Lepiej trzymać piłkę krótko ale mądrze niż długo i niemądrze, czyli … od jutra wielka piłka idzie na wakacje

Niedziela, 3 marca:  Międzynarodowy Dzień Pisarzy, Światowy Dzień Dzikiej Przyrody, Dzień Równości Wynagrodzeń, Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu

Urodzili się:

(1956)  Zbigniew Boniek – polski piłkarz trener i działacz piłkarski, prezes PZPN

(1976)  Natalia Kukulska – polska piosenkarka, autorka tekstów, producentka muzyczna

 

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

Dzień Równości Wynagrodzeń

Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu

 

O tych świętach możecie przeczytać  (TUTAJ) .

 

***

3 marca 1956 roku w Bydgoszczy, urodził się

Zbigniew Boniek – polski piłkarz, trener i działacz piłkarski, prezes PZPN

Były selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej. Od 26 października 2012 prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, a od 5 kwietnia 2017, także członek Komitetu Wykonawczego UEFA.

Należy do grona stu najlepszych piłkarzy w historii światowej piłki nożnej według FIFA. Uczestnik 3. turniejów finałowych mistrzostw świata – Argentyna 1978, Hiszpania 1982, Meksyk 1986 (łącznie 16 meczów i 6 goli). Zdobywca m.in. Pucharu Europy (1985), Pucharu Zdobywców Pucharów (1984) i Superpucharu Europy (1984). Zdobywca III. miejsca w Plebiscycie Złotej Piłki w 1982 roku.

Piłkarz 50 i 60-lecia Tygodnika Piłka Nożna.

Wybitny Reprezentant Polski oraz były kapitan reprezentacji Polski.

 

 

Jest wychowankiem Zawiszy Bydgoszcz, w którym grał od 1968. W 1975 roku trafił do Widzewa Łódź, w którym zadebiutował 16 sierpnia 1975. Z tym klubem dwukrotnie zdobył Mistrzostwo Polski (1981, 1982). W łódzkim klubie rozegrał 172 ligowe mecze, strzelając 50 bramek

W swojej karierze reprezentował nie tylko barwy Zawiszy Bydgoszcz, Widzewa Łódź ale i Juventusu oraz AS Romy.

Przed Mistrzostwami Świata w 1982 r., w ostatnim dniu okienka transferowego (30 kwietnia 1982) podpisał kontrakt z Juventusem. Polski zawodnik obok Paolo Rossiego i Michela Platiniego był jednym z filarów zespołu. W latach 1984–1985 zdobył z tym klubem wszystkie najważniejsze międzynarodowe trofea, na czele z Pucharem Europy i Pucharem Zdobywców Pucharów. Był nazywany „Pięknością nocy”, gdyż najlepsze występy notował w meczach rozgrywanych przy sztucznym oświetleniu.

 

 

W barwach Juventusu uczestniczył w spotkaniu finałowym Pucharu Europy w 1985 na Heysel w Brukseli, gdzie przed spotkaniem doszło do zamieszek, w wyniku których śmierć poniosło 39 kibiców (następnego dnia, grając w Tiranie, strzelił zwycięską bramkę dla reprezentacji Polski w meczu z Albanią w eliminacjach mistrzostw świata 1986). W lipcu 1985 za 3 miliardy lirów przeszedł do AS Roma. Z klubem tym w 1986 roku zdobył Puchar Włoch. Właśnie tam w 1988 roku zakończył karierę piłkarską

 

 

Jest synem byłego piłkarza Zawiszy i Polonii Bydgoszcz, Józefa oraz Jadwigi Bońków. Mieszka w Rzymie. Posiada obywatelstwo polskie i włoskie. Ma żonę Wiesławę, romanistkę, z którą pobrali się w 1976 roku. Mają troje dzieci: dwie córki, Karolinę i Kamilę oraz syna, Tomasza. Mężem córki Karoliny jest były włoski tenisista, Vincenzo Santopadre. Mają syna Mateo (ur. 2004) oraz córkę Giulię (ur. 2006). 17 grudnia 2015, na świat przyszła jego druga wnuczka, Emma Catterina Boniek

 

***

3 marca 1976 roku w Warszawie, przyszła na świat

Natalia Kukulska – polska piosenkarka, autorka tekstów, producentka muzyczna

Natalia Kukulska, córka piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego, świętuje dzisiaj swoje 43 urodziny.

 

 

Zaczęła śpiewać profesjonalnie w 1984. W 1986 wydała swój debiutancki album studyjny, zatytułowany Natalia. Wydawnictwo promowane było przez dwa single: „Puszek Okruszek” i „Co powie tata”. Rok później wydała drugi album, zatytułowany Bajki Natalki. W 1991 nagrała pierwszą płytę z kolędami, zatytułowaną Najpiękniejsze kolędy, a także podjęła naukę w XXI Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie.

Po ukończeniu liceum w 1995 rozpoczęła pracę nad kolejnym albumem, zatytułowanym Światło, wydanym na mocy kontraktu podpisanego z wytwórnią muzyczną PolyGram. Krążek promowały m.in. single „Dłoń” i „Piosenka światłoczuła”, który dotarł do 32. miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Cieszący się popularnością materiał uzyskał status złotej płyty za wysoką sprzedaż w kraju. Jeszcze w 1995 uzyskała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku – Pop.

W latach późniejszych wydała pięć albumów studyjnych, z których trzy uzyskały status złotej, a jeden status platynowej płyty. Te produkcje spotykały się z niejednoznacznym przyjęciem ze strony krytyków muzycznych. W 1997, 2001 i 2008 uzyskała nominacje do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka.

W 2000, po 10-letniej znajomości, wyszła za mąż za perkusistę Michała Dąbrówkę z którym zrealizowała i wydała album CoMix (2010). Mieszkają w Komorowie pod Warszawą. Tam jest również ich studio nagraniowe. Mają troje dzieci: syna Jana i dwie córki, Annę i Laurę.

 

Natalia Kukulska – Zakochani

 

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;   https://pl.wikiquote.org;

Dodaj komentarz