Śmierć wcale nas nie dotyczy: gdy istniejemy, śmierci nie ma, gdy przychodzi, nas już nie ma, czyli … On nie wszystek umarł…

Wtorek, 2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, Dzień Niewidzialnej Pracy

Wydarzyło się:

(2005) w Watykanie – zmarł Karol Wojtyła

 

Dziś świętujemy

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

o których dowiecie się   (TUTAJ)  oraz

Dzień Niewidzialnej Pracy

W roku 2019 Dzień Niewidzialnej Pracy przypada 2 kwietnia (pierwszy wtorek kwietnia). Dlatego wiadomości o tym święcie znajdziecie  (TUTAJ) .

 

 

***

14 lat temu, 2 kwietnia 2005

w Watykanie – zmarł Karol Wojtyła

16 października 1978 roku został wybrany na papieża i przyjął imię Jana Pawła II (1978-2005). Był arcybiskupem metropolitą krakowskim, kardynałem. Został beatyfikowany w 2011 roku i kanonizowany 27 kwietnia 2014.

 

 

Jan Paweł II zmarł w sobotę 2 kwietnia 2005 o godzinie 21:37, po gwałtownym pogorszeniu się stanu jego zdrowia w czwartek 31 marca. Jego śmierć, jako głowy Kościoła katolickiego została ogłoszona publicznie, a informacja o niej natychmiast przekazana mediom.

Rada Ministrów uchwałą z 3 kwietnia 2005 nr 80/2005 wprowadziła żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 3 kwietnia 2005 do dnia pogrzebu, ponadto zwróciła się z apelem:

„…do wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, władz państwowych, samorządowych, organizacji społecznych i zawodowych, innych podmiotów i instytucji oraz organizatorów imprez masowych o zachowanie żałoby narodowej i wspólne uczczenie pamięci Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II”.

Na czas żałoby w miastach odwoływano zaplanowane seanse filmowe, przedstawienia teatralne oraz wszelkie inne imprezy rozrywkowe. TVP zaprzestała także transmisji meczów Ligi Mistrzów. Stacje telewizyjne większość czasu antenowego poświęcały aktualnym wydarzeniom w Watykanie i wspomnieniom o zmarłym papieżu. Część polskich stacji całkowicie wstrzymała emisję swoich programów do poniedziałku, 4 kwietnia. Wszystkie stacje wstrzymały emisję reklam.

 

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   tytułowy cytat: Epikur – https://pl.wikiquote.org;

Dodaj komentarz