Zakazanego owocu nie gryź wstawionymi zębami, czyli … ząb czasu to ząb, z którym nie powalczy żaden dentysta

Wtorek, 12 września – Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

 

UWAGA!  Muzykę włączamy na własną odpowiedzialność!   😉

Maryla Rodowicz – Dentysta sadysta

 

 

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, ang. World Oral Health Day — dzień mający przypominać ludziom o problemach zdrowotnych jamy ustnej oraz o kosztach ekonomicznych i wpływie na dobre samopoczucie jak i o problemie schorzeń stomatologicznych. Święto obchodzone ma być corocznie 12 września. Zapoczątkowane zostało w 2008 roku przez FDI World Dental Federation.
Data 12 września nie jest przypadkowa. Jest to dzień urodzin dr Charlesa Godona (ur. 12 września 1854), założyciela FDI oraz dzień zakończenia konferencji w Ałma-Acie, poświęconej m.in. problematyce stomatologicznej.W pierwszym roku kampanii nie zdecydowano się zajmować jakimś konkretnym zagadnieniem, lecz próbować naświetlić problematykę higieny i zdrowia jamy ustnej większej grupie ludzi. W tym roku Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzony jest na większą skalę w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech, Hiszpanii, Macedonii, Czechach oraz we Francji. FDI zapowiedziało dążenie do globalizacji święta.

 

 

Motto tegorocznej kampanii „Żyć rozsądnie – dbać o zdrowie jamy ustnej” zachęca ludzi do przejęcia kontroli nad swoim zdrowiem jamy ustnej w ciągu całego życia, aby mogli cieszyć się zdrowymi zębami i dziąsłami od dzieciństwa do starości. Niesie też przesłanie mówiące, że podejmowanie trafnych decyzji, takich jak przyjęcie dobrych nawyków higieny jamy ustnej, unikanie czynników ryzyka i konieczność regularnych kontroli stomatologicznych, pomagają w zapobieganiu chorobom jamy ustnej.

Symbolika kampanii skupia się na pozytywnym aspekcie zdrowia jamy ustnej, będącym czymś więcej niż przyjemny uśmiech. Podkreśla, w jaki sposób podstawowe funkcje jamy ustnej, które są kluczowym elementem życia – możliwość mówienia, uśmiech, westchnienie i pocałunek, zapach, smak, dotyk, żucie, połykanie, wyrażanie swoich uczuć za pomocą mimiki – wpływają i odnoszą się do dobrego samopoczucia fizjologicznego, psychicznego i społecznego.

Kampania ma sprawić, by ludzie zrozumieli szersze konsekwencje chorób jamy ustnej i to, jak zły stan zdrowia jamy ustnej wpływa na ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Podkreśla wpływ chorób jamy ustnej w różnych aspektach życia społecznego i to, że może prowadzić do niskiej samooceny, osłabienia interakcji społecznych, słabych wyników w nauce, braku zaufania do siebie, jak i gorszych perspektyw zatrudnienia.

Jest to wreszcie dzień, w którym docenia się pracę lekarzy dentystów oraz branży stomatologicznej, która ma na celu poprawę stanu zdrowia jamy ustnej na świecie.

 

Dzisiaj obchodzimy również :

Święto Wojsk Lądowych

Wojska Lądowe są największym rodzajem Sił Zbrojnych w naszym kraju. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie obrony przed atakiem lądowo-powietrznym. Święto obchodzone jest od 1996 roku. Data 12 września upamiętnia odsiecz wiedeńską Jana III Sobieskiego w 1683 roku.

Foto: wikipedia.com

Jan III Sobieski wysyła wiadomość o zwycięstwie papieżowi Innocentemu XI – mal. Jan Matejko 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org/wiki;     http://www.mz.gov.pl/aktualnosci;    W tytule wykorzystano aforyzmy Juliana Tuwima  i   dr n. med. Marka Bladowskiego.

Dodaj komentarz