Poniedziałek, 1 kwietnia – Prima aprilis, Międzynarodowy Dzień Klauna, Międzynarodowy Dzień Ptaków, Tydzień Czystości Wód
Wydarzyło się:
(1715) Został zabity Ondraszek – morawski zbójnik
Urodzili się:
(1961) Susan Boyle – brytyjska wokalistka
I znowu mamy dzisiaj – nie, nie kłamię –
Prima aprilis!
To dzień w którym każdy może zostać ofiarą dowcipu ale też on sam może zmyślać i kłamać jak najęty. A kto zna się na czarowaniu i bajerowaniu lepiej od klaunów? Dlatego też 1 kwietnia obchodzimy
Międzynarodowy Dzień Klauna
A każdy klaun to kolorowy ptak, dlatego również dzisiaj świętujemy
Międzynarodowy Dzień Ptaków
Więcej możecie dowiedzieć się (TUTAJ) .
Dzisiaj rozpoczyna się też ogólnokrajowa akcja –
Tydzień Czystości Wód
Od 1 do 7 kwietnia obchodzimy Tydzień Czystości Wód. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na konieczność ochrony wód, linii brzegowych, czystości akwenów wodnych i ich otoczenia a przede wszystkim na problem oszczędzania wody.
***
1 kwietnia 1715 w Świadnowie
został zabity Ondraszek – morawski zbójnik
Ondraszek albo Ondra a właściwie to Andrzej Szebesta, urodził się i ochrzczony został 13 listopada 1680 roku w Janowicach koło Frydka. Jest to postać autentyczna, legendarny beskidnik (zbójnik) z gór Beskidu Morawsko-Śląskiego najprawdopodobniej narodowości węgierskiej.
Był najstarszym synem wójta janowickiego Andrzeja Szebesty i jego żony Doroty. Jego rodzicami chrzestnymi byli Jura Korbas i Ewa Czarbol. Andrzej miał ośmioro młodszego rodzeństwa: Jana (1682), Kubę (1684), Dorę (1686), Annę (1688), Jurę (1695) i Katarzynę (1699) oraz pochodzących z drugiego małżeństwa ojca z Zuzanną, wdową po Jerzym Walki: Tomka (1711) i Mariannę (1713).
Według ludowej tradycji i literatury miał się uczyć w gimnazjum łacińskim w Przyborze, jednak nie potwierdzają tego spisy uczniów.
Nie wiadomo, kiedy rozpoczął działalność zbójecką. Badacze sądzą, że stało się to najpóźniej w 1709 roku, gdyż w tym roku wójtem Janowic został Jan, młodszy brat Ondraszka, tymczasem według zwyczaju urząd ten przypadał pierworodnemu. Sądzi się, że Ondraszek nie został wójtem, gdyż w tym czasie już uprawiał zbójecki proceder.
Są dwie hipotezy wyjaśniające, dlaczego wybrał zbójnictwo. Pierwsza jest bardziej romantyczna – Ondraszek miał uwieść młodą i piękną żonę starosty, hrabiego Prażmy, a kiedy sprawa wyszła na jaw, został skazany na karę chłosty. Odarty z godności, poniżony, zbiegł w góry. „Druga, bardziej przyziemna, ale i bardziej prawdopodobna, mówi, że chciał uniknąć poboru do wojska lub z niego zdezerterował.
Przez kilka lat uprawiał zbójnictwo w okolicach Łysej Góry na pograniczu Śląska Cieszyńskiego i Moraw. Został zamordowany 1 kwietnia 1715 r. w świadnowskiej karczmie obuchem ciupagi przez członka swej własnej bandy, Juraszka (Jura Fuciman z Malenowic), dla zgarnięcia wyznaczonej przez władców frydeckiego państwa stanowego za „głowę“ Ondraszka nagrody stu florenów. Zwłoki Ondry zostały następnie, dla odstraszenia ewentualnych naśladowców, poćwiartowane na rynku we Frydku. Zabójca Ondraszka, Juraszek, po udaniu się do Cieszyna w celu odebrania nagrody, został tam złapany i wrzucony do zamkowych lochów, a później torturowany przez łamanie kości, wskutek czego zmarł. Mimo to często obierany szlak handlowy dalej przyciągał żądnych sławy Ondraszka następców, jak: Klimczok, Sebastian Bury i Proćpok.
Według niektórych źródeł Ondraszek nosił nazwisko Fuciman.
Choć zbójnicy byli przestępcami, łamali prawo, to w oczach zwykłych ludzi uchodzili jednak za bohaterów. W czasach strasznej biedy byli jednymi, którzy wspierali najuboższych, byli symbolem wolności, którą górale szczególnie kochają, ginęli „honorną” śmiercią.
Ondraszek przetrwał w ludowych przekazach jako obrońca chłopów i wróg wielmoży, dlatego jest przedmiotem wielu ludowych podań, legend i pieśni, a najsłynniejszą z nich jest pieśń o zbójniku z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Mimo upływu przeszło 300 lat, jakie minęły od jego śmierci, postać Ondraszka wciąż fascynuje i inspiruje twórców.
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” – Ondraszek
***
Napisy Polskie Susan Boyle – Britain’s Got Talent [Polski]
1 kwietnia 1961 w Blackburn, przyszła na świat
Susan Boyle – brytyjska wokalistka
Susan Magdalane Boyle w roku 2009 została zdobywczynią drugiego miejsca w III brytyjskiej edycji talent show Britain’s Got Talent. Po sukcesie tak rozpisywały się o niej media:
Susan Boyle pochodzi z religijnej rodziny katolickiej i jest najmłodszą z dziewięciorga rodzeństwa. Ostatnie lata spędziła opiekując się swoją matką aż do jej śmierci w 2007 roku. Jest samotna; jak sama mówi, ze względu na jej wygląd i zachowanie dokuczano jej w szkole, a także w wieku późniejszym.
Ryszard Holuka, ksiądz proboszcz parafii, do której należy Susan, w telefonicznym wywiadzie dla Washington Post powiedział: Wszyscy jesteśmy z niej bardzo dumni. Susan jest bardzo spokojną osobą. Na zebraniach czy okolicznościowych przyjęciach wstaje i śpiewa. Nigdy nie popisywała się swoim głosem, to był pierwszy raz, kiedy został publiczne uznany.
Zdobyła rozgłos wykonaniem utworu „I Dreamed a Dream” z musicalu Les Misérables (1980), wyemitowanym przez stację ITV3 11 kwietnia 2009 roku. Czterdziestoośmioletnia wówczas, samotna, zaniedbana gospodyni domowa wzbudziła swym nietypowym zachowaniem niedowierzanie, dezaprobatę oraz lekceważące podejście zarówno widowni, jak i jury. Brawurowe wykonanie trudnego technicznie utworu spowodowało, że zaledwie po kilkunastu sekundach od rozpoczęcia występu zgromadzeni w sali słuchacze, nie mogąc opanować zdumienia i euforii, zareagowali owacjami na stojąco.
Prawdziwy rozgłos przyniosły jednak dopiero filmy wideo z jej występem umieszczone w Internecie, które zostały wyświetlone w kilkanaście dni ponad 100 milionów razy. Najpopularniejszy z nich pobił rekord liczby wyświetleń w ciągu tygodnia. Rzecznik prasowy serwisu YouTube Julie Supan powiedziała, że w czasie czterech lat pracy nie widziała filmu szybciej zdobywającego popularność. Artykuły o niej i medialnym fenomenie pojawiły się w gazetach i serwisach na całym świecie.
Kilka miesięcy po finale „Mam talent” ukazał się debiutancki album Susan Boyle pt. „I Dreamed a Dream”, na którym znalazły się covery wykonywane w programie. Płyta w pierwszym tygodniu od premiery w Wielkiej Brytanii sprzedała się w nakładzie 411 tys. egzemplarzy. W Stanach również wybuchł szał na punkcie wokalistki. Płyta w 2009 roku była drugą najlepiej sprzedającą się pozycją za Oceanem (3,1 miliona kopii), ustępując jedynie Taylor Swift z krążkiem „Fearless”.
Boyle ruszyła również w światową trasę koncertową, miała okazję wystąpić przed Benedyktem XVI, a magazyn „Time” umieścił ją w zestawieniu 100 najbardziej wpływowych osób na świecie w 2010 roku.
Zainteresowanie finalistką „Mam talent” utrzymało się jeszcze przez dwa lata. Świetne wyniki komercyjne osiągnęły wydawnictwa – „The Gift” (3,7 miliona sprzedanych płyt na całym świecie) oraz „Someone to Watch Over Me” (ponad milion kopii rozeszło się łącznie w UK i USA).
Piosenkarka nie przejmowała się mniejszą popularnością i planowała kolejne płyty. Informacje o nowym albumie potwierdził Simon Cowell. Jego premierę zaplanowano na koniec roku 2018 -„Będzie miała płytę na Boże Narodzenie. Mamy pomysł, aby zrobić z nią coś zupełnie innego” – tłumaczył „The Sun” juror i łowca talentów. „Myślę, że jej się to spodoba. Będzie nagrywać dla nas jeszcze przez długi czas” – dodał. I tak było – płytę możecie odsłuchać (TUTAJ) .
Obecnie Susan Boyle powróciła do „Mam Talent”. Słynna uczestniczka brytyjskiej edycji pojawiła się w „America’s Got Talent: The Champions”, specjalnym amerykańskim sezonie programu, w którym występują zwycięzcy i uczestnicy różnych edycji „Mam Talent” z całego świata.
Na castingu Susan Boyle zaprezentowała piosenkę „Wild Horses” The Rolling Stones i z miejsca oczarowała publiczność oraz jurorów. Dostała owacje na stojąco. Mel B postanowiła skorzystać z tzw. złotego guzika, co oznacza, że Boyle awansowała automatycznie do finału programu. Fragmenty programu znajdziecie (TUTAJ) .
The Champions to dopiero początek ekscytującego roku. Właśnie ogłosiła swój nowy album, TEN, który będzie wydany w maju tego roku. To zbiór jej ulubionych utworów z ostatniej dekady i cztery nowe, nigdy nie słyszane. Utrzymuje je w tajemnicy. Jest damą niespodzianek i chce dać swoim fanom coś, na co czekają…
Susan Boyle – Unchained Melody (Live
Źródło: https://pl.wikipedia.org; https://muzyka.interia.pl; https://www.radiozet.pl; https://dzieje.pl; tytułowy cytat: Susan Boyle https://pl.wikiquote.org;