Kolekcjonowała pocztówki i kiczowate przedmioty, robiła wyklejanki, pisywała limeryki, przerażał ją telefon i tłumy ludzi, z upodobaniem oglądała „Dynastię”, czyli … każdy początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie…

Wtorek, 2 lipca – Dzień Dziennikarza Sportowego, Międzynarodowy Dzień UFO

Urodzili się:

(1923)  Wisława Szymborska – polska poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka, felietonistka, laureatka Nagrody Nobla

(1969)  Jenni Rivera – amerykańska piosenkarka

 

Dzisiaj obchodzimy:

Dzień Dziennikarza Sportowego

Międzynarodowy Dzień UFO

Opis tych świąt znajdziecie   (TUTAJ) .

Co jeszcze przygotowałam dzisiaj dla Was?

Otóż:

***

2 lipca 1923 roku, w Kórniku, urodziła się

Wisława Szymborska, polska poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka, felietonistka, laureatka Nagrody Nobla

Wisława Szymborska, a właściwie Maria Wisława Anna Szymborska-Włodek urodziła się na Prowencie, czyli folwarku położonym na południe od zamku w Kórniku, nad Jeziorem Kórnickim w Poznańskiem. Była drugą córką Wincentego Szymborskiego, prawicowego polityka, byłego wiceprezydenta Rzeczypospolitej Zakopiańskiej oraz zarządcy dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego, i Anny Marii z domu Rottermund. Rodzice Szymborskiej przenieśli się w styczniu 1923 z Zakopanego do Kórnika, dokąd hrabia Zamoyski wysłał Szymborskiego w celu uporządkowania spraw finansowych jego tamtejszej posiadłości. Po śmierci hrabiego w 1924, rodzina Szymborskich zamieszkała w Toruniu, a od 1929 w Krakowie.

Jako poetka Szymborska zadebiutowała w marcu roku 1945 wierszem „Szukam słowa”, opublikowanym w dodatku pt. „Walka” (nr 3) do „Dziennika Polskiego”. Pierwszy opublikowany tomik to „Dlatego żyjemy” (1952).

Szymborska opublikowała zaledwie około 350 wierszy, czyli pisała około 4-5 utworów rocznie.

Pierwszym mężem Szymborskiej był Adam Włodek. W środowisku mówiło się, że Włodek do Szymborskiej nie pasuje. Wzięli ślub w 1948, sześć lat później się rozwiedli.

Najsilniejszy i najdłuższy związek połączył ją z Kornelem Filipowiczem, starszym od niej prozaikiem, autorem opowiadań.

To Filipowicz, który uwielbiał łowić ryby, pokazał Szymborskiej przyjemność obcowania z naturą, zabierał ją na wyprawy namiotowe, biwaki.

Związek Szymborskiej i Filipowicza trwał ponad dwadzieścia lat, aż do śmierci pisarza w 1990 r. Nie zakończył się ślubem – nie był im potrzebny. Nie zakończył się też wspólnym mieszkaniem – woleli spotykać się często, prawdopodobnie codziennie, bo mieszkali, jak to skrupulatnie obliczył Filipowicz, w odległości 262,74 m od siebie.

Dopiero po śmierci FilipowiczWisława Szymborska wyznała: „Byliśmy ze sobą 23 lata. Cudowny człowiek, świetny pisarz. Nie mieszkaliśmy razem, nie przeszkadzaliśmy sobie. Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie”.

W 1996 roku literacką Nagrodę Nobla odebrała Szymborska za „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”,

 

***

2 lipca 1969 w Long Beach, przyszła na świat

Jenni Rivera – amerykańska piosenkarka

Jenni Rivera, właśc. Jenny Dolores Rivera Saavedra, to amerykańska piosenkarka meksykańskiego pochodzenia, wykonująca muzykę etniczną – latynoamerykańską (banda i norteño).

Jej piosenki często dotykają tematów społecznych, niewierności, relacji między mężczyzną i kobietą. Dziesiąty album studyjny jej autorstwa – Jenni (2008) – był jednocześnie pierwszym, który wspiął się na pierwsze miejsce zestawienia Billboard Top Latin Albums. Duży sukces komercyjny sprawił m.in., że pojawiła się w reality show Jenni Rivera Presents: Chiquis & Raq-C (była zarówno występującą jak i producentką).

Zginęła w katastrofie lotniczej, która miała miejsce w Iturbide w północnym Meksyku 9 grudnia 2012.

 

Jenni Rivera – Por Que No Le Calas

 

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.rmfclassic.pl;

Dodaj komentarz