Niedziela, 22 lipca – Dzień Aproksymacji Pi, Europejski Dzień wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści, Narodowe Święto Odrodzenia Polski, Święto Marii Magdaleny
Dzień Aproksymacji Pi
Zabawna jest angielska wymowa liczby Pi. Anglicy wymawiają ją „paj”, dokładnie tak jak angielskie słowo „pie” – ciasto czy placek. Skoro pi oraz pie mają taką samą wymowę, a ciasta/placki są okrągłe, to w Ameryce bardzo popularne tego dnia są szarlotki (apple pie) i pizze (pizza pie). A w naszym kraju dodatkowo można wypić PIwo 😉
Osobiście świętować będę je dopiero jutro, robiąc na wtorek (dla osoby miłej sercu mojej młodszej Córki) urodzinowy „raspberry pie”. Przepis na tort jest (TUTAJ)
Ma wyglądać tak:
A jak będzie wyglądał w moim wykonaniu, postaram się pokazać przy najbliższej okazji 🙂
Europejski Dzień wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści
To święto, które nie tylko upamiętnia ofiary nienawiści i tragiczne wydarzenia z 22 lipca z różnych lat (likwidacja przez Niemców getta warszawskiego, masakra na wyspie Utøya i zamach bombowy w Oslo), ale ma na celu wyeliminowanie chorych ideologii i rasizmu z codziennego życia.
Narodowe Święto Odrodzenia Polski (dawniejsze święto państwowe)
Dzień 22 lipca ustanowiono świętem narodowym (i dniem wolnym od pracy) ustawą Krajowej Rady Narodowej w dniu 22 lipca 1945 roku. Zastępowało ono zniesione wcześniej Święto Niepodległości (obchodzone rokrocznie 11 listopada). Narodowe Święto Odrodzenia Polski – po prawie 45 latach funkcjonowania, zniesione zostało ustawą Sejmu RP z dnia 6 kwietnia 1990 roku.
Nie mogę w dzisiejszym dniu nie wspomnieć tego święta, mimo, że w 1989 roku zostało zrzucone z piedestału najważniejszych świąt w Polsce czasów PRL-u. W jakiś sposób (mniejszy lub większy), miało wpływ na moje życie – chociażby tym, że był to dzień wolny od pracy, dzień wypoczynku który w późniejszych latach mogłam poświęcić rodzinie.
Było ze mną przez przeszło 32 lata. Nawet słodycze na których wychowałam się ja i moje córki (bardzo dobre słodycze – nie takie jak obecnie), pochodziły z Zakładów Przemysłu Cukierniczego „22 Lipca”, które w całym okresie PRL-u na opakowaniach miały jednakże napis „E. Wedel”.
Święto Marii Magdaleny
Ale za to od 22 lipca 2016 roku liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny ma rangę święta. Papież Franciszek chciał w ten sposób podkreślać znaczenie pierwszej Apostołki Zmartwychwstania, ponieważ to ona jako pierwsza przekazała Radosną Nowinę apostołom. Ten fakt ma zachęcać do refleksji nad godnością kobiety i jej rolą w Kościele i głoszeniu Ewangelii.