Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej, Dzień Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami, Światowy Dzień Muffinka, czyli … przedostatni dzień marca

Piątek, 30 marca – Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej, Dzień Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami, Światowy Dzień Muffinka

 

Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej

30 marca obchodzony jest  Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej, poświęcony pamięci wszystkich chorujących na ChAD, czyli Chorobę Afektywną Dwubiegunową. Pacjenci mówią o tej przypadłości jako o nieustannym zmaganiu się między manią (stanem podwyższonego nastroju) a depresją (wyraźnie obniżonym nastrojem, spadkiem chęci do życia). Oznacza to, że osoba może w jednej chwili odczuwać głęboki smutek, być apatyczna, mieć problemy ze snem, myśleć o samobójstwie, zaś innym razem – jest nadmiernie pobudzona, myśli przechodzą przez jej głowę jak burza, ma skłonność do podejmowania szybkich i lekkomyślnych decyzji. W chorobie dwubiegunowej mogą pojawić się także epizody mieszane. Polegają one na tym, że stany depresyjne i maniakalne występują jednocześnie. Chory może być w tym samym czasie przygnębiony, ale jednocześnie energiczny, a w jego głowie pojawiają się miliony myśli. To jednak nie wszystko. Choroba dwubiegunowa to również hipomania, czyli stan, w którym chory nie zdradza niepokojących objawów, może być postrzegany jako osoba pełna życia.

Jest to zaburzenie psychiczne, które może doprowadzić nawet do samobójstwa. Pierwsze ataki choroby pojawiają się w młodym wieku, przed 35 rokiem życia.

Naukowcy do tej pory nie znaleźli przyczyn występowania choroby dwubiegunowej. Istnieją jednak pewne hipotezy. Podłożem jej rozwoju może być bezsenność, długotrwały stres, duży chaos w przeżywaniu dnia lub geny. Około połowa osób z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym ma w swojej rodzinie kogoś, kto zmaga się z tym samym problemem. Nie doprecyzowano jednak wciąż tej teorii. Innym powodem występowania schorzenia mogą być zakłócenia neuroprzekaźników. Dokładniej: może to być zbyt niski poziom dopaminy, serotoniny lub noradrenaliny, większa wrażliwość komórek nerwowych na neuroprzekaźniki bądź brak równowagi między poszczególnymi.

Złagodzenie przykrych objawów można uzyskać jedynie poprzez terapię farmakologiczną. Pacjenci otrzymują odpowiednie leki przepisane przez psychiatrę. Mogą to być antydepresanty, stabilizatory nastroju bądź neuroleptyki. Czasem leczenie w domu może nie wystarczyć. Chory, który ma myśli i próby samobójcze, zaniedbuje się, ma halucynacje i urojenia, powinien trafić do szpitala pod opiekę specjalistów.

Innym sposobem leczenia tego schorzenia są elektrowstrząsy. Pacjent poddany tej metodzie nie odczuwa bólu (podawane jest mu znieczulenie), wszystko odbywa się z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Jest to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z bardzo trudnymi przypadkami.

Niestety, choroba ta nie może być leczona w inny sposób. Psychoterapia (najlepiej poznawczo-behawioralna) może być jedynie dodatkową pomocą przy zażywaniu leków. Psycholog systematycznie pracując z chorym, pozytywnie nastawia go do leczenia i wspiera w trudnym czasie. Osoby cierpiące na chorobę dwubiegunową będą najprawdopodobniej musiały walczyć z nią do końca życia.

A oto lista wielkich tego świata, którzy też chorowali/chorują na CHAD: Robert Pattinson, Rowan Atkinson, Britney Spears, Jim Carrey, Amy Winehouse, Madonna, Marilyn Monroe, Sting, Mel Gibson, Robert Downey Jr., Hugh Laurie, Jack Nicholson, Ozzy Osbourne, Russel Brand, Axl Rose, Demi Lovato, Ernest Hemingway, Bethoven, Macy Gray, Catherine Zeta Jones, Sinead O’Connor, Jimi Hendrix, Frank Sinatra, Kurt Cobain, Vincent Van Gogh, Winston Churchill, Fryderyk Nietzsche, Jack Irons, Vivien Leigh, Linda Hamilton, Rosemary Clooney, Carrie Fisher, Virginia Woolf, Jackson Pollock, Ben Stiller, Robin Wiliams, Piotr Czajkowski, Wojciech Młynarski, Marek Grechuta, Tadeusz Borowski, Mozart Aghata Christie, Victor Hugo, Jean Claude van Damme, Edgar Allan Poe, Platon, Larry Flynt i wielu, wielu innych.

 

Dzień Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami

Pośrednik w obrocie nieruchomościami inaczej agent nieruchomości to zawód polegający na kojarzeniu (i doradztwie) stron transakcji  przy zakupie, sprzedaży, zamianie, najmie czy wynajmie nieruchomości.

Już po raz dziewiąty Polscy Pośrednicy w Obrocie Nieruchomościami obchodzą swoje święto, które zostało przez branżę ustanowione na dzień 30 marca. W dzień swojego święta pośrednicy w obrocie nieruchomościami w ramach przynależności do Stowarzyszenia i wykonywanej działalności społecznej, oferują konsultacje dla wszystkich tych, którzy zainteresowani są fachową wiedzą z zakresu obrotu nieruchomościami.
W Polsce pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to zawód młody. W krajach o wykształconym przez dziesiątki, a nawet setki lat rynku nieruchomości, to zawód szanowany, cieszący się wysokim prestiżem, gdzie pośrednicy zwani również brokerami są elitą w zawodzie „sprzedawcy”, bo dokonują transakcji o wysokiej wartości. Wbrew pozorom to nie jest łatwy zawód, choć kusi szybkimi i wysokimi zarobkami szczególnie w warunkach ożywionej koniunktury. Tak naprawdę pośrednik sprawdza się wtedy, gdy liczba transakcji maleje, ceny nieruchomości spadają i coraz trudniej sprzedającemu znaleźć nabywcę na nieruchomość, którą dysponuje.
Dzień Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami obchodzony jest w Polsce od 2010 r. z inicjatywy Melog.com – wydawcy serwisów nieruchomościowych. Wybór zaś 30 marca na to święto nie jest przypadkowy. Nawiązuje bowiem do daty transakcji sprzedaży w 1867 r. przez Rosję Stanom Zjednoczonym terytorium Alaski, w której uczestniczył generał Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski. Alaskę, o powierzchni 1,6 mln km2, sprzedano wówczas za 7,2 miliona dolarów.   🙂

Światowy Dzień Muffinka

Jak podaje Wikipedia muffin lub zdrobniale muffinka, muffinek to ciastko w kształcie wysokiej babeczki z różnymi dodatkami, zarówno słodkimi (np. z rodzynkami, czekoladą, bakaliami, owocami, a nawet orzechami) jak i wytrawnymi (np. z warzywami albo nawet z mięsem). Bardzo popularne w USA, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii „angielskimi muffinami” nazywa się smażone drożdżowe placuszki-bułeczki, podawane na gorąco z masłem.

Muffinki pochodzą z Anglii – powstały na przełomie X i Xi wieku i początkowo stanowiły przekąski dla najbiedniejszych. Dopiero z czasem zyskały uznanie wśród arystokracji.

Dzisiaj Dzień Muffina świętowany jest na całym świecie.

 

 

 

Źródło:    https://pl.wikipedia.org;   http://zdrowie.dziennik.pl;   http://www.terapeuta.zgora.pl;    http://www.polskatimes.pl;

Dodaj komentarz