Środa, 14 luty – Popielec (Środa Popielcowa), Walentynki, Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca, Dzień Chorych na Padaczkę
Popielec (Środa Popielcowa)
Popielec, Środa Popielcowa (staropolska Wstępna Środa) to w kalendarzu katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku. W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do syta do jednego w ciągu dnia.
Środa Popielcowa ma charakter pokutny, ponieważ rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu – czasu pokuty i refleksji, przygotowania do wejścia w misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Dodatkowo Środa Popielcowa, obok Wielkiego Piątku, jest wyjątkowa nawet na tle innych dni Wielkiego Postu. Tylko w te dwa dni katolików obowiązuje – oprócz przyjętego w każdy piątek powstrzymania się od jedzenia mięsa, dodatkowo tzw. post ilościowy. Oznacza to, że katolicy mogą przyjąć tylko trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta. Post ilościowy nie dotyczy osób starszych z powodów zdrowotnych. Lekarze często zalecają seniorom, by jedli mniej obfite posiłki, ale częściej. Wiele osób jednak pości, choć nie ma takiego obowiązku. W Środę Popielcową Kościół zaleca unikać wszystkich przyjemności związanych z jedzeniem i piciem. Tyle jeśli chodzi o przepisy, ale oprócz ścisłej litery prawa jest jeszcze jego duch, czyli głębszy sens postu. Należy powstrzymać się od udziału w zabawach. Dlatego pójście tego dnia na dyskotekę albo uczestnictwo w hucznych libacjach byłoby złamaniem pokutnego charakteru tego dnia, w konsekwencji grzechem.
Walentynki
Cisza Jak Ta – Bo tak Cię kocham…
Walentynki (Valentine’s Day) to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czci się św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. Zwyczajem w tym dniu jest także wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne.
Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.
Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Największe w Polsce walentynki odbywają się corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie (województwo kujawsko-pomorskie) pod nazwą „Walentynki Chełmińskie”. Za sprawą przechowywanej, prawdopodobnie od średniowiecza, w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP (1280–1320) relikwii św. Walentego, połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską.
Część polskiego społeczeństwa krytykuje walentynki jako przejaw amerykanizacji, obcy polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje. Walentynki są też krytykowane za ich komercyjne i konsumpcjonistyczne nastawienie. Są one wykorzystywane przez biznes i media do przełamania stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.
Z powodu pogańskiego pochodzenia obchodzenie Walentynek odrzucają Świadkowie Jehowy.
W takich krajach jak Pakistan czy Indie zwyczaje walentynkowe, również wysyłanie kartek, są potępiane jako niezgodne z duchem islamu.
Popielec a Walentynki
Środa Popielcowa przypada w tym roku dokładnie w ten sam dzień co Walentynki. Wynika to z dość prostego faktu: tzw. Popielec jest świętem ruchomym. Każdego roku data jest inna, ale mieści się w dniach między 5 lutym a 10 marca. Przypomnijmy, że w 2017 roku Środa Popielcowa przypadła 1 marca. W 2019 roku przypadnie z kolei 6 marca. W 2020 roku wypadnie 26 lutego.Przed milionami osób fundamentalne pytanie – czy powinni przestrzegać postu ścisłego?
Kościół nie jest przeciwny świętowaniu walentynek w ogóle. Radowanie się drugą osobą: mężem, żoną, sympatią, narzeczoną, dziewczyną, chłopakiem, „drugą połówką” – jest jak najbardziej chrześcijańskie. Wyrażanie miłości i sympatii poprzez składanie życzeń czy podarowanie kwiatów nie jest w konflikcie z pokutnym charakterem Środy Popielcowej.
Po prostu zbieżność dat jest w tym dniu niefortunna. Rytmu wydarzeń liturgicznych nie da się przesunąć. Kalendarza liturgicznego nie da się przestawić. Zwłaszcza, że w dobrym przeżyciu Wielkiego Postu chodzi o to, żeby poprzez zewnętrzne umartwienia otworzyć się na nową rzeczywistość duchową i przygotować się do pełnego przeżycia świąt Wielkiej Nocy.
W Środę Popielcową Kościół zaleca unikać wszystkich przyjemności związanych z jedzeniem i piciem. Środa Popielcowa to czas, w którym katolik powinien się wyciszyć i skierować myśli ku Bogu. Odpada również świętowanie w formie zakrapianych imprez, tańca i słuchania głośnej muzyki. To może rodzić problemy ze świętowaniem Walentynek, zwłaszcza z romantyczną kolacją. W teorii wolno zjeść np. ryby, owoce morza i wypić lampkę wina, ale nie jest to zgodne z duchem postu.
Ale świętowanie nie musi oznaczać łamania pokutnego charakteru Wielkiego Postu. W ramach obchodów Walentynek warto spędzić czas z ukochaną osobą. Może to być wspólna modlitwa czy pójście razem do kościoła na tradycyjny obrzęd posypania głów popiołem. Można również wybrać się na spacer lub do kina, ale lepiej nie na komedię ani na film z cyklu o Greyu. Nic nie stoi za to na przeszkodzie, by obdarowywać się prezentami i kwiatami. Przykazanie Miłości odnosi się do Boga i człowieka jednocześnie. Trzeba więc znaleźć takie formy obchodów Walentynek, aby nie zgrzeszyć. Aby zachować przykazania Boże: VI (Nie cudzołóż) i IX (Nie pożądaj żony bliźniego swego) oraz IV przykazanie kościelne (Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach).
Popielec ma już prawie 10 wieków. Jego inicjatorem w 1099 roku był papież Urban II. Popiół używany przez księży pochodzi z palm święconych w Niedzielę Palmową rok wcześniej. To poważne święto liturgiczne.
Walentynki są rokrocznie obchodzone w tym samym dniu, czyli 14 lutego, natomiast Środa Popielcowa to święto ruchome. Ostatni raz Popielec był 14 lutego w 1945 roku, gdy poza Wielką Brytanią i USA mało kto obchodził Walentynki. Następny raz, kiedy oba święta wypadną w ten sam dzień, nadejdzie znacznie szybciej, bo w 2024 roku.
Może dlatego warto pomyśleć wcześniej jak w sposób rozsądny i nie godzący w wartości wyższe dojść do kompromisu w kwestii obu świąt?
Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca
14 lutego to nie tylko Walentynki ale również Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca, który został ustanowiony w 1999 roku.
Dzień Chorych na Padaczkę
14 lutego kojarzony jest w Polsce przede wszystkim z Dniem Świętego Walentego. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż każdego roku obchodzony jest również Dzień Chorych na Padaczkę.
Dzisiaj już wiemy jak można pomóc tym chorym, ale początki były bardzo trudne. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do śledzenia wątku leczniczej marihuany. A poniżej jeden z filmików traktujących o początkach tej batalii.
Tak właśnie pomagamy
Wracając do tematu Walentynek, to nie wstydźmy się kochać i wyznawać swoich uczuć, aby kiedyś nie okazało się, że na pewne sprawy jest już za późno (chociaż podobno miłość potrafi zatrzymać czas).
Dzisiaj jest bardzo dobra okazja ku temu!
SDM – spóźnione wyznanie
„nawet nie wiesz jak cię kochałam”
krzyczy mu na pół ulicy
„omal z miłości nie oszalałam
lecz trzymałam wszystko w tajemnicy”
oglądają się za nimi ludzie
jak wręczają sobie słów zeschnięty bukiet
w którym ożyło przez chwilę przedwiośnie
sprzed pięćdziesięciu wiosen…