Książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane, czyli … Chcemy dzielić się radością czytania!

Wtorek, 12 czerwca – Dzień Stylisty Paznokci, Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci, Międzynarodowy Dzień Falafela, Dzień Komornika Sądowego, Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

Dzień Stylisty Paznokci

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom stylistów, zgłaszających potrzebę uczczenia faktu popularności swojego fachu, Akademia Paznokcia dzień 12 czerwca ogłosiła Dniem Stylisty. Obchody pierwszego w historii Dnia Stylisty miały miejsce w siedzibie Akademii Paznokcia Euro Fashion w Pruszczu Gdańskim.

 

 

Salony stylizacji na dobre zagościły w życiu Polek a nawet Polaków. Styliści paznokci to dość liczna grupa zawodowa oraz mała, dobrze zorganizowana społeczność. Przedstawiciele tej grupy zawodowej swoje święto obchodzą od 2011 roku. W ramach obchodów odbywają się bezpłatne szkolenia, warsztaty i konkursy.

 

 

Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

Dzień ten został ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy MOP, organizację afiliowaną przy ONZ celem ograniczenia wyzysku dzieci i przestrzegania konwencji MOP nr 182 w sprawie najcięższych form pracy dzieci i konwencji MOP nr 138 w sprawie minimalnego wieku zatrudnienia. Pierwszy raz ten Dzień obchodzono 12 czerwca 2002 roku.

 

 

W Polsce Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci obchodzimy od 2004 roku. W tym samym roku zakazano w naszym kraju zatrudniania osób, które nie ukończyły 16 lat. Święto ma na celu uczulenie społeczności na proceder wyzysku dzieci.

 

 

Międzynarodowy Dzień Falafela

Falafel to smażone kulki lub kotleciki z przyprawionej ciecierzycy bądź bobu z sezamem. Jest to bardzo popularna wegańska potrawa w krajach arabskich. Często podawany w barach typu fast food jako wegańska alternatywa kebabu w picie.

 

 

Falafel ta popularna potrawa również w Polsce ma swoich zwolenników. Poniżej podaję przepis (ten z Pytania na śniadanie)

Falafel

  • ½ kg cieciorki lub świeżego bobu
  • 1 średnia cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 2 łyżki siedmiu przypraw libańskich
  • 1 łyżka suszonej mięty
  • 1/2 łyżeczki soli i pieprzu
  • 1/2 łyżeczki sody
  • olej do smażenia – najlepiej rzepakowy (ostatecznie: kukurydziany lub słonecznikowy)
  • 2 łyżki tahini
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 łyżka wody
Cieciorkę namaczamy na noc, w dużej ilości wody, bo urośnie podwójnie. Rano wodę wylewamy a następnie wszystkie składniki tj. cieciorkę, cebulę, czosnek, przyprawy: ziarenka kolendry, ziarna kuminu, gałkę muszkatołową, cynamon, miętę, sól i pieprz mielimy w maszynce do mielenia mięsa na drobnych oczkach. Dodajemy łyżkę oliwy z oliwek i sodę, mieszamy i odstawiamy na minimum 1 godzinę. Formujemy jednakowe kulki i smażymy na rozgrzanym oleju po 1 minucie z każdej strony. Wykładamy na ręcznik papierowy, aby ociekły z tłuszczu.
S M A C Z NE G O !

 

 

Dzień Komornika Sądowego

Dzisiaj, po raz 11, komornicy obchodzą swoje święto, propagowane przez Międzynarodową Unię Komorników i krajowe korporacje. Kim jest komornik sądowy?

Komornik sądowy to funkcjonariusz publiczny (niebędący urzędnikiem państwowym), działający przy sądzie rejonowym, zajmujący się w zasadzie wykonywaniem rozstrzygnięć o roszczeniach cywilnych w drodze przymusu egzekucyjnego. Komornik wykonuje także inne czynności przekazane na podstawie odrębnych przepisów, m.in. przeprowadza spis inwentarza i sporządza protokół stanu faktycznego przed wszczęciem procesu sądowego lub przed wydaniem orzeczenia.

Komornikiem sądowym może być osoba spełniająca łącznie następujące warunki:

  1. posiada obywatelstwo polskie;
  2. ma pełną zdolność do czynności prawnych;
  3. posiada nieposzlakowaną opinię;
  4. nie była karana za przestępstwo pospolite lub skarbowe;
  5. nie jest podejrzana o przestępstwo pospolite lub skarbowe;
  6. ukończyła wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskała tytuł magistra prawa lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. jest zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków komornika;
  8. odbyła aplikację komorniczą;
  9. złożyła egzamin komorniczy;
  10. pracowała w charakterze asesora komorniczego co najmniej 2 lata;
  11. ukończyła 26 lat.

Choć komornicy wzbudzają głównie strach i niechęć, to dziś jednak warto przemyśleć sobie, jak trudną, wręcz niebezpieczną mają pracę. Przykładem może być „Komornik”, polski film z 2005 roku w reżyserii Feliksa Falka.

 

Komornik (2005) zwiastun

 

 

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

Dzisiaj obchodzimy XV edycję Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Święto realizowane jest w 3 tygodniu czerwca. Konkretny termin obchodów podawany jest w formie komunikatu w miesiącu styczniu i zamieszczany na stronie www.bookcrossing.pl Celem święta jest promowanie idei bookcrossingu oraz czytelnictwa, a także „uwolnienie” jak największej ilości książek.

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka – bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych. To idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

 

 

Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (po polsku wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży). W marcu 2001 r. założył stronę internetową. Cztery tygodnie później ogłosił, że zamierza rozszerzyć swój projekt na cały świat. W 2004 r. wyrażenie „bookcrossing” trafiło do słownika Oxfordu.

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek sięga roku 2003. Pomysł zrodził się z chęci uświetnienia bookcrossingu i zaktywizowania entuzjastów czytania. Uruchomiono wówczas dwa polskie portale bookcrossingowe: pierwszy (www.bookcrossing.pl) i drugi (www.gazeta.pl/podajksiazke).

Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce obchodzą Święto, organizując marsze i happeningi. Pierwsze Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek odbyło się 6 kwietnia 2004 roku, w dniu urodzin jednego z inicjatorów bookcrossingu w Polsce. To niezwykłe przedsięwzięcie rozrasta się z roku na rok. Biorą w nim udział szkoły, uczelnie, urzędy, instytucje, organizacje społeczne i kulturalne, a także media.

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://bookcrossing.pl;   http://akademiapaznokcia.pl;   Falafel-przepis http://pytanienasniadanie.tvp.pl

Dodaj komentarz