Laureat Pokojowej Nagrody Nobla za wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na całym świecie, czyli … Amnesty International

Poniedziałek, 28 maja – Dzień Bez Prezerwatywy, Światowy Dzień Raka Krwi, Światowy Dzień Hamburgera, Dzień Higieny Podczas Miesiączki, Dzień Amnesty International

 

Dzień Bez Prezerwatywy

Używanie prezerwatywy podczas seksu ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Chociaż prezerwatywy są najczęściej używanym środkiem antykoncepcji, wielu z nas ma wobec nich pewne obiekcje. Niestety, większość problemów z prezerwatywą wynika jednak z braku doświadczenia i pewności siebie, a wreszcie z wybierania nieodpowiednich produktów przez samych użytkowników. Wybór prezerwatywy to niezwykle ważna sprawa.  Właśnie pierwsza lepsza paczka z półki przy kasie sklepowej może być przyczyną kłopotów. Prezerwatywa musi być idealnie dopasowana do naszych preferencji. Jeśli chcemy zapewnić sobie odczucia maksymalnie zbliżone do naturalnych, poszukajmy prezerwatyw dla bardziej wymagających, które zapewnią niezwykle intensywne doznania i wzmocnią fizyczną więź między partnerami.

Nie wiadomo, kto ustanowił 28 maja Dniem bez Prezerwatywy. Nie jest też do końca jasne, czy dzień ten ma symbolizować wstrzymanie się od współżycia w ogóle, czy po prostu współżycie bez antykoncepcji. Wiadomo jednak, że jego czynne świętowanie może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

 

 

A jakie są konsekwencje nie używania prezerwatywy?
1. Możliwość zarażenia się kiłą. Nieleczona kiła może oślepić. Chociaż syfilis wydaje się archaiczną chorobą, spotykaną jedynie w biografiach XIX-wiecznych malarzy i poetów, to jednak nadal co roku wykrywa się w Polsce co najmniej 1000 nowych przypadków tej choroby. Terapia – 14 do 20 dni, codziennie bardzo bolesny zastrzyk z antybiotykiem. Kłopoty ze wzrokiem mogą być też powikłaniem chlamydiozy i opryszczki. Kiła powoduje również łysienie plackowate.
2. Możliwość zakażenia HIV. Chociaż HIV traktuje się dziś raczej jako chorobę przewlekłą, bo można skutecznie trzymać wirusa w ryzach, to jednak na AIDS się umiera. Co roku na AIDS umiera w Polsce około 50 osób. Obecnie można już dość skutecznie leczyć HIV, tzn. zapobiegać namnażaniu wirusa, jednak kuracja jest dość uciążliwa i ma wiele niezbyt przyjemnych skutków ubocznych, między innymi nudności i torsje. Problem jest również tego rodzaju, że gdy już organizm przyzwyczai się  do jednego leku, lekarz może zadecydować, że trzeba go zmienić i tak przez całe lata.
3. Możliwość zakażenia WZW (wirusowym zapaleniem wątroby, które również przenoszone jest drogą płciową). Jednym ze skutków zakażenia może być marskość wątroby co wyklucza spożywanie alkoholu.
4. Możliwość zakażenia rzeżączką, która najczęściej objawia się bolesnym stanem zapalnym cewki moczowej.
5. Zakażenie wirusem HSV, czyli tzw. opryszczką genitalną, może prowadzić do zapalenia opon mózgowych.
6. Zmiany skórne towarzyszące niektórym chorobom, np. mięsak Kaposiego u zakażonych HIV, są zmianami nieodwracalnymi. A wtedy koniec plażowania. Zmiany kiłowe również bywają nieodwracalne.7. Niektóre choroby weneryczne leczy się bardzo długo, a terapia wymaga wielu wizyt w różnych przychodniach gdzie można spotkać znajome osoby, chociażby w rejestracji.

8. I najważniejsza konsekwencja, to możliwość zajścia w ciążę przypadkowej, niechcianej partnerki. W konsekwencji ślub i problematyczna rodzina lub obowiązek alimentacyjny. Plus wyrzuty sumienia.
 

Światowy Dzień Raka Krwi

Rak krwi to potoczna nazwa używana do określenia różnego rodzaju nowotworów atakujących krew oraz układ krwiotwórczy. Wśród tych chorób można wymienić m.in. ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL) lub przewlekłe białaczki limfatyczne (CLL). Wszystkie nowotwory krwi mają jedną wspólną cechę: niekontrolowany rozrost komórek. Choroby te często okazują się dla pacjentów śmiertelne.

Nowotwory krwi można leczyć w różny sposób. W niektórych przypadkach można na przykład zastosować chemioterapię, jednak dla wielu chorych, jedyną szansą na przeżycie jest przeszczepienie szpiku.

Zainicjowany w 2014 roku Światowy Dzień Walki z Rakiem Krwi (World Blood Cancer Day) jest niezależnym międzynarodowym wydarzeniem, które ma na celu podniesienie świadomości w zakresie walki z rakiem krwi, a także umożliwienie ludziom na całym świecie zademonstrowania solidarności z pacjentami chorymi na nowotwory krwi.

Ośrodki Dawców Szpiku, rejestry, ośrodki transplantacyjne, grupy inicjatywne, wolontariusze i wszystkie osoby chcące wesprzeć walkę z rakiem, rokrocznie w dniu 28 maja zaproszone są do uczestnictwa w obchodach WBCD, by w ten sposób zwiększyć świadomość i edukować o sposobach walki z rakiem krwi. Ważne jest również, by zachęcać kolejne osoby do wspierania walki z chorobami krwi. Symbolem święta jest czerwony znak „&”.

Czerwony znak „&” to symbol wyrażający walkę z rakiem krwi oraz solidarność z osobami cierpiącymi na nowotwory krwi. Ma pokazywać, że Ty & Ja razem możemy pokonać raka krwi. Znak ten łączy ludzi – pacjentów z ich rodzinami i przyjaciółmi, ale tak że z dawcami, będąc tym samym symbolem wspólnoty i solidarności. 28 maja symbol „&” zaleje cały świat, łącząc wszystkich wyrażających wsparcie dla chorych na raka.

Światowy Dzień Hamburgera

Hamburger to typowe danie typu fast food, kanapka (sandwicz) z kotletem z mięsa wołowego (patty). Porcja mięsa mielonego uformowana jest tu w płaski, okrągły placek, następnie usmażona lub upieczona bez panierki na ruszcie (grillu). Gotowy kotlet bywa zwykle umieszczany między dwoma kawałkami lekko przypieczonej, poprzecznie przeciętej bułki (co pozwala go jeść trzymając w dłoni, bez pomocy sztućców), oraz ugarnirowany dodatkami takimi jak sałata, pomidor, ketchup, majonez, ogórek konserwowy. W języku polskim słowo „hamburger” oznaczać może także sam, niepanierowany kotlet z mięsa mielonego.

Hamburger jest popularny przede wszystkim w kuchni Stanów Zjednoczonych, gdzie jest też potrawą kuchni domowej, chętnie przyrządzaną zwłaszcza w trakcie przyjęć na wolnym powietrzu (barbecue) , najczęściej jednak jadany jest w barach podających jedzenie typu fast food. Za sprawą takich barów i ich sieci, np. McDonald’s, hamburgery w bułce stały się symbolem jedzenia fast food i zyskały popularność na całym świecie.

Hamburger jako potrawa i jako słowo wywodzi się od befsztyka z siekanej wołowiny nazywanego hamburger steak, wprowadzonego do kuchni amerykańskiej przez imigrantów z Niemiec.

Hamburgera wymyślił w 1904 roku garncarz Fletcher Davis. Podejmował się on gotowania podczas wystaw garncarskich, a także prowadził bar w Teksasie, gdzie proponował swoim gościom mielony kotlet na grzance z sałatą, musztardą i majonezem.

 

 

Jakie menu będzie obowiązywało w dzisiejszym dniu?

Oczywiście – hamburger!

 

Dzień Higieny Podczas Miesiączki

Podczas miesiączki odpowiednia higiena intymna jest dla kobiety bardzo ważnym problemem, pozwalającym na zachowanie dobrego samopoczucia. Przede wszystkim wymaga stosowania produktów higienicznych, pozwalających na zachowanie higieny osobistej. Są to zwykle podpaski higieniczne lub tampony, a na początku i w końcowej fazie – wkładki. Ostatnio stały się modne kubeczki menstruacyjne.

W tym czasie ciało kobiety jest o wiele bardziej podatne na infekcje, zwłaszcza infekcje dróg rodnych i moczowych, dlatego tak istotne jest szczególne w tym czasie dbanie o higienę. Zaleca się częstsze podmywanie się, najlepiej po każdym skorzystaniu z toalety. Najlepiej umyć się ciepłą wodą, nie przesadzając z ilością środków myjących. W czasie miesiączki, zwłaszcza w jej pierwszych dniach nie zaleca się zażywania długich i gorących kąpieli. Może to nasilić krwawienie. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie krótszy prysznic oraz stosowanie łagodnych środków do mycia. W ciągu dnia, gdy nie ma możliwości odświeżenia się, stosujmy jednorazowe chusteczki do higieny intymnej.

Oprócz higieny fizycznej (osobistej), dotyczącej sfery ciała i czynności związanych z dbałością o nie, należy wziąć pod uwagę również higienę psychiczną. Na jakość higieny psychicznej mają  wpływ nie tylko czynniki zewnętrzne, ale przede wszystkim  wewnętrzne, czyli organiczne (biologiczne) oraz genetyczne.

PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) istnieje naprawdę i dotyczy co najmniej 80% kobiet. Objawia się zwykle zmianami nastroju, podenerwowaniem oraz zwiększoną drażliwością. Nie jest to jednak zła wola kobiety, a huśtawka hormonów, których ilości przed okresem dynamicznie się zmieniają.

W celu złagodzenia objawów należy jeść więcej warzyw i owoców, stawiać na mniejsze posiłki, spożywane częściej. Wyeliminować trzeba w te dni tłuszcze zwierzęce oraz rośliny strączkowe, a także unikać produktów silnie wzdymających, w tym kapusty. W diecie nie może zabraknąć produktów moczopędnych, ułatwiających oczyszczanie organizmu z toksyn oraz zapobiegających zatrzymywaniu wody w organizmie. Stawiać należy na nabiał oraz wyeliminować z diety używki, jak również napoje gazowane. Przed okresem dobrze jest pamiętać o odpoczynku: wysypiać się, nie forsować, zadbać o przyjemną aktywność fizyczną, np. spacery czy taniec.

 

 

Dzień Amnesty International

Początki Amnesty International sięgają listopada 1960 roku, kiedy brytyjski prawnik, Peter Benenson przeczytał w prasie o dwóch portugalskich studentkach skazanych na 7 lat więzienia za wzniesienie toastu za wolność. 28 maja 1961 roku w londyńskim tygodniku „The Observer” pojawił się jego artykuł „Zapomniani więźniowie”, wzywający do solidarnego działania w obronie więźniów sumienia (osób więzionych za wyrażanie swoich poglądów, które nie stosowały przemocy, ani nie nawoływały do nienawiści) oraz sprzeciwu wobec łamania praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przez rządy wielu państw.

W lipcu 1961 roku odbyło się międzynarodowe spotkanie sympatyków apelu Petera Benensona, na którym podjęto decyzję o „utworzeniu międzynarodowego ruchu na rzecz obrony wolności wyrażania opinii i wyznawania religii”.

W londyńskiej dzielnicy Mitre Court powstały biuro i biblioteka, gromadząca informacje o przykładach naruszenia praw człowieka (w 1962 roku było tam już 1200 udokumentowanych spraw).

Pierwsze grupy powstały w: Wielkiej Brytanii, RFN, Holandii, Włoszech oraz Szwajcarii i działały przez tzw. „sieć trójek” – każda z nich zajmowała się trzema więźniami sumienia z trzech głównych obszarów polityczno-ekonomicznych świata: państw kapitalistycznych, socjalistycznych i rozwijających się.

W ciągu kolejnych lat następował rozwój struktur organizacji, która na konferencji belgijskiej w 1962 roku przyjęła nazwę Amnesty International. W tym samym roku powstał Fundusz Więźniów Sumienia (służący pomocą więźniom i ich rodzinom). Rok później Międzynarodowy Komitet Wykonawczy (IEC), Sekretariat Międzynarodowy (siedziba Amnesty International) oraz Biuro Badawcze, na bieżąco śledzące losy więźniów.

Amnesty International szybko zyskiwała międzynarodowe znaczenie. Już w 1962 roku nowe grupy powstały w Norwegii, Szwecji, Danii, Belgii, Grecji, Australii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych. Organizacja uzyskała statusy konsultacyjne przy ONZ (1964), Radzie Europy (1965) i UNESCO (1969).

19 marca 1973 roku Amnesty International opublikowała swoją pierwszą „Pilną Akcję” w sprawie brazylijskiego profesora Luiza Basilio Rossi, aresztowanego ze względów politycznych. Profesor przyznał, że pomoc Amnesty International miała dla niego ogromne znaczenie: „Wiedziałem, że moja sprawa zyskała duży rozgłos. Wiedziałem również, że dzięki temu nie mogli mnie już zabić”.

Pilne Akcje to wezwania do działania w sprawie osoby lub grupy osób, o której wiadomo, że jej prawa zostały złamane i potrzebna jest natychmiastowa reakcja opinii publicznej.

Wizją Amnesty International jest świat, w którym wszystkie prawa zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych dokumentach międzynarodowych oraz standardach są przestrzegane w stosunku do jednostki ludzkiej. Aby zrealizować tę wizję, misją Amnesty International jest prowadzenie badań i działań na rzecz zapobiegania i zaprzestania naruszeń prawa do fizycznej i psychicznej integralności, wolności sumienia i wyrażania się oraz wolności od dyskryminacji, w kontekście promocji wszystkich praw człowieka.

Amnesty International była obecna w Polsce od połowy lat 70. Jej pierwsza polska akcja dotyczyła obrony robotników represjonowanych w Ursusie i Radomiu w 1976 roku.

Polska struktura Amnesty International powstała w 1989 roku. Obecnie polska Amnesty International ma 8000 członków i sympatyków, działa 12 grup lokalnych, 7 edukacyjnych i ponad 100 grup szkolnych.

Dzisiaj Amnesty International obchodzi swoje światowe święto.

 

 

U2 – One – Anton Corbjin Version

Nieoficjalnym hymnem organizacji jest piosenka „One” zespołu U2, irlandzkiego zespołu rockowego, powstałego w Dublinie w roku 1976.

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;  https://youngface.tv;   https://facet.wp.pl;    https://www.menshealth.pl;   https://www.babskiswiat.com.pl;

Dodaj komentarz