Poniedziałek, 11 grudnia – Międzynarodowy Dzień Tanga
Międzynarodowy Dzień Tanga
Ewolucja stylów tanga:
Rejony geograficzne, które odegrały rolę w historii tanga:
1. Środkowa Afryka, a konkretnie – dawne Królestwo Konga.
2. Karaiby, z naciskiem na Kubę, ale też wcześniej Santo Domingo.
3. Południe Hiszpanii czyli Andaluzja.
4. Rio de la Plata czyli Buenos Aires i Montevideo.
5. Hiszpania i Francja w początkach XX wieku.
6. Argentyna od lat 1930.
7. Świat w latach 1913-1930.
8. „Teraz”.
Krótka historia tanga
Punktem wyjścia jest rok 1850. To tę datę (umownie) uznaje się za początkową i wtedy powstaje tak zwane proto-tange (czyli pierwowzór). Jesteśmy w Buenos Aires, które od 1816 roku jest niepodległe od Hiszpanii, przeżywa wielki bum imigracyjny a populacja tego miasta zwiększa się kilkunastokrotnie w ciągu tego wieku. Jest to też ważne miasto portowe, które położone jest bardzo blisko innego portu – urugwajskiego Montevideo. Tutaj od 1723 napływają ogromne rzesze niewolników i w początkach XIX wieku rodzi się taniec – candombe.
Candombe by Daniela Pucci & Luis Bianchi: Tango Negro
Tymczasem na Kubę przybywa z Hiszpanii contradanza, która tam miesza się z innymi niewolniczymi rytmami z Królestwa Konga (Angola). Z tych tańców podbiera rytm i tak powstaje kubańska habanera, która staje się pierwszym muzycznym światowym hitem Kuby. Potem wraca do Andaluzji i tam podbija południe Hiszpanii, szybko przeistaczając się w tak zwane “tango andaluz” albo “tango cadiz”.
Tango Andaluz
https://youtu.be/6CUF0cKQeE8
Tangos de Cádiz – Latiendo a Compás
W międzyczasie Buenos Aires, z zapadłej dziury zaczyna się zamieniać w coraz ważniejsze miejsce na mapie świata i przyciąga coraz więcej osób. Wraz z postępującą imigracją, która przyciąga też bardzo dużo Polaków, (przypomnijmy, Polski nie ma wtedy na mapie, jest okres nieudanych powstań, które sprawiają, że wielu rodaków wyjeżdża) przybywa też tango andaluzyjskie i habanera, które zaczynają się mieszać z candombe, walcami, mazurkami czy polką. I tak rodzi się canyenge – dziś już nietańczone, ale jedno z pierwszych tang.
CANYENGUE – Jeremias & Mariela
Tango zaczyna dalej się mieszać z innymi rytmami afro-argentyńskimi i po raz pierwszy ta nazwa zostaje użyta w 1890 roku. Wiele wskazuje na to, że wywodzi się z afrykańskiego języka Bantu. I teraz rozpoczyna się kolejna podróż – pierwotnie tańczone jest przez najniższe klasy społeczne – złodziei, prostytutki czy byłych niewolników. Trafia jednak do Europy, którą podbija od 1913 i tam – na salony. Elity argentyńskie – złożone głównie z emigrantów, którzy tęsknym okiem podkradają wszystkie trendy ze starego kontynentu – patrzą, jak inni zachwycają się tańcem.
Nastają lata 30. XX wieku i rozpoczyna się światowa tangomania, która trwa do dziś.
TADEUSZ MILLER – TANGO NOTTURNO
Polskie Tango – Już Nigdy – Tango Polaco – Magdalena Lechowska
Potem są lata 50. – pojawia się Piazzolla. Tango się rozdziela na nowe trendy – pojawia się fantasia czy tango nuevo.
A. Piazzolla. Libertango
Fantasia Tango
Tango nuevo: wiele osobowości, jedna technika
„Teraz”- historia cały czas powstaje …
Maritime Tango Challenge 2017 – Tymoteusz Ley & Agnieszka Stach (2/2)
Świetne, prawda?
Źródło: http://podrozniccy.com/