Mój komputer zachorował. Nie chce mi się zresetować. Płata figle, żarty stroi, czyli … nawet myszka go się boi,

Sobota, 17 listopada – Dzień Studenta, Światowy Dzień Wcześniaka, Dzień bez Długów, Dzień Czarnego Kota we Włoszech, Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, opatentowanie myszy komputerowej, album Double Fantasy,

 

Wszystkie dzisiejsze święta nietypowe, to znaczy:

Dzień Studenta

Światowy Dzień Wcześniaka

Ogólnopolski Dzień Bez Długów 

Dzień Czarnego Kota (we Włoszech) 

opisałam równo rok temu –   (TUTAJ) .

 

W dniu dzisiejszym przypada jeszcze jedno święto –

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

To święto ruchome. Obchodzone jest zawsze w trzecią sobotę listopada.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest dedykowany wszystkim ofiarom tych wypadków oraz ich najbliższym.

Nie tylko dzisiaj, widząc stojący przy drodze krzyż – poddajmy rozwadze nasze zachowania podczas jazdy, gdyż prawie każdy wypadek drogowy jest wynikiem błędu ludzkiego.

Święto w 1993 roku zainicjowała organizacja Road Peace. W Polsce inicjatorem obchodów jest MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców. Niestety, każdego dnia w wypadkach na całym świecie ginie kilka tysięcy osób.

 

 

***

17 listopada 1970 roku miało miejsce

opatentowanie myszy komputerowej

przez Douglasa Engelbarta, amerykańskiego naukowca i wynalazcę o norweskich korzeniach, żyjącego w latach  1925- 2013. Engelbart znany jest powszechnie jako wynalazca myszy komputerowej, pionier interfejsów użytkownika, współtwórca hipertekstu, komputerów sieciowych, promotor wykorzystywania komputerów i sieci w rozwiązywaniu złożonych problemów cywilizacyjnych.

 

W 1970 r. Engelbart otrzymał patent na mysz, takie drewniane pudełko z dwoma metalowymi kółkami.

 

Patent opisywał urządzenie jako wskaźnik pozycji X-Y w systemach wyświetlania. Engelbart ujawnił potem, że nazwano ją „mysz” ze względu na wystający z tyłu „ogon”. Nazywano ją też owadem, ale to określenie się nie przyjęło. Może się to dziś wydawać dziwne, ale Engelbart uzyskał patent na swoja myszkę dopiero w sześć lat po jej skonstruowaniu, w roku 1970, i nigdy nie otrzymał z tego tytułu żadnych tantiem. W pewnej mierze dlatego, że jego patent wygasł w 1987 r., jeszcze zanim rewolucja komputerów osobistych uczyniła mysz jednym z głównych elementów komputera. Poza tym późniejsze myszy nie naruszały jego patentu. W Stanford Research Institute nie zdawano sobie sprawy ze znaczenia tego wynalazku, i sprzedano potem licencję Apple’owi za ok. 40 tys. USD.

 

***

 

10 lat później (w 1980 roku), Yoko Ono i John Lennon wydali

album „Double Fantasy”

Double Fantasy to siódmy album solowy Johna Lennona i zarazem drugi, wydany z udziałem Yōko Ono. Był to ostatni album studyjny wydany za życia artysty. Niedługo po debiucie albumu na listach przebojów, artysta został zastrzelony (8 grudnia 1980).

Płyta jest powrotem po trwającej pięć lat artystycznej przerwie Lennona, spowodowanej urodzeniem się syna Seana oraz chęci odbudowy stosunków ze starszym potomkiem – Julianem. Zawarte na niej utwory Lennona i Ono tworzą ze sobą kompozycję, przypominającą rozmowę. Piosenki autorstwa Lennona, to głównie utwory o jego rodzinie („Woman”, skierowane do Ono, „Beautiful Boy (Darling Boy)”, opisujące miłość do syna, czy „(Just Like) Starting Over”, mówiące o „drugim początku życia” wraz z rodziną).

 

John Lennon – Double Fantasy – 10 – Woman

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   tytuł wpisu – Agnieszka Galica „Komputer zachorował”

Dodaj komentarz