Utalentowany jak nikt, uparty jak osioł, zawsze pod prąd, czyli … Marlon Brando

Środa, 3 kwietnia – Dzień Tęczy

Urodzili się:

(1924) Marlon Brando – amerykański aktor

 

Dzisiejsze święto nietypowe to:

Dzień Tęczy

Informacje o nim przeczytacie  (TUTAJ) .

 

 

***

95 lat temu, 3 kwietnia 1924 w Omaha, urodził się

Marlon Brando – amerykański aktor

gwiazda filmowa pochodzenia niemieckiego, holenderskiego, angielskiego i irlandzkiego.

American Film Institute umieścił go na 4. miejscu w rankingu „Największych aktorów wszech czasów”.

W 1944 zadebiutował na Broadwayu w Music Box Theatre jako Nels w dramacie I Remember Mama u boku Oskara Homolki. W 1947 na deskach Ethel Barrymore Theatre wystąpił jako Stanley Kowalski w spektaklu Tennessee Williamsa Tramwaj zwany pożądaniem. Rola w wersji filmowej (1951), przyniosła mu nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego i nagrody nowojorskich krytyków.

Był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. dwóch Oscarów. Pierwszego Oscara zdobył w 1955 roku za film Na nabrzeżach , drugiego w 1973 roku za kultową rolę w „Ojcu chrzestnym”. O filmie tym pisałam niedawno,  (TUTAJ) .

Oprócz tego zdobył jeszcze sześć nominacji.

Brando wypracował własny styl gry aktorskiej, oparty na systemie Stanisławskiego, który zmienił oblicze aktorstwa i stał się inspiracją dla takich aktorów jak James Dean, Paul Newman, Robert De Niro czy Elvis Presley.

Życie prywatne gwiazdy było burzliwe. Trzykrotnie żonaty Brando był ojcem jedenaściorga dzieci. Brando miał opinie trudnego we współpracy, prowadził rock’n’rollowy styl życia, otwarcie przyznał się do biseksualizmu.

 

 

Zmarł 1 lipca 2004 roku w wieku 80. lat w Westwood, dzielnicy w zachodniej części Los Angeles w wyniku rozwijającej się przez lata bulimii i niewydolności serca.

 

Film który wyszukałam dla Was, przedstawia niezwykle skomplikowaną osobowość Marlona Brando – człowieka i aktora. Jest to przekrojowa biografia z wieloma mało znanymi faktami. Dokument Philippe’a Kohly’ego to kompleksowy portret jednego z największych aktorów wszech czasów.

 

Marlon Brando – zwany pożądaniem (An Actor Named Desire) dokument lektor pl 2014 HD

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;

Dodaj komentarz