Środa, 19 lipca – Dzień Czerwonego Kapturka
… tak, tego baśniowego, o którym czytali nam rodzice, a gdy rozpoznawaliśmy literki – my sami.
Baśnie były kiedyś opowieściami dla dorosłych. Tworzono je w czasach, gdy funkcjonowały jako ludowe opowieści przekazywane ustnie.
Czerwony Kapturek (jak wszyscy wiemy), to baśniowa postać, mała dziewczynka nosząca czerwony płaszczyk z kapturkiem właśnie. Postać Czerwonego Kapturka swój pierwowzór miała w bardzo wczesnych ustnych przekazach a opisana została po raz pierwszy przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce „Bajki Babci Gąski”. Ta oświeceniowa wersja miała przede wszystkim cel moralizatorski – kończy się pożarciem babci i wnuczki przez wilka. Bajka kończy się rymowanym morałem:
„Morał stąd płynie – proszę słuchać,
urocze, wdzięczne me dziewuszki
-że obcych ludzi pogaduszki
należy puszczać mimo ucha.
(…) Radzę wam zapamiętać,
że jest podstępny wilk niektóry:
ukrywa wilcze swe pazury,
by słodkim słówkiem zwieść dziewczęta.
Ani go poznać! Mina święta tkliwie,
łagodnie patrzy w oczy,
za panną uliczkami kroczy
przymilny, słodki jak cukierek.
Lecz wierzcie: to wilczysko szczere!
W XIX wieku bracia Grimm spisali dwie wersje baśni by wkrótce połączyć je w jedną opowieść zatytułowaną Rotkäppchen (dosł. Czerwona Czapeczka).
Baśń o Czerwonym Kapturku posiada bardzo wiele wersji. Jej popularność wzrosła szczególnie w XX wieku, doprowadzając do powstania licznych odmian, parafraz i trawestacji oryginalnej opowieści.
Przed Wami Czerwony Kapturek w wersji dla nieco starszych dzieci 🙂
Piosenka „Czerwony Kapturek”, słowa Julian Tuwim
Tytuł albumu: Co nam zostało z tamtych lat – piosenki Juliana Tuwima
Wykonawca: różni wykonawcy (m.in. Mieczysław Fogg, Hanka Ordonówna, Chór Dana)
Wiersze Tuwima wykorzystane na płycie: Co nam zostało z tych lat, Miłość Ci wszystko wybaczy, Na pierwszy znak, Ja śpiewam piosenki, Książę, Stara piosenka, Kniagniuszka (Sonia), Nasza jest noc, Czerwony Kapturek, Marysia, Nie mogę żyć bez Ciebie, W niedzielę, To jest Wacuś, Telefony, Nerwy, cholera!, Może dziś, Kto usta Twe całował, W miłości najtrudniejszy jest początek, Ach Ludwiko!, Piosenka o szczęściu, Może tak, może nie, Pokoik na Hożej, Bajki
Poniżej wideoklip „Czerwony kapturek” w wykonaniu Chóru Dana – Władysław Daniłowski „Dan” i wykonawcy: Mieczysław Fogg, Tadeusz Bogdanowicz, Tadeusz Jasłowski oraz Adam Wysocki.
Bardzo proszę nie oglądać wieczorem przed pójściem spać!