Krótka drzemka, matematyczna precyzja, czyli … nie tylko takie narzędzia walki przeciwko cenzurze Internetu

Poniedziałek, 12 marca – Światowy Dzień Drzemki w Pracy, Dzień Matematyki, Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu

 

 

Edyta Górniak – Dom Dobrych Drzew (HD)

Myślę, że ten czas (5 minut 20 sekund) pozwalający na wysłuchanie tego pięknego utworu, w zupełności wystarczy na maleńką drzemkę przed przeczytaniem dzisiejszego wpisu  😉

 

Właśnie dzisiaj, 12 marca wypada Światowy Dzień Drzemki w Pracy. W dodatku jest to poniedziałek, a jak wiadomo, poniedziałki nie są łatwym dniem i wejście na pełne obroty po weekendzie może sprawiać niemałe trudności. Krótka drzemka, szczególnie w takim dniu, może zwiększyć naszą wydajność. Jest to zdecydowanie najbardziej efektywny odpoczynek.
Tradycja obchodów Dnia Drzemki wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a zwolennicy tej idei, powołując się na badania, podkreślają zbawienny wpływ kilkunastominutowego snu na poprawę nastroju i wydajności pracy.
Świadomość wpływu drzemki na ogólne samopoczucie mieli między innymi: Da Vinci, A. Einstein, J.D. Rockefeller, Winston Churchill, Thomas Edison oraz Napoleon Bonaparte. Nawet Barack Obama przyznał, że 15-minutowy odpoczynek znakomicie go regeneruje.
Drzemka pozwala odzyskać siły, odświeżyć się, ale daje także inne znakomite korzyści jak to, że wpływa korzystnie na serce. Już 15-minutowa drzemka o 30 proc. zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego. Taki krótki, ale głęboko relaksujący wypoczynek zmniejsza poziom stresu który jest jedną z głównych przyczyn zawałów i zatorów.
Pod koniec drzemki organizm wydziela dużą ilość hormonów – adrenaliny i noradrenaliny. Te hormony potrzebne są do przebudzenia, a jednocześnie stymulują rytm serca i wpływają na lepsze ukrwienie mózgu. W najlepszej formie jest się mniej więcej 10 minut po przebudzeniu.
Drzemka zwiększa kreatywność bo najlepsze pomysły pojawiają się w czasie snu. Podczas drzemki w mózgu zachodzą nieco inne procesy niż w czasie głębokiego snu. Ujawniają się wówczas wszystkie wrażenia, emocje i obrazy zebrane w ciągu dnia. Okazuje się, że dzieje się to o wiele bardziej intensywnie w lekkiej fazie snu (gdy sen wchodzi w fazę głęboką, wiele z tych wrażeń zostaje zapomnianych), dając nową twórczą inspirację.
Drzemka ułatwia podejmowanie decyzji – właśnie w lekkiej fazie snu, która ma miejsce podczas drzemki, nieświadomość może podsunąć rozwiązania, do których świadomie nie mamy dostępu. Po prostu nieświadomość jest wówczas bardziej „praktyczna”. Po przebudzeniu z drzemki bardzo często pojawiają się nowe strategie, co nie jest możliwe po głębokiej fazie snu, gdyż ta faza kończy się marzeniami sennymi. Dlatego, kiedy mamy problemy do rozwiązania, ważne kwestie do przemyślenia – koniecznie należy się zdrzemnąć.
Drzemka uzupełnia niedobory snu powstałe wskutek braku czasu na sen, albo w wyniku stresu, że cierpimy na bezsenność. Kilkanaście minut drzemki może radykalnie poprawić samopoczucie.

Drzemka powinna trwać od 10 do max 30 minut. Ci, którzy żyją w pośpiechu mogą ją zrobić nie tylko w pracy przy własnym biurku ale np. w tramwaju czy autobusie w drodze do domu. Taka krótka drzemka nie zaburzy na pewno nocnego snu, wręcz przeciwnie – odstresuje nas w ciągu dnia i łatwiej będzie wtedy zasnąć. Można ją zrobić w dowolnym czasie – od wczesnego popołudnia, nie później jednak niż do godziny 18.00.

A najlepiej to kawa, 20 minut drzemki i moc będzie z nami!

 

Jak uciąć sobie drzemkę, żeby poprawić wydajność w pracy

Dzień Matematyki

Święto to zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem rozrastał się – w 2012 roku wzięło w nim udział prawie 6 milionów uczniów z całego świata.

Pierwsze ogólnopolskie obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku i uczestniczyło w nich ponad 100 szkół, a w 2016 roku już ponad 900 szkół.

Inicjatorem i organizatorem ogólnopolskiego Dnia Matematyki jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve.

Dzień Matematyki kierowany jest do wszystkich. Również tych, którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań ma sprawić przyjemność i dawać radość a nie być kolejnym testem.

 

 

Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu

Cenzura w Internecie to prowadzona przez rządy niektórych krajów lub przez samych dostawców internetu działalność, mająca na celu zablokowanie dostępu do pewnych treści zawartych w Internecie obywatelom lub grupom obywateli.

12 marca  obchodzimy Światowy Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu. Inicjatorami tej kampanii jest międzynarodowa organizacja Reporterzy bez Granic, która walczy z przejawami ograniczania wolności słowa. W tym dniu Reporterzy bez Granic chcą skupić naszą uwagę  na Internecie.  Coraz więcej państw zauważa ten ogromny obszar niezależności, jaki społeczeństwu daje Internet i starają się go ograniczyć.

W ramach obchodów Światowego Dnia Przeciwko Cenzurze Internetu Reporterzy bez Granic przyznają specjalną nagrodę dla aktywisty internetowego, bloggera lub dziennikarza internetowego, za szczególne zasługi w promowaniu wolności wypowiedzi w Internecie.

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;  http://www.poradnikzdrowie.pl;  https://panoptykon.org   http://www.dziennikzachodni.pl;  http://www.kuratorium.waw.pl;

Dodaj komentarz