Niedziela, 3 czerwca – Dzień Dobrej Oceny, Dzień Savoir-Vivre, Dzień Chemika
Dzień Dobrej Oceny
W Polsce powojennej do początku lat 90. we wszystkich rodzajach szkół publicznych oraz stopniach nauczania obowiązywała czterostopniowa skala ocen. Obejmowała następujące oceny: stopień bardzo dobry – 5, stopień dobry – 4, stopień dostateczny – 3, stopień niedostateczny – 2. Od 1991 roku powyższa skala została poszerzona, dodano ocenę 1 (niedostateczną) i ocenę 6 (celującą). Ocena 2 stała się od tej chwili oceną pozytywną o nazwie mierna (od roku szkolnego 1999/2000 zmieniono nazwę oceny 2 z miernej na dopuszczająca). Dla wszystkich szkół podstawowych, ponadpodstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych dla oceniania rocznego, semestralnego i końcowego, skala ocen wygląda w tej chwili tak:
- stopień celujący – 6,
- stopień bardzo dobry – 5,
- stopień dobry – 4,
- stopień dostateczny – 3,
- stopień dopuszczający – 2,
- stopień niedostateczny – 1.
Oceny od 2 do 6 są pozytywne, ocena 1 jest negatywna.
Taka skala nie jest stosowana jedynie w pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej, bo najmłodsi uczniowie otrzymują oceny opisowe. W ocenianiu bieżącym dopuszcza się także oceny z plusem lub minusem. Czasem spotyka się także oceny z dwoma minusami, najczęściej jest to ocena dopuszczająca (2=), nieformalny stopień zaliczający.
W szkole wyższej obowiązuje skala złożona z 4 stopni, tj. od 2 do 5; przy czym ocena 2 jest oceną negatywną (stopień niedostateczny); stosuje się też oceny 3+ i 4+.
Szkoda, że Dzień Dobrej Oceny obchodzimy w tym roku w niedzielę, bo już jutro żadnemu nauczycielowi nie wypadałoby postawić jedynki.
Dzień Savoir-Vivre
Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego gdzie savoir znaczy wiedzieć, vivre znaczy żyć. Stąd savoir-vivre przetłumaczyć można jako sztuka życia. Wzięte razem, tworzą splot słów, który można rozumieć przede wszystkim, jako znajomość obyczajów i form towarzyskich, reguł grzeczności, a interpretując je, także jako umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach. Zasady savoir-vivre’u dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia:
- nakrywania, podawania do stołu i jedzenia oraz picia,
- wyglądu, prezencji (np. postawy, higieny) i właściwego ubioru (Dress code),
- form towarzyskich (np. w miejscu pracy, w rodzinie, na przyjęciach),
- komunikacji (także telefonicznej i internetowej),
- zachowania się w szczególnych sytuacjach.
Savoir-vivre jest uwarunkowany kulturowo, a więc znacząco różni się od siebie w zależności od regionu świata. Znajomość zasad savoir-vivre jest jednym z wyznaczników kultury osobistej człowieka.
Fineasz i Ferb – Jak być damą
Dzień Savoir-Vivre pierwszy raz był obchodzony 23 czerwca 2016 roku. Święto ustanowione z inicjatywy Akademii Montemarco, ma na celu propagowanie grzeczności obyczajowej jako elementu kultury społecznej.
Jak świętować ten dzień? Kartka z podziękowaniem, bardzo popularna w krajach anglosaskich tzw. Thank You Note, to jeden z pomysłów na świętowanie Dnia Savoir-Vivre. W naszym kręgu kulturowym zbyt rzadko pojawia się to magiczne słowo “Dziękuję”. Tak mało w nas wdzięczności, albo tak trudno nam ją wyrażać. Być może boimy się, że ktoś odbierze ją jako naszą słabość. A poczucie to paradoksalnie daje bardzo dużo wewnętrznej siły. Dziękujmy więc dzisiaj za ogół, ale i za szczegół, dziękujmy rodzicom, dzieciom, przyjaciołom, szefowi, nauczycielom … wszystkim i za wszystko…
Dzień Chemika
Dzień Chemika obchodzony jest w naszym kraju tradycyjnie w pierwszą niedzielę czerwca. To święto ludzi związanych z przemysłem chemicznym. Celem jest docenienie pracowników zakładów chemicznych. Tego dnia organizowane są różne eventy branżowe, konkursy wiedzy chemicznej, spotkania oraz inne imprezy jak koncerty, festyny i pikniki. Święto obchodzą szczególnie członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego.
A czy pamiętacie z czasów szkolnych powiedzenie – „pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody”?
Źródło: https://pl.wikipedia.org; https://montemarco.wordpress.com; fragmenty wiersza „Savoir vivre na co dzień” Agnieszka Borowiecka–http://zglowawchmurach.com