Nie daj szansy AIDS, czyli … wszyscy razem przeciw AIDS

Piątek, 1 grudnia – Światowy Dzień AIDS, Światowy Dzień Puszczania Bąków, Dzień Numizmatyków

Ludzie błagają Boga o zdrowie.
Nikt jednak nie myśli,
że zachowanie zdrowia leży w jego własnych rękach.

Światowy Dzień AIDS

 

Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS (World AIDS Day) jest to święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku.

W tym dniu na całym świecie, w tym i w Polsce, odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Krajowe Centrum ds. AIDS (Polska) w ramach Światowego Dnia Walki z AIDS od 2001 roku prowadzi kampanie multimedialne corocznie pod innymi hasłami, jak np.

1989 – „Nasze Życia, Nasz Świat – Zadbajmy o siebie wzajemnie”, 1995 – „ Dzielenie Praw, Dzielenie Odpowiedzialności”,

1997 – „Dzieci żyjące w świecie AIDS”, a od 2001 w Polsce -„Nie daj szansy AIDS! Bądź odpowiedzialna” czy w 2007 – „W życiu jak w tańcu, każdy krok ma znaczenie / Daj szansę swojemu dziecku, nie daj szansy AIDS”

Do akcji włączyły się również liczne media. W wielu telewizjach nadawany jest – zbiór reportaży o tematyce HIV/AIDS mających na celu uświadomienie zagrożenia i wszczepienie słuchaczom intuicji ostrożności. Zapalane są również znicze i świece symbolizujące pamięć o ofiarach HIV/AIDS. Uczestnicy na znak solidarności z chorymi przyczepiają Czerwoną wstążkę

Z inicjatywy międzynarodowej organizacji International AIDS Candlelight Memorial organizowany jest w 3. niedzielę maja Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS. Pierwsze obchody odbyły się w 1984 roku

Epidemia zakażeń wywołującym ją wirusem HIV przypadła na początek lat 80. XX wieku. Nie znano wtedy ani dróg przenoszenia się wirusa ani sposobów na chronienie się przed nim. Świat show biznesu został wtedy dosłownie zdziesiątkowany.

Dzisiaj nie mówi się o „grupach ryzyka”, gdyż wirus bardzo się rozprzestrzenił. Zwraca się uwagę na ryzykowne zachowania, szczególnie seksualne, które mogą skończyć się zakażeniem. Organizacje zdrowia informują, że jedynie prezerwatywa jest środkiem, który skutecznie zabezpiecza przed chorobą. Alarmują także, że statystyki zachorowań w Polsce nie oznaczają wcale, że wirusa nie ma, tylko że… nosiciele się nie badają.

Przypominamy dawne gwiazdy, które zmarły z powodu powikłań wywołanych chorobą AIDS. Niech ich historie przypominają o robieniu regularnych badań.

 

Queen – Who Wants To Live Forever (Official Video)

Isaac Asimov, pisarz sci-fi, książki Fundacja, Ja robot, Koniec wieczności, Równi bogom …

Anthony Perkins, aktor, reżyser filmowy i teatralny. Filmy: Psychoza Alfreda Hitchcocka, Ostatni brzeg (1959),  Żegnaj ponownie (1961)

Michel Foucault, filozof, autor książek: Historia seksualności, Filozofia aktualności, Bezpieczeństwo, terytorium, populacja,

George Michael – CARELESS WHISPER

George Michael – wielu twierdziło, że gwiazdor miał AIDS, ale informacji tej nigdy nie potwierdzono. W ostatnich miesiącach rzadko pokazywał się publicznie. Mariusz Nowik dla „Dzennika.pl” w 2007 roku pisał: „Od trzech lat George Michael nie sprawdzał, czy nie jest zakażony wirusem HIV. I jak zapowiada, nie ma zamiaru się badać. Dlaczego? „Boję się, że jestem chory” – wyznał brytyjskim dziennikarzom”.

 

Światowy Dzień Puszczania Bąków

W dzisiejszym dniu niech każdy robi, jak uważa za stosowne   😉

 

Dzień Numizmatyków

Numizmatyka to nauka pomocnicza historii, zajmująca się badaniem monet, banknotów i innych znaków pieniężnych pod względem historycznym, estetycznym, a także technicznym. Główne zadania numizmatyki to: kolekcjonowanie i klasyfikowanie monet, datowanie monet: (analiza znaków menniczych; połączona analiza ikonograficzna, metrologiczna i epigraficzna), ustalanie kręgu użytkowników danych monet, określanie dodatkowych funkcji monet oraz wyjaśnianie i interpretacja faktów i procesów dziejowych. To po prostu nauka zajmująca się badaniem, opisem i klasyfikacją numizmatów (dawnych monet lub medali mających wartość zabytkową). Numizmatyk to kolekcjoner monet lub medali mających wartość zabytkową, inaczej zbieracz numizmatów, albo też znawca numizmatów, specjalista badający i opisujący dawne monety i medale.

Dawno, dawno temu, 1 grudnia 660 r. zmarł w Noyonie św. Eligiusz – złotnik na dworze króla Franków Chlotara II. Został patronem złotników, zegarmistrzów, grawerów i innych zawodów precyzyjnych oraz pracowników metalu (kowali). Ponieważ od niedawna propaguje się ideę rozszerzenia patronatu na numizmatyków, stąd 1 grudnia uznany został Światowym Dniem Numizmatyka.

 

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org;  https://www.salon24.pl;   https://www.pudelek.pl;   http://plejada.pl;  http://www.katalogmonet.pl;

Dodaj komentarz