Obliczamy Pi, wspieramy ofiary przestępstw, a może wspominamy Marię Magdalenę, czyli … co świętujemy 22 lipca?

Niedziela, 22 lipca – Dzień Aproksymacji Pi, Europejski Dzień wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści, Narodowe Święto Odrodzenia Polski, Święto Marii Magdaleny

 

Dzień Aproksymacji Pi

 

Idea Dnia Liczby Pi narodziła się w USA, w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Jej święto było obchodzone po raz pierwszy w 14 marca 1988 roku.
Ze względu na inny sposób zapisu tej daty w Europie, to święto nauk ścisłych nie jest zbytnio popularne na naszym kontynencie. Europejczycy obchodzą je 22 lipca, jako Dzień aproksymacji Pi.
Szeroko na ten temat pisałam już  (TUTAJ)

Zabawna jest angielska wymowa liczby Pi. Anglicy wymawiają ją „paj”, dokładnie tak jak angielskie słowo „pie” – ciasto czy placek. Skoro pi oraz pie mają taką samą wymowę, a ciasta/placki są okrągłe, to w Ameryce bardzo popularne tego dnia są  szarlotki (apple pie) i pizze (pizza pie). A w naszym kraju dodatkowo można wypić PIwo  😉

Osobiście świętować będę je dopiero jutro, robiąc na wtorek (dla osoby miłej sercu mojej młodszej Córki) urodzinowy „raspberry pie”.  Przepis na tort jest  (TUTAJ)

Ma wyglądać tak:

 

A jak będzie wyglądał w moim wykonaniu, postaram się pokazać przy najbliższej okazji   🙂
 

 

Europejski Dzień wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści

To święto, które nie tylko upamiętnia ofiary nienawiści i tragiczne wydarzenia z 22 lipca z różnych lat (likwidacja przez Niemców getta warszawskiego, masakra na wyspie Utøya i zamach bombowy w Oslo), ale ma na celu wyeliminowanie chorych ideologii i rasizmu z codziennego życia.

Narodowe Święto Odrodzenia Polski (dawniejsze święto państwowe)

Dzień 22 lipca ustanowiono świętem narodowym (i dniem wolnym od pracy) ustawą Krajowej Rady Narodowej w dniu 22 lipca 1945 roku. Zastępowało ono zniesione wcześniej Święto Niepodległości (obchodzone rokrocznie 11 listopada). Narodowe Święto Odrodzenia Polski – po prawie 45 latach funkcjonowania, zniesione zostało ustawą Sejmu RP z dnia 6 kwietnia 1990 roku.

Nie mogę w dzisiejszym dniu nie wspomnieć tego święta, mimo, że w 1989 roku zostało zrzucone z piedestału najważniejszych świąt w Polsce czasów PRL-u. W jakiś sposób (mniejszy lub większy), miało wpływ na moje życie – chociażby tym, że był to dzień wolny od pracy, dzień wypoczynku który w późniejszych latach mogłam poświęcić rodzinie.

Było ze mną przez przeszło 32 lata. Nawet słodycze na których wychowałam się ja i moje córki (bardzo dobre słodycze – nie takie jak obecnie), pochodziły z Zakładów Przemysłu Cukierniczego „22 Lipca”, które w całym okresie PRL-u na opakowaniach miały jednakże napis „E. Wedel”.

 

Święto Marii Magdaleny

Ale za to od 22 lipca 2016 roku liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny ma rangę święta. Papież Franciszek chciał w ten sposób podkreślać znaczenie pierwszej Apostołki Zmartwychwstania, ponieważ to ona jako pierwsza przekazała Radosną Nowinę apostołom. Ten fakt ma zachęcać do refleksji nad godnością kobiety i jej rolą w Kościele i głoszeniu Ewangelii.

 


 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://www.dziennikzachodni.pl;  https://www.kalbi.pl;   https://www.deon.p;

Dodaj komentarz