli utwory otwierające i zamykająca każdy odcinek) w seriach anime (filmach animowanych) osiągając wysokie pozycje na listach Oricon top 100. Jej rola jako Nanoha Takamachi w serii Magical Girl Lyrical Nanoha przyczyniła się do wzrostu jej popularności.

 

田村ゆかり/「エキセントリック・ラヴァー」MUSIC VIDEO

 

***

27 lutego 1981 w Los Angeles, urodził się

Josh Groban – amerykański piosenkarz i aktor

Josh Groban, właściwie Joshua Winslow Groban to amerykański piosenkarz, autor piosenek, producent i aktor znany ze swego dojrzałego i rozległego głosu. Uprawia zarówno śpiew klasyczny, jak i muzykę pop. Głównie wykonuje utwory w językach angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim.

W 2007 roku stał się w swoim kraju najlepiej sprzedającym się artystą. Na świecie sprzedał ponad 30 milionów płyt. Groban jest również jedynym artystą, którego dwa albumy dostały się jednocześnie do pierwszej dwudziestki listy bestsellerów Billboard ostatnich lat (Billboard – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych).

Jego prapradziadkowie ze strony matki pochodzili ze wschodniej części Norwegii z regionu Toten, natomiast przodkowie ze strony ojca byli żydowskimi imigrantami i pochodzili z Berdyczowa.

Krytycy muzyczni opisują głos Grobana w różny sposób, niektórzy mówią o tenorze, inni o barytonie. Podczas występów Josh może sięgnąć najniżej nawet dźwięku G. To powoduje, że Groban potrafi śpiewać w skali, w której skala tenoru jeszcze nie występuje – i analogicznie – w skali, do której nie dochodzi już skala barytonu. W 2002 r. New York Times opublikował artykuł, w którym Josh opisał siebie „jako kształcącego się tenora, lub inaczej, barytona z barierą o niższej skali głosowej, która podnosi się bez przerwy wyżej, wolna i swobodna”.

Muzyczne wpływy na Grobana mają m.in. Paul Simon, Sting, Peter Gabriel i Björk. Josh mówi, że jest zdolny podziwiać każdego, kto przesunął granice i kroczy poza nimi. A co do wokalnych wpływów, „każdy, kto opowiada historię w piosenkach”, to m.in. Mandy Patinkin, George Hearn i Luciano Pavarotti.

Poza karierą muzyczną artysta ma na swoim koncie małe role m.in. w serialu „Ally McBeal”, „Glee (2009)”, „Biuro (2005)” oraz filmie „Kocha, lubi, szanuje” (2011), w którym wcielił się w rolę Richarda, u boku Steve’a Carella i Emmy Stone.

Groban udziela się też charytatywnie. Od 2004 roku działa w Find Your Light Foundation, mającej na celu szerzenie i rozpowszechnianie kultury i edukacji muzycznej.

 

Josh Groban – Remember When It Rained – LIVE -Piano

 

Źródło:    https://pl.wikipedia.org;    https://muzyka.interia.pl;

Dodaj komentarz