Kiedy dotrze do ciebie, że się starzejesz, nie możesz już przed tą myślą uciec. Życie zaczyna nagle przypominać wakacje, kiedy to od półmetka czas przyspiesza i galopuje ku końcowi, czyli … jak ciężko być kobietą i, w przeciwieństwie do mężczyzn, mieć date przydatności do reprodukcji.

Sobota, 13 kwietnia –  Dzień Scrabble, Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Wydarzyło się:

(1742) W Dublinie odbyła się premiera Mesjasza Georga Friedricha Händla

(2001) Premiera filmu Dziennik Bridget Jones w reżyserii Sharon Maguire

Urodzili się:

(1940) Vladimir Cosma – rumuński kompozytor muzyki filmowej

 

Dzisiejsze święta nietypowe to

Dzień Scrabble

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Opisałam je  (TUTAJ) .

 

 

***

13 kwietnia 1742 roku w Dublinie

odbyła się premiera Mesjasza Georga Friedricha Händla

Mesjasz to oratorium, najpopularniejsza kompozycja Händla, a słynny chór „Hallelujah” z tego oratorium zalicza się do jego najbardziej rozpoznawalnych kompozycji. Dzieło to przyniosło kompozytorowi światową sławę i niezmiennie w każdej epoce przyjmowane jest z zachwytem. Stawiane jest na równi z Pasją według św. Mateusza J.S. Bacha.

Mesjasz powstał w zaledwie dwa tygodnie, między 29 VIII a 14 IX 1741 roku, w czasie szczególnym dla kompozytora, kiedy to narosłe wokół Händla intrygi zniechęcały go do dalszego komponowania. Postanawiając opuścić na zawsze Anglię (w której dziś uważany jest za narodowego kompozytora), przyjął zaproszenie do Irlandii, na koncerty w Dublinie. Irlandczykom, w podziękowaniu za ofiarowaną gościnę, zadedykował nowe oratorium Mesjasz. Premiera odbyła się w Dublinie 13 kwietnia 1742 roku.

Już podczas próby generalnej irlandzcy krytycy zgodnie pisali, że jest to najdoskonalsza kompozycja wszech czasów. Ale sukces dubliński nie został powtórzony w Londynie, gdzie oratorium zostało wystawione pod zmienionym tytułem A sacred oratorio (1743). Początkowe niepowodzenie dzieła spowodowane było przede wszystkim kwestiami religijnymi (oratorium złożone z cytatów z Pisma Świętego wystawiane w operze przez zespół teatralny). Dopiero po roku 1750 Mesjasz został w Anglii przyjęty z aplauzem.

Tekst oratorium, złożony z 52 ogniw, jest zaczerpnięty z wersetów Pisma Świętego (głównie ksiąg prorockich Starego Testamentu, ale również z Nowego Testamentu). Ich wyboru i zestawienia dokonał Charles Jennens.

Dzieło podzielone jest na trzy części:

  • pierwsza jest zapowiedzią przyjścia Mesjasza,
  • druga opowiada o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Mesjasza,
  • trzecia mówi o misji zbawienia ludzkości.

Wykonanie kompozycji, trudnej technicznie, wiązało się każdorazowo z kłopotami związanymi z doborem odpowiednich wykonawców. Dlatego niektóre fragmenty, w zależności od możliwości, były wielokrotnie zmieniane przez samego Händla, a później przez innych kompozytorów. W związku z tym powstało kilka wersji Mesjasza. Wśród nich jest opracowanie Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz wersja Fryderyka Chrysandra – biografa i znawcy muzyki Händla. Wersja Foundling Hospital (przygotowana dla cyklu koncertów charytatywnych mających wspomóc The London Foundling Hospital) z 1754 roku zalicza się do źródłowych partytur tego oratorium.

Najbardziej znanym fragmentem Mesjasza jest chór Hallelujah. Podczas jego wykonania obecny na koncercie król Jerzy II wstał z miejsca, a wraz z nim cała publiczność. Na pamiątkę tego zdarzenia tradycja ta została zachowana w Wielkiej Brytanii i kontynuowana jest w niektórych krajach europejskich – np. w Polsce.

 

Händel Messiah – Hallelujah Chorus

 

 

***

18 lat temu (2001) odbyła się

premiera filmu Dziennik Bridget Jones w reżyserii Sharon Maguire

Dziennik Bridget Jones to brytyjska komedia romantyczna) zrealizowana na podstawie powieści pod tym samym tytułem autorstwa Helen Fielding. Film doczekał się dwóch kontynuacji – Bridget Jones: W pogoni za rozumem (2004) i Bridget Jones 3 (2016).

Bridget Jones (Renée Zellweger) ma 32 lata i mieszka w Londynie. Jej życie uczuciowe jest pasmem porażek. Pociesza się nadużywaniem alkoholu, paleniem papierosów oraz jedzeniem. Wraz z rozpoczęciem nowego roku postanawia prowadzić dziennik, w którym będzie zapisywać wszystkie istotne zdarzenia. Zaliczają się do nich relacje z mężczyznami (zamierza zadawać się tylko z porządnymi) oraz walka z nadwagą.

Ale wbrew swoim postanowieniom zaczyna romans ze swoim szefem, niepoprawnym kobieciarzem, Danielem Cleaverem (Hugh Grant). Tymczasem matka Bridget chce ją zeswatać z nudnym prawnikiem Markiem Darcy (Colin Firth), który po bliższym poznaniu okazuje się interesującym mężczyzną. Bridget nie wie, któremu z nich ostatecznie oddać swoje serce.

I jeszcze ciekawostka – na aukcji dobroczynnej sprzedano majtki Bridget Jones za 2 tysiące funtów! Na majtkach znalazł się również autograf Hugh Granta   🙂

 

Dziennik Bridget Jones – zwiastun – film na udaną randkę

 

 

***

79 lat temu, dokładnie 13 kwietnia 1940 w Bukareszcie, urodził się

Vladimir Cosma – rumuński skrzypek, kompozytor muzyki filmowej

Urodził się w rodzinie o tradycjach muzycznych – ojciec Teodor był pianistą i dyrygentem, był nim również jego wuj Teodor. Pianistką była również jego babka. Cosma ukończył konserwatorium w Bukareszcie w klasie skrzypiec i w 1963 wyjechał do Paryża. Kontynuował swoja edukację w École Normale de Musique oraz pracował jako skrzypek orkiestry symfonicznej. Swoją karierę kompozytora muzyki filmowej zaczął dzięki rekomendacji Michela Legranda od filmu Przygody rabina Jakuba, chociaż muzykę do filmów komponował już od sześciu lat. Dziś, z ponad 300 filmowymi motywami muzycznymi należy do najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej w Europie. Jest również autorem oprawy muzycznej dla czołówek najstarszego francuskiego kanału telewizyjnego TF1 (emitowanych w latach 1975-1984), opery (Marius et Fanny) i kantaty.

Vladimir Cosma stworzył ścieżkę dźwiękową m.in. do filmów:

  • 1972 – Tajemniczy blondyn w czarnym bucie
  • 1973 – Przygody rabina Jakuba
  • 1974 – Powrót tajemniczego blondyna
  • 1976 – Michał Strogow – carski kurier
  • 1976 – Skrzydełko czy nóżka
  • 1978 – Panowie, dbajcie o żony
  • 1980 – Diva
  • 1980 – Prywatka
  • 1980 – Zabójczy parasol
  • 1981 – Pechowiec
  • 1982 – Prywatka 2
  • 1983 – Bal
  • 1985 – Asterix kontra Cezar
  • 1985-1987 – Szagma albo zaginione światy
  • 1986 – Asterix w Brytanii
  • 1987 – Rahan Wędrowiec
  • 1998 – Kolacja dla palantów
  • 2001 – Plotka

 

Porwany za młodu David Balfour David’s Song 1978 Vladimir Cosma

 

 

Źródło:    https://pl.wikipedia.org;    tytułowy cytat: Helen Fielding – Dziennik Bridget Jones

Dodaj komentarz