Quelqu’un veut un bagel? Une douzaine de croissants arrive, czyli … dzisiaj JEGO święto

Wtorek, 30 stycznia – Dzień Głupkowatych Powitań na Poczcie Głosowej, Dzień Rogalika

Dzień Głupkowatych Powitań na Poczcie Głosowej

1. Cześć Tato. Znowu mnie nie ma. Nie uważasz, że mógłbyś mi kupić telefon komórkowy? Niedługo mam urodziny. Na razie zostaw wiadomość. 

2. Nazywam sie Bond, James Bond. Jeśli chcesz bym wykonał dla ciebie jakąś misje, zostaw swoje nazwisko i numer telefonu.

3. Dodzwoniliście się państwo do numeru 555-1234.  A po co?…

 

To tylko nieliczne teksty, jakie będziemy mogli dziś usłyszeć, starając się gdzieś dodzwonić. Nie przejmujcie się, to tylko Dzień Głupkowatych Powitań na Poczcie Głosowej.

 

Dzień Rogalika

Rogal to odmiana delikatnego pieczywa, najczęściej pszennego, o masie od około 30 do 100 gramów, w kształcie zbliżonym do rogów krowy, wykonanego ze zwiniętego trójkątnego placka. Sposób wypieku dobiera się tak, aby wypieczona skórka była gruba i krucha. Rogalik zazwyczaj posypany jest makiem, innym ziarnem bądź kruszonką. Może też zawierać słodkie nadzienie.

 

 

Croissant to pieczywo z ciasta francuskiego w kształcie rogalika, tradycyjnie bez nadzienia. Pierwszy oficjalny przepis na croissanty pochodzi z 1839 roku i jest wiązany z osobą Augusta Zanga, właściciela wiedeńskiej piekarni przy rue de Richelieu w Paryżu. Istnieje kilka wersji różnych legend dotyczących tych rogalików. Według niektórych przekazów, croissanty wynaleziono na krótko po zakończeniu oblężenia Wiednia w 1683 roku. Podobno to polski szlachcic, szpieg i dyplomata Jerzy Franciszek Kulczycki, właściciel kawiarni „Zur blauben Flasche”, namówił właściciela pobliskiej piekarni, Petera Wendela, by zaczął wypiekać bułeczki w kształcie półksiężyca, aby upamiętnić zwycięstwo nad tureckimi wojskami.

 

Rogal świętomarciński, rogal marciński to rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w Poznaniu i okolicznych obszarach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina. Rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu. O święcie tym i rogalach pisałam   TUTAJ

 

Rogaliczki z ciasta drożdżowego z nadzieniem czekoladowym, z serem, z powidłami z czarnej porzeczki, z jabłkami, jagodami i ze wszystkim tym, co sami sobie zażyczymy i włożymy do środka. Składniki na ciasto to:

  • 600 g mąki pszennej
  • 30 g świeżych drożdży
  • 250 ml mleka
  • 125 g masła
  • 5 łyżek cukru
  • szczypta soli
  • 3 jajka
  • do posmarowania: żółtko

Sposób wykonania ciasta:

  • Drożdże włożyć do kubka, wlać 50 ml ciepłego mleka. Dodać łyżeczkę cukru, 3 łyżki mąki pszennej i wymieszać. Odstawić na ok. 10 minut do wyrośnięcia.
  • Do reszty ciepłego mleka dodać pokrojone w kosteczkę masło i delikatnie podgrzać (ma być lekko ciepłe).
  • Do dużej miski wsypać mąkę, dodać sól, cukier, wymieszać. Zrobić w środku wgłębienie, wlać rozczyn z drożdży i zacząć mieszać delikatnie składniki. Dodać jajka, następnie stopniowo wlewać lekko ciepłe mleko z masłem cały czas wolno mieszając łyżką.
  • Ciasto wyrabiać w misce przez około 10 – 15 minut aż będzie gładkie i elastyczne. Przykryć ściereczką i odstawić na 45 minut do wyrośnięcia.
  • Wyjąć na oprószoną mąką stolnicę i połączyć w gładką kulę chwilę wyrabiając ciasto. Podzielić na 3 części. Pierwszą część rozwałkować na placek ok. 30 cm średnicy. W razie potrzeby podsypać mąką. Pokroić na 8 trójkątów.
  • Zawinąć rogaliki zaczynając od podstawy trójkąta. Wcześniej można dodać nadzienie: u podstawy trójkąta położyć łyżkę jabłek lub nadzienia serowego lub 2 kosteczki czekolady (czytaj wskazówki poniżej).
  • Odkładać na 2 blachy wyłożone papierem do pieczenia z zachowaniem odstępów. Odstawić na ok. 20 minut do podrośnięcia. W międzyczasie za pomocą pędzelka posmarować wierzch roztrzepanym żółtkiem z mlekiem.
  • Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Wstawić pierwszą blaszkę z rogalikami i piec na złoty kolor przez ok. 18 minut. Upiec pozostałe rogaliki. Skropić lukrem lub posypać cukrem pudrem.

Pyszne! Polecam i smacznego!

****

 

A teraz, tak jak obiecałam, podaję rozwiązanie wczorajszych łamigłówek:

  1. Zagadka w tytule wpisu: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile waży cegła?

 

Cegła waży kilogram i pół cegły, ile waży cała cegła?

Odpowiedź – cegła waży 2 kg

 

 

2.   Pytanie:   ile trójkątów widzicie na obrazku?

 

 

Odpowiedź:  trójkątów  jest  39

Rozwiązanie:

No i co?  Czyż nie fajna zabawa?

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;  http://mozgowiec.pl;   https://pl.glosbe.com;   Quelqu’un veut un bagel? Une douzaine de croissants arrive (Czy ktoś chce rogalika? Nadchodzi tuzin rogalików).    https://www.kwestiasmaku.com;

Dodaj komentarz