Dam Ci za to polne kwiaty, wyślę list, wezmę na spacer, sam dla Ciebie prezent zrobię, do snu bajkę Ci opowiem, czyli … dla Najbardziej Kochanej …

Wtorek, 23 stycznia – Dzień bez Opakowań Foliowych, Dzień Najbardziej Kochanych, Dzień Pisma Ręcznego

 

 

Dzień bez Opakowań Foliowych

Od 1 stycznia 2018 roku w sklepach nie dostajemy już darmowych foliowych reklamówek na zakupy. To wynik wprowadzenia w życie przepisów Unii Europejskiej, zgodnie z którymi tzw. foliówki zostały objęte opłatą recyklingową. Jest ona doliczana do obowiązującej ceny takiej torby lub będzie jej podstawową opłatą.

Zgodnie z ustawą opłata ta będzie mogła wynosić maksymalnie 1 zł. Jednak w rozporządzeniu Ministra Środowiska do ustawy ustalono, że będzie to 20 groszy. Bezpłatne pozostaną natomiast bardzo lekkie torby na zakupy (o grubości poniżej 15 mikrometrów), tzw. zrywki służące np. do pakowania żywości luzem (np. mięso, owoce, warzywa).

Dzień bez foliówek ma skłonić klientów do korzystania z opakowań wielorazowego użytku. W obchody włączyły się nie tylko organizacje ekologiczne, ale również miasta. Tego dnia organizuje się akcje zachęcające do ograniczenia liczby zużytych foliówek.

Głównym celem ustanowienia tego dnia jest zwrócenie uwagi na problem z opakowaniami z tworzyw sztucznych w odniesieniu do ilości, jaka trafia co roku na składowiska odpadów. W samej Polsce roczna produkcja tworzyw sztucznych sięga 2,5 mln ton. Tylko w Warszawie dziennie zużywa się 1,8 mln szt. torebek foliowych z czego większość trafia na składowisko.

 

 

Dzień Najbardziej Kochanych

 

Dzisiaj, w Dniu Najbardziej Kochanych, mamy możliwość okazać swoje uczucia wobec tych osób, dzięki którym nasze życie jest szczęśliwe. Czy jest to nasza „druga połowa”, czy dzieci, bez których nasz świat byłby inny, czy też matka, dla której nie mamy czasu.

I właśnie tym, których kochamy bez granic, dajmy to dzisiaj odczuć słowem, gestem lub piosenką…

 

KORTEZ – Dla Mamy [wersja akustyczna – SESJA W KINIE SŁAWA]

Tylko czy wszyscy z nas mają takie osoby? A może kochamy tylko siebie samych?

 

 

 

Dzień Pisma Ręcznego

 

Naukowcy uważają, że umiejętność nie elektronicznego, a odręcznego pisma, zaczyna powoli zanikać. Nie mamy po prostu potrzeby z niego korzystać – pisanie ręczne zastępuje klawiatura.

Dzisiaj niezależnie od tego, czy układamy listę zakupów, robimy notatki, czy nawet wysyłamy życzenia urodzinowe — korzystamy z rozmaitych narzędzi elektronicznych. Kartka i długopis wykorzystywane są sporadycznie, najczęściej do robienia jakichś krótkich, szybkich notatek. Wykorzystanie nowoczesnych technologii zamiast odręcznych notatek jest po prostu bardziej efektywne. Naukowcy ostrzegają jednak, że ważne jest, żebyśmy nie zatracili całkiem umiejętności pisania ręcznego — stalibyśmy się zbyt zależni od informatyzacji.

Według naukowców i psychologów pisanie długopisem, piórem ołówkiem czy innym piśmienniczym narzędziem:

  • pomaga w czytaniu i pisaniu i rozumieniu tekstu,
  • rozwija kreatywność i wyobraźnię,
  • pozwala rozwiązać problemy, wyciągać wnioski,
  • wspiera pracę mózgu,
  • pozwala zebrać myśli,
  • ułatwia napisane tekstu a nawet książki,
  • pomaga przeformułować myśli,
  • ułatwia zapamiętywanie i naukę.

 

 

 

Źródło:   https://gadzetomania.pl;   DailyMail.co.uk;   https://www.crazynauka.pl;   https://zakletypapier.pl;    http://www.portalsamorzadowy.pl;

 

Dodaj komentarz