Rozmyślania poświąteczne, czyli … święta nietypowe i nie tylko …

Piątek, 5 stycznia 2018

 

„Wszystkie święta – nawet te najbardziej nietypowe – są okazją, by inaczej spojrzeć na otaczających nas ludzi i docenić zjawiska, na które normalnie nie zwracamy uwagi” (wg. Nonsensopedii).
Rzeczywiście, zagłębiając się w istotę pewnych zagadnień, zauważyłam, że każdy temat można potraktować powierzchownie lub też się w niego bardziej zagłębić. W ten sposób dotarłam do spraw, na które dawniej nie zwróciłabym uwagi. Są rzeczy, które wielu ludzi zwyczajnie nie obchodzą (bo to bzdety), albo ich nie interesują (nie wszyscy mamy takie same zainteresowania) albo im z nimi „nie po drodze” (nie wygodnie).
Myślimy schematami by formułować sądy szybko i, jak się wydaje, efektywnie. Ze schematów poznawczych i heurystyk korzystamy też dlatego, że to ekonomiczny sposób naszego funkcjonowania. Nie jesteśmy w stanie analizować wszystkich informacji, bo ludzki umysł ma pewne ograniczenia i mógłby się „przegrzać”. Reasumując: wszystko zależy od tego jak ważny jest dla nas temat, do którego mamy się ustosunkować.
Postanowiłam, że od tego roku będę w Kaprysie poruszać również tematy inne, bardziej kontrowersyjne, i mam nadzieję, że przestaniecie myśleć stereotypowo, a wręcz przeciwnie -pochylicie się i otworzycie na pewne rzeczy.

 

Dodaj komentarz