Kolumb, Vespucci, chiński mnich Hui Shen, admirał Zheng He, czy może Wikingowie?, czyli … jak to z odkryciem Ameryki było …

Czwartek, 12 października – Międzynarodowy Dzień Reumatyzmu, Dzień Bezpiecznego Komputera, Światowy Dzień Wzroku, Dzień Kolumba w Ameryce

 

 

Międzynarodowy Dzień Reumatyzmu

 

Światowy Dzień Reumatyzmu obchodzimy od 1996 roku, zainicjowały go międzynarodowe środowiska chorych na reumatyzm. Celem jest poprawa komfortu życiowego osób żyjących z chorobami reumatycznymi.

 

 

 

Dzień Bezpiecznego Komputera

 

To inicjatywa, która ma na celu informowanie o zagrożeniach płynących z sieci oraz promować bezpieczeństwo informatyczne. Dzień Bezpiecznego Komputera zapoczątkowano 12 października 2004 roku. jego honorowym patronem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

Światowy Dzień Wzroku

 

Święto zorganizowała międzynarodowa koalicja VISION 2020. Jej celem jest zlikwidowanie do 2020 roku możliwych do wyeliminowania przyczyn ślepoty. W naszym kraju pierwsze obchody odbyły się w października 2006 roku, a patronat nad nimi objął Zbigniew Religa.

 

 

 

Dzień Kolumba w Ameryce

 

Columbus Day (pl. Dzień Kolumba) – święto obchodzone w wielu państwach obu Ameryk i w Hiszpanii. Upamiętnia odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba (12 października 1492). Jego nieoficjalne obchody sięgają XVIII wieku, a w większości krajów święto zostało oficjalnie uznane dopiero w XX wieku.

Historię odkrycia Ameryki przedstawia wyprodukowany w 1992 roku piękny film Ridleya Scotta – „1492: Conquest of Paradise”.  Został on nakręcony dla upamiętnienia 500. rocznicy odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. 1492 to zrealizowane z ogromnym rozmachem widowisko opowiadające zarówno o samej wyprawie Kolumba do Ameryki, jak i jej bezpośrednich konsekwencjach dla Nowego i Starego Świata – a także dla samego Odkrywcy. Niewątpliwymi atutami filmu jest jego doborowa obsada (Gerard Depardieu, Sigourney Weaver, Angela Molina, Armand Assante) i wspaniała muzyka skomponowana przez Vangelisa.

 

Vangelis – conquest of paradise

Dopiero 20 lat po Kolumbie, Amerigo Vespucci podróżujący do Ameryki Południowej oficjalnie stwierdził, że lądy zdobyte przez jego poprzednika to nie tereny Azji, a nowego kontynentu. Kontynent ten nazwano od jego imienia – Ameryką.

Jednakże udowodniono niedawno, że tak naprawdę, to odkrywcami Ameryki byli Wikingowie. Bezsprzecznie o tym świadczą pozostałości osady wikingów założonej ok. 1000 r., to znaczy aż 492 lat przed wyprawą Kolumba! Na Nowej Funlandii (północno-wschodnie wybrzeża Ameryki), archeolodzy wykopali całą osadę – osiem budynków, w których znajdowała się kuźnia i miejsce do obróbki metali, a także tartak wspierający małą stocznię. 99 połamanych żelaznych gwoździ i jeden cały, szpilka z brązu, wrzeciono, szklany paciorek, kamień ścierny i kilka wyrzeźbionych kawałków drewna i druty do dziergania – te zapomniane drobiazgi jednoznacznie przyznają wikingom pierwszeństwo w odkryciu Ameryki. Choć do końca tak naprawdę to nie wiadomo kto był pierwszy. Istnieją jeszcze inne, nie potwierdzone dowodami spekulacje. Czas pokaże.

Na pewno trudno będzie się odzwyczaić od nazywania odkrywcą Ameryki Krzysztofa Kolumba.  🙁

 

 

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://wiadomosci.gazeta.pl;   http://joemonster.org;    https://www.kalbi.pl;

Dodaj komentarz