Kiedyś też NIM będziesz, czyli … wszystkiego najlepszego dla naszych DZIADKÓW, DZIADZIÓW, DZIADECZKÓW w dniu ich święta!!!

Poniedziałek, 22 stycznia – Dzień Dziadka

 

Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA

 

Zazwyczaj dziadkowie są nieco w cieniu babć, z którymi bardzo ciężko im konkurować pod względem rozpieszczania wnucząt. Ale dziś to właśnie oni mają swoje święto.

Dzień Dziadka

 

Dzień Dziadka to rodzinne, świeckie święto, obchodzone w Polsce 22 stycznia w celu uhonorowania dziadków. Przyjęło się, że w ten dzień wnuki składają życzenia swoim dziadkom, a w przedszkolach, świetlicach i innych instytucjach opiekuńczo-wychowawczych organizowane są spotkania, pokazy artystyczne dzieci i poczęstunek. Zwykle towarzyszy temu wręczenie laurek.

Święto do Polski zostało przeniesione prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawało się coraz popularniejsze.

Amerykańskim (w USA i Kanadzie) odpowiednikiem naszych dni dziadka i babci jest Narodowy Dzień Dziadków (National Grandparents Day). Nie jest więc świętem rozdzielonym tak jak u nas na dwa dni. W USA jest to święto oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowione w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy Labour Day, które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA, jak i Kanadzie. Tak więc Dzień Dziadków w obu krajach również obchodzony jest we wrześniu. Dzień ten ma swój oficjalny hymn A Song for Grandma and Grandpa („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a symbolem tego dnia jest niezapominajka. W szkołach, kościołach i domach spokojnej starości organizowane są uroczystości. Święto celebruje się także w gronie rodzinnym przy ogniskach, czy grillach. Dzień ten ma za zadanie uświadomić dzieciom, jak wiele zawdzięczają swoim dziadkom.

 

Nie uwierzą że kiedyś chodziłem po płocie

liczyłem ropuchy

wierzgałem jak źrebię

kochałem dwa psy …

 

Poniżej, tym razem nie dziadkom, a ICH dzieciom lub wnukom prezentuję krótki, oskarowy film animowany (Pixar, 1997r). Opowieść o partyjce szachów w parku. Ile takich scenek widzimy w rzeczywistości, w parkach lub w mieszkaniach naszych dziadków? Czyżby producenci chcieli w ten sposób uciszyć wyrzuty sumienia?

 

Geri’s Game (PIXAR)

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   ksiądz Jan Twardowski „Bez dziadka w niebie”


Dodaj komentarz