Przytul – tak odgonisz myśli złe, przytul – bo tak bardzo kocham Cię, przytul – i nic nie musisz mówić, czyli … bardzo pozytywny Dzień Przytulania i nie tylko …

Niedziela, 24 czerwca – Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę, Dzień Przytulania, Święto Marynarki Wojennej, Święty Jan – jagód dzban

 

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Osteoporoza (rzeszotowienie kości) to stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Osteoporoza występuje najczęściej u kobiet po menopauzie (osteoporoza pomenopauzalna). Osteoporoza jest uogólnioną chorobą metaboliczną kości, charakteryzującą się niską masą kostną, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, a w konsekwencji zwiększoną jej łamliwością i podatnością na złamania.

Stanem zmniejszonej, w odniesieniu do norm dla płci i wieku, ale jeszcze nieosiągającej wartości patologicznych, gęstości kości jest osteopenia.

Światowy Dzień Osteoporozy zorganizowany został po raz pierwszy w 1996r. przez Brytyjskie Narodowe Towarzystwo Osteoporozy (United Kingdom’s National Osteoporosis Society) wspierane przez Komisję Europejską. Od 1997 roku dzień ten organizowany jest przez Międzynarodową Fundację Osteoporozy IOF, rozpoczynający całoroczną kampanię poświęconą zwiększaniu globalnej świadomości, profilaktyki, diagnostyki i leczenia osteoporozy oraz chorób metabolicznych kości.

W ramach profilaktyki osteoporozy wybrałam się w piątek 22 czerwca na mobilne (w osteobusie) badanie densytometryczne (badanie gęstości kości). Badanie gęstości kości pozwala wykryć osteoporozę kości we wczesnym jej stadium rozwoju. Pozwala ono na monitorowanie leczenia i określenia stopnia zaawansowania choroby. Bada się głownie odcinek lędźwiowy kręgosłupa a także kość udową – są one bardzo narażone na uszkodzenie. Badanie wykonywano mi aparatem zwanym densytometrem.
 
Jest to urządzenie rentgenowskie, dzięki któremu można określić i oszacować zagrożenie złamania. Jest to badanie bezinwazyjne i bezbolesne. Osoba badana kładzie się na stole pomiarowym po czym jego ciało zostaje zeskanowane przez aparat , którego ramie przesuwa się nad pacjentem. Badanie jest również szybkie, trwa kilka minut. Wynik z opisem, omówieniem i zaleceniami dostajemy na miejscu.
Densytometria kości polecana jest osobom po 40 roku życia u których w rodzinie występowała osteoporoza. Polecana jest wszystkim kobietom po 50 roku życia. Mężczyźni po 55 roku życia również powinni profilaktycznie przystąpić do badania.
Było to już moje trzecie badanie. Poprzednie robiłam w 2011 i 2013 roku.
Oto moje wyniki:
Skan kręgów lędźwiowych-Klasyfikacja WHO:Normalne, Ryzyko złamania:Niezwiększone
Wynik badania w granicach normy.

 

Skan lewego biodra: Klasyfikacja WHO : Normalne
Wynik badania w granicach normy.

Przepraszam za słabą jakość, ale zdjęcia robiłam dzisiaj po południu i nie sądziłam, że jest takie słabe światło.

Dzień Przytulania

Przytulanie poprawia nastrój i podnosi odporność organizmu. Naszym dzieciom pomaga zdrowo się rozwijać. Psychologowie dowiedli, że osoby które często okazują innym uczucia i same doświadczają czułości, są szczęśliwsze. Badania pokazują, że dzieci, które były rzadko przytulane w dzieciństwie, w dorosłym życiu przejawiają dwie skrajne postawy – albo w ogóle nie są zdolne do okazywania uczuć, albo robią wszystko, by zaznać odrobiny uwagi i czułości ze strony drugiego człowieka, nierzadko naiwnie pakując się w toksyczne związki.

To nietypowe święto, wymyślone, a jakże, w USA, obchodzone jest od lat ’80 ubiegłego wieku. Wymyślił je ktoś, kto zauważył, że ludzie mają problem z publicznym okazywaniem uczuć. A przecież wystarczy odrobinka zaangażowania.

 

 

 Maria Eifler – Przytul Mnie

O Święcie Przytulania pisałam również w zeszłym roku (TUTAJ)

Święto Marynarki Wojennej

Marynarka Wojenna (MW) to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Wojsk Obrony Terytorialnej.

Marynarka Wojenna przeznaczona jest do obrony interesów państwa na polskich obszarach morskich, morskiej obrony wybrzeża oraz udziału w lądowej obronie wybrzeża we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych w ramach strategicznej operacji obronnej. Na podstawie umów międzynarodowych, Marynarka Wojenna zobowiązana jest do utrzymywania zdolności do realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno w obszarze Morza Bałtyckiego jak i poza nim. Podstawowym zadaniem Marynarki Wojennej jest obrona i utrzymanie morskich linii komunikacyjnych państwa podczas kryzysu i wojny oraz niedopuszczenie do blokady morskiej kraju. W czasie pokoju Marynarka Wojenna wspiera działania Straży Granicznej w obszarze morskich wód terytorialnych i wyłącznej strefy ekonomicznej.

Święto to o wieloletnich tradycjach upamiętni historię obecności polskiej floty na Bałtyku. Z okazji Święta Marynarki Wojennej odbywają się parady morskie, defilady, festyny oraz uroczyste apele. Jest to święto ruchome organizowane w ostatnią niedzielę czerwca, jednocześnie będące kulminacyjnym punktem Święta Morza organizowanego w Gdyni.

 

Święty Jan, jagód dzban

Dzisiejszej nocy „Już Jan ochrzcił wszystkie wody, umyjcie się dla ochłody”. Dzięki sprzyjającej, upalnej aurze tegorocznej wiosny, mamy też w lasach bardzo wczesne jagody.

 

 

Rozpoczął się sezon na jagody. W tym roku będzie ich dużo!

A więc – na jagody!

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://www.kcm.pl;   https://www.supermamy.pl;   http://mobilna-przychodnia.pl;

Dodaj komentarz