Pięcioraczki Dionne, czyli … historia sióstr wykorzystywanych przez lokalne władze, świat medycyny, członków rodziny i własnych rodziców

Wtorek, 28 maja – Dzień Bez Prezerwatywy, Światowy Dzień Raka Krwi, Światowy Dzień Hamburgera, Dzień Higieny Podczas Miesiączki, Dzień Amnesty International, Europejski Dzień Sąsiada

Wydarzyło się:

(1513) Drukarnia Floriana Unglera w Krakowie wydała modlitewnik Raj duszny, jedną z pierwszych książek napisanych w języku polskim

(1974) Premiera komedii filmowej Nie ma mocnych w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego

(1934) W Kanadzie urodziły się pięcioraczki Dionne, które jako pierwsze przeżyły okres niemowlęcy

Urodzili się:

(1968) Kylie Minogue – australijska piosenkarka kompozytorka autorka tekstów aktorka

 

I znowu mamy dzień obfitujący w święta nietypowe. To

Dzień Bez Prezerwatywy

Światowy Dzień Raka Krwi

Światowy Dzień Hamburgera

Dzień Higieny Podczas Miesiączki

Dzień Amnesty International

Opis ich znajdziecie  (TUTAJ)  .

Również dzisiaj świętujemy

Europejski Dzień Sąsiada

Święto obchodzone jest od 2000 roku zawsze w ostatni wtorek maja, dlatego znajdziecie je  (TUTAJ) .

A co jeszcze dzisiaj wydarzyło się ciekawego?

 

***

506 lat temu, 28 maja 1513 roku

Drukarnia Floriana Unglera w Krakowie wydała modlitewnik Raj duszny autorstwa Biernata z Lublina, jedną z pierwszych książek napisanych w języku polskim

Florian Ungler to drukarz książek pochodzący z Bawarii. Działalność drukarską rozpoczął w Krakowie, gdzie 25 lipca 1510 r. założył pierwszą w Polsce drukarnię drukującą książki w całości w języku polskim.

Zasób typograficzny Unglera był bardzo bogaty i niejednolity. Jego drukarnie posiadały łącznie kilkadziesiąt kompletów pism, serii inicjałów i ponad tysiąc drzeworytów o różnej wartości artystycznej, wykonanych głównie w Krakowie. Ungler używał kilku sygnów drukarskich, przedstawiających św. Floriana. Druki jego odznaczały się nierównym poziomem artystycznym, na ogół dość przeciętnym. Nowatorstwo Unglera polegało na wprowadzeniu po raz pierwszy w Polsce antykwy, polskiej szwabachy, fraktury, czcionki hebrajskiej.

Z pierwszej drukarni Unglera wyszło 80 tytułów dzieł. Pierwszy znany jego druk “ Almanach” S. Aurifabera ukazał się na przełomie 1510/11 r. W 1512 roku wyszło dzieło pt. Introductio in Ptholomei Cosmographiam z mapą Ameryki autorstwa Jana ze Stobnicy. Rok później ukazał się jego nakładem Raj duszny (Hortulus animae) w tłumaczeniu Biernata z Lublina, druga drukowana książka w języku polskim. Ok. 1514 roku wydał Ortographia seu modus recte scribendi et legendi polonicum idioma, traktat o ortografii polskiej Stanisława Zaborowskiego. Z drugiej drukarni wyszło 166 pozycji m.in. bogato ilustrowany zielnik Stefana Falimirza O ziołach i mocy ich w 1534 roku, pierwsze drukowane mapy Polski i zachodniej części Litwy autorstwa Bernarda Wapowskiego (1526) i Żywot Pana Jezu Krysta Baltazara Opeca (1522).

 

Raj duszny stanowił polską przeróbkę zbioru Antidotarius animae. Modlitewnik ten cieszył się wielkim powodzeniem i był on drukowany jeszcze w pierwszej połowie XVII w. Przez długi czas uznawany był za pierwszą książkę wydrukowaną całkowicie w języku polskim, jednak współcześnie wiadomo, że nie jest to prawda – wcześniej, ok. 1508 roku, opublikowano Historyję umęczenia Pana naszego Jezusa Chrystusa. Jest on natomiast najstarszym znanym modlitewnikiem wydrukowanym w języku polskim. Do czasów obecnych zachowało się tylko 8 kart.

Jego fragment był przed wojną w zbiorach biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego, lecz zaginął w czasie oblężenia Wrocławia podczas wojny. Na szczęście ocalały zdjęcia paru kartek tego druku.

 

***

28 maja 1974 odbyła się

premiera komedii filmowej Nie ma mocnych w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego

Nie ma mocnych to druga część filmowej trylogii Sami swoi.

Prawdopodobnie w granicach naszego kraju nie istnieje Polak, który nie oglądałby choć jeden raz w życiu tego filmu. No chyba , że jest oseskiem przy piersi matki

Film opowiada o dalszych losach Kargula i Pawlaka. Tym razem Kazimierz Pawlak nie ma komu oddać ziemi. Jego syn Witia sam ma jej wystarczająco dużo, a Paweł nie chce wracać na wieś, dlatego postanawia wydać za mąż swoją 18-letnią wnuczkę Anię za „odpowiedniego” męża. Pomaga mu w tym Kargul, drugi dziadek. Choć łączy ich wspólny cel, to jednak różnica temperamentów i cechujący każdego z nich nieprzeciętny upór prowadzą do wielu zabawnych i groźnych w skutkach nieporozumień.

Pamiętacie?

 

Pawlak. Duchota coś dzisiaj taka…

 

***

28 maja 1934 roku w Callander,

w Kanadzie urodziły się pięcioraczki Dionne, które jako pierwsze w historii przeżyły okres niemowlęcy

Pięcioraczki Dionne to jednojajowe siostry Yvonne, Annette, Cecille, Emilie i Marie przyszły na świat w rodzinie biednego rolnika w małej miejscowości Callander w północnej części prowincji Ontario. Siedmiomiesięczne wcześniaki razem ważyły nieco ponad 5 kg. Lekarz przyjmujący poród był pewien, że dzieci nie przeżyją, dlatego zostały pośpiesznie ochrzczone. Siostry jednak były pierwszymi pięcioraczkami, którym udało się przeżyć okres niemowlęcy.

Pięcioraczki jednojajowe (w kolejności urodzenia):

  • Yvonne Edouilda Marie Dionne (zmarła 23 czerwca 2001 w wieku 67 lat na nowotwór złośliwy)
  • Annette Lillianne Marie Dionne-Allard
  • Cécille Marie Emilda Dionne-Langois
  • Émilie Marie Jeanne Dionne (zmarła 6 sierpnia 1954 w wieku 20 lat na epilepsję)
  • Marie Reine Alma Dionne-Houle (zmarła 27 lutego 1970 w wieku 35 lat w Montrealu na zakrzep mózgu)

Rodzice dziewczynek mieszkali na farmie w domu bez elektryczności i bieżącej wody. Matka – Elzire Dionne i ojciec – Oliva wzięli ślub 15 września 1926. W tym samym roku urodził się Ernest, 2 lata później Rosa Maria, po roku Theresa, po następnych trzech Daniel i w następnym roku – Pauline. Elzire i Oliva mieli również szóstego syna, Léo. Urodził się pomiędzy Therese i Danielem ale zmarł na zapalenie płuc zaraz po urodzeniu.

Jedenaście miesięcy po urodzeniu Pauline urodziły się siostry Dionne. Istnieją podejrzenia, że była to ciąża sześcioracza ale w trzecim miesiącu doszło do poronienia jednego z płodów. Noworodki ważyły łącznie 6 kg.

Dwa lata po urodzeniu się pięcioraczek w rodzinie pojawił się Victor, a po następnych dwu – Claude. Tak więc, w ciągu 20 lat Elzire urodziła trzynaścioro dzieci.

Wkrótce wieści o narodzinach dziewczynek rozeszły się po całej Kanadzie. Wzbudzały nie tylko zainteresowanie ale wręcz sensację wśród mediów i świata medycznego. Rodzice upatrując łatwego zarobku, postanowili pokazać swoje półroczne córeczki na Wystawie Światowej w Chicago.  Fakt ten wykorzystał lekarz dziewczynek.

Doktor Allan Roy Defoe doprowadził do tego, że już w 1935 roku rząd Ontario pozbawił rodziców opieki nad dziećmi, a nawet prawa do odwiedzania ich.

Kanadyjskie władze zajęły się organizacją niezwykłego pokazu. Dla dziewcząt został zbudowany specjalny pawilon z dziesięcioma oknami, by dziewczynki były lepiej widoczne.

Codziennie kilka tysięcy osób przychodziło popatrzeć na pięcioraczki. Dzieci pod nadzorem pielęgniarek bawiły się na czymś w rodzaju placu zabaw, wokół którego za siatką zbudowano platformę dla zwiedzających. Dzieci były jak małe zwierzątka w klatce, cynicznie wykorzystywane dla zysku. Na miejscu można było kupić pamiątki w specjalnym sklepiku.

Wejście było bezpłatne dla zwiedzających, ale rząd Kanady zarobił grube pieniądze sprzedając różne gadżety przedstawiające siostry, jak na przykład zestawy lalek w ilości 5 sztuk. Dziewczynki stały się prawdziwą marką.

Siostry Dionne można było oglądać w pawilonie wystawowym w latach 1935-43. W tym czasie obejrzało je ponad 3 miliony ludzi. Dzięki siostrom chicagowska wystawa stała się główną atrakcją turystyczną miasta, która spowodowała bezprecedensowy napływ turystów.

Najsłynniejsze rodzeństwo jednojajowe otoczono czymś w rodzaju kultu. W Hollywood nakręcono o nich kilka filmów. Producenci odzieży, żywności dla niemowląt, proszków do prania i innych produktów dla dzieci z powodzeniem wykorzystywali ich zdjęcia w kampaniach reklamowych.

Sława o nich dotarła także i do naszego kraju.

Dziewczynki żyły odizolowane od prawdziwego życia. Miały wprawdzie drogie zabawki, modną odzież i najlepszą opiekę pediatrów, ale zostały pozbawione kontaktu z rodzicami, rodzeństwem i rówieśnikami.

Gdy dzieci skończyły 9 lat, rząd kanadyjski sfinansował budowę sporej wielkości domu w Callander, w którym umieszczono całą rodzinę Dionne.

Niestety, to przedsięwzięcie było kompletnie nieudane. Siostry nie umiały przystosować się do takiego życia. Po tylu latach rozłąki zbudowanie prawidłowych więzi rodzinnych okazało się niemożliwe. Okazało się też, że rodzice bili dziewczynki, ojciec wykorzystywał seksualnie, pozostałe rodzeństwo ich nie akceptowało.

Ojciec nie mógł się pogodzić z tym, że został pozbawiony udziału w zyskach, dzieci przyzwyczajone do życia w klatce nie mogły się odnaleźć w nowej sytuacji.

W wieku 16 lat siostry zostały wysłane do szkoły z internatem. Zagrały jeszcze w wielu reklamach, głownie kosmetyków i żywności. Każde ich urodziny obchodzono z udziałem mediów.

Nieśmiałe, zamknięte w sobie dziewczyny nie były zdolne do normalnej komunikacji. Niezwykłe dzieciństwo, spędzone w ludzkim zoo, na zawsze wypaczyło psychikę sióstr. Tylko we własnym towarzystwie czuły się naprawdę swobodnie.

Po ukończeniu 18 lat dziewczęta zerwały wszelkie kontakty z rodziną, która tylko żerowała na ich popularności i chciała na nich zarabiać.

W wieku 20 lat zmarła jedna z sióstr – Emily. Dziewczyna wstąpiła do klasztoru i tam ujawniła się jej choroba – epilepsja. Była ona przyczyną jej przedwczesnej śmierci. Dla sióstr był to prawdziwy cios.

Marie zmarła w wieku 35 lat na zakrzepicę mózgu. Jej małżeństwo było kompletnie nieudane.

Yvonne także wstąpiła do klasztoru, ale nie na długo. Resztę życia spędziła w samotności. Zmarła w 2001 roku na nowotwór złośliwy.

Cecille i Annette także nie znalazły szczęścia w życiu rodzinnym. Szczęśliwe były tylko wtedy, gdy godzinami rozmawiały ze sobą przez telefon albo gdy się odwiedzały. Cecille urodziła bliźnięta, ale wkrótce jedno z dzieci zmarło. Trzy lata później została wdową.

W 1998 roku siostry za poniesione straty moralne otrzymały rekompensatę od państwa w wysokości 4 mln dolarów. W każdym wywiadzie podkreślały, że ich życie zostało zrujnowane i lepiej byłoby, gdyby umarły przy narodzinach. Zaoszczędziłoby im to bólu, rozczarowań i życia w klatce.

Annette i Cecille żyją do dziś. Mieszkają razem na przedmieściach Montrealu.

Dziś świętują 85. urodziny. Prawdopodobnie bez rozgłosu.

 

Wszystkich zainteresowanych szczegółami (znających język angielski choć niekoniecznie) zapraszam  (TUTAJ)  i  (TUTAJ) .

 

***

28 maja 1968 w Melbourne, przyszła na świat

Kylie Minogue – australijska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, aktorka

Kylie Ann Minogue, często nazywana po prostu Kylie – po raz pierwszy stała się sławna występując w australijskiej operze mydlanej Sąsiedzi. W serialu tym grała dwa lata. Od tego momentu Minogue została piosenkarką i osiągnęła niezwykły sukces zarówno komercyjny, jak i artystyczny. Minogue znana jest pod wieloma pseudonimami, z których najbardziej rozpoznawalne to „Księżniczka Popu” („Princess of Pop”) lub „Bogini Popu” („Goddess of Pop”). Według Australian Recording Industry Association (ARIA) jest najlepiej sprzedającą się australijską wokalistką wszechczasów. Urodzona i wychowywana w Melbourne, od 1990 roku mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii.

W 1987 roku Minogue podpisała kontrakt z brytyjską wytwórnią płytową PWL, a już rok później wydała swój pierwszy studyjny album pod tytułem Kylie. W 1992 opuściłą PWL i podpisała kontrakt z Deconstruction Records, dla której wydała albumy Kylie Minogue i Impossible Princess. Oba te albumy zyskały przychylność krytyków. Kolejnym krokiem był powrót do tanecznych korzeni i podspianie kontraktu z Parlophone. Pierwszym owocem współpracy byłą album Light Years. Następny album Fever był wielkim sukcesem na całym świecie, również w Stanach Zjednoczonych. Singel promujący album „Can’t Get You Out of My Head” stał się jednym z najlepiej sprzedających singlem w pierwszej dekadzie XXI wieku. Jest on jej piosenką firmową i jednym z najbardziej chwytliwych kawałków w historii. Inne wielkie hity Minogue to : „I Should Be So Lucky”, „Hand on Your Heart”, „Better the Devil You Know”, „Confide in Me”, „Spinning Around”, „Slow”, „2 Hearts” i „All the Lovers”.

Do 2015 roku, Minogue sprzedała ponad 80 milionów płyt na świecie. Ma na swoim koncie wiele tras koncertowych i otrzymała nagrodę dla „Australijskiego Wykonawcy Roku” za jedną z tras koncertowych.

Minogue otrzymała nagrodę Orderu Imperium Brytyjskiego w 2008 roku.

Francuski rząd uhonorował ją Orderem Sztuki i Literatury za jej wkład do francuskiej kultury. Minogue została uhonorowana stopniem doktora naukowego przez Anglia Ruskin University za swoją działalność związana z walką z rakiem piersi.

W listopadzie 2011 roku, w 25 rocznicę ARIA Music Awards została wprowadzona do ARIA Hall of Fame przez członków ARIA.

W grudniu 2016 roku Billboard umieściła ja na liście najlepszych artystek dance wszechczasów, przyznając jej miejsce 18.

W lutym 2016 Kylie Minogue i brytyjski aktor Joshua Sasse oficjalnie ogłosili zaręczyny, ale już w 2017 roku para rozstała się z powodu zdrady, której dopuścił się aktor.

Obecnie spotyka się z Księciem Andrzejem. Tak, z TYM Księciem – drugim synem królowej Elżbiety II i księcia Filipa.

 

Kylie Minogue feat. Jason Donovan – Especially For You (Radio 2 Live in Hyde Park 2018)

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://joemonster.org

Dodaj komentarz