Wtorek, 16 stycznia – Dzień Pikantnych Potraw
ZET Chilli Live Session: Kortez – Z imbirem
Dzień Pikantnych Potraw
Dzisiaj, 16 stycznia, jest obchodzony Dzień Pikantnych Potraw.
Tradycja obchodów narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Jest to jedno z ponad 100 nieoficjalnych świąt różnych rodzajów jedzenia, które Amerykanie celebrują w ciągu całego roku. Jak to zwykle bywa w przypadku podobnych zwyczajów, nie da się dokładnie ustalić kto wymyślił święto, i kiedy po raz pierwszy było obchodzone. Tradycję tę podchwyciły restauracje na całym świecie. Za sprawą internetu Dzień Pikantnych Potraw dotarł również do Polski.
Jest to święto długo wyczekiwane przez amatorów dań pikantnych i dlatego miłośnicy pikanterii na pewno już od śniadania zaczynają świętować! A czy wiemy co jest najostrzejszą przyprawą świata? Pomoże nam w tym niewątpliwie lista 7 najostrzejszych przypraw świata w skali Scoville’a.
Skala Scoville’a została wprowadzona przez amerykańskiego chemika Wilbura Scoville’a w 1912 i dotyczy pikantności różnego rodzaju potraw. Skala określa przede wszystkim ilość kapsaicyny, czyli substancji powodującej uczucie ostrości w produkcie. Kapsaicyna sama w sobie ma wartość 15 000 000 – 16 000 000 SHU (Scoville Hotness Unit – jednostka ostrości). Dla porównania, czarny pieprz ma wartość 100 – 500 SHU.
A oto lista 7 najostrzejszych przypraw świata.
Miejsce 7 zajmuje wasabi, które powstaje ze sproszkowanego korzenia chrzanu japońskiego i wody, aby ostatecznie stworzyć konsystencję pasty. Jest ono kilka razy pikantniejsze od domowego chrzanu w kuchni polskiej.
Miejsce 6 – papryka Dorset Naga. Jest to jeden z gatunków papryki chilli, który określany jest niekiedy mianem „żmii” albo „jadem kobry”. W 2007 roku została wpisana do księgi rekordów Guinnessa, jako najostrzejszy gatunek papryki. Większość z nas nie byłaby w stanie spożyć jej bezpośrednio dlatego też rzadko podaje się ją do potraw, a jedynie dotyka się nią jedzenia, co już samo to dodaje ostrości. Wartość SHU: 876 000 – 970 000.
Miejsce 5 – papryka Naga Jolokia. Nazwa oznacza „wężową paprykę chilli”. W skali Scoville’a jej wartość wynosi 855 000 – 1 075 000 SHU.
Miejsce 4 – papryka Naga Viper. Moc papryki jest dosyć imponująca – to ok. 1 382 118 SHU. Została wpisana do księgi rekordów Guinnessa, podobnie jak gatunki opisane wcześniej. Jej jedzenie, nawet dla wprawionych fanatyków pikantnych doznań, jest bolesne. Paraliżuje język, wywołuje silne pieczenie gardła a w rezultacie również wizytę na pogotowiu.
Miejsce 3 – papryka Trinidad Scorpion Butch T. Papryczkę wyhodowano na wyspie Trynidad. Nazwa nawiązuje do jej wyglądu, przypominającego odwłok skorpiona. Jej ostrość to ok. 1 463 700 SHU. Została uzyskana przez właściciela wytwórni sosów chilli, Bucha Taylora.
Miejsce 2 – papryka Trinidad Moruga Scorpion. Ten gatunek papryki osiągnął poziom ponad 2 000 000 SHU, a co może zaskoczyć, jest połączeniem smaku ostrego ze słodkim.
Miejsce 1 – sos 16 Million Reserve. Sos ten jednak nie został stworzony do kuchni, aby przyprawiać nią potrawy, ale jako obiekt kolekcjonerski. Ogólnie wyprodukowano jedynie 999 buteleczek, każda z nich miała pojemność 1 ml. W skali Scoville’a wynosi 16 000 000 SHU, czyli tyle co czysta kapsaicyna! To 8 razy więcej niż w najostrzejszej papryce świata.
Ciekawostka: Amatorzy, którzy pokusili się o zakup najostrzejszego sosu, musieli podpisać specjalne oświadczenie, w którym zrzekali się jakichkolwiek roszczeń względem producenta, gdyż spożycie tego sosu zakończyłoby się, prawdopodobnie, śmiercią. Nie powinno się go również otwierać, a jeżeli ktoś zaryzykował, powinien był to uczynić w rękawiczkach ochronnych i goglach, gdyż sam zapach mógł poważnie podrażnić oczy, drogi oddechowe a nawet skórę.
Źródło: http://www.echodnia.eu; http://zdrowie.wp.pl; https://blog.pizzaportal.pl; http://wiersze.kobieta.pl;