Poniedziałek, 5 marca – Dzień Teściowej, Dzień Dentysty, Dzień Geodety, Światowy Dzień Tenisa
Dzień Teściowej
Jak wszyscy wiemy – Teściowa to matka żony, choć współcześnie to także matka męża.
Nie jest jasne, kto wymyślił Dzień Teściowej, ani też kiedy. W sieci znajdziemy informację, że to nietypowe święto po raz pierwszy obchodzono w 1934 roku w Teksasie, z inicjatywy jednego z redaktorów lokalnej gazety. Wikipedia podaje z kolei, że Dzień Teściowej zainicjowano w latach 80. ubiegłego wieku we Francji.
Święto powstało jako wyraz szacunku i wdzięczności zięcia wobec teściowej (matka żony) lub synowej wobec świekry (dawniej matka męża) za jej obecność, zainteresowanie i pomoc w wychowaniu dzieci, utrzymaniu wspólnego gospodarstwa domowego, rozwiązywaniu problemów itp. Początkowo święto miało charakter medialny, ale obecnie coraz częściej jest traktowane w Europie jako ważne święto rodzinne (Mother-in-law Day). W Polsce obchodzimy ten Dzień dzisiaj, czyli 5 marca.
Teściowe nigdy nie cieszyły się powszechnym uwielbieniem i szacunkiem i od niepamiętnych czasów były głównymi bohaterkami niewybrednych żartów. Poniżej jednak możemy wysłuchać skeczu, który mistrzowsko wykonany przez Janusza Gajosa, wyjątkowo ciepło traktuje ten bardzo drażliwy temat.
Janusz Gajos- teściowa
Dzień Dentysty
Choć znieczulają i leczą niemal bez bólu, a ich gabinety wypełnia najnowsza aparatura, dentyści wciąż cieszą się złą sławą. Z ich usług korzystamy rzadko i zazwyczaj z konieczności, lekceważąc fakt, że choroby jamy ustnej mogą doprowadzić do znacznie poważniejszych schorzeń, z zawałem, cukrzycą czy nowotworem włącznie.
Statystyczny Kowalski nie przepada za dentystą. Z raportu OECD wynika, że średnio odwiedzamy dentystę co 15 miesięcy. W statystykach przodują Japończycy, którzy w fotelu dentystycznym zasiadają co 3-4 miesiące, natomiast na przeciwnym biegunie znajdują się mieszkańcy Meksyku, którzy odwiedzają gabinet stomatologów raz na 10 … lat.
Dzień Dentysty obchodzimy 5 marca a data jego ustanowienia nie jest osadzona w żadnych ramach historycznych i nie jest związana z żadną organizacją.
Więcej na ten temat pisałam we wrześniu, przy okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej – (TUTAJ)
Dzień Geodety
W obiegowej opinii geodeta to osoba, która wytycza granice działek i położenie budynku. Tak naprawdę jednak nie zawsze można precyzyjnie określić obowiązki geodety. Wszystko zależy od miejsca, w którym geodeta wykonuje swoją pracę. Inny zakres obowiązków mają geodeci pracujący na inwestycjach budowlanych, autostradzie czy przy podziałach gruntów.Najogólniej można określić geodetę jako osobę wykonującą pomiary różnego rodzaju powierzchni gruntów przeznaczonych pod inwestycje budowlane. Wszystkie czynności związane z prowadzeniem prac geodeta wykonuje za pomocą specjalistycznego sprzętu, również z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii satelitarnych. Ważnym etapem pracy geodety jest sporządzenie map geodezyjnych, dających prawo do rozpoczęcia budowy. Pomiary geodezyjne muszą być wykonane precyzyjnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego i geodezyjnego.Geodeci mierzą powierzchnie, odległości, wysokości, a także przepuszczalność, rozmiękczenie, osadzanie się gruntu itp. Geodeta to zawód bardzo odpowiedzialny, wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa setkom ludzi.Geodeci wykonują pomiary podstawowe, dzięki którym można zmierzyć powierzchnię kraju. Obecnie coraz popularniejsze są pomiary z wykorzystaniem technologii GPS. Tworzą opracowania fotogrametryczne (zdjęcia lotnicze), a na ich podstawie powstają mapy.Dzień Geodety ustanowiony został przez Europejską Organizację Geodetów w 500-setną rocznicę urodzin Merkatora, prekursora współczesnej kartografii.
Światowy Dzień Tenisa
Światowy Dzień Tenisa (World Tennis Day) to święto obchodzone w pierwszy poniedziałek marca, ustanowione przez Międzynarodową Federację Tenisową. Celem tego święta jest zwiększenie zainteresowania tenisem wśród najmłodszych i jego szersza promocja na świecie.