To był 1987 r. Nie byliśmy wtedy jeszcze taką gwiazdą, jak dziś, a zapełniliśmy dwukrotnie Spodek. To się nam wtedy nie zdarzało, czyli … pierwszy polski koncert zespołu Metallica

Niedziela, 10 lutego –  Światowy Dzień Kociewia, Dzień Mincerza

Wydarzenia:

(1968) odbył się premierowy spektakl kabaretu Pod Egidą

(1987) w katowickiej hali Spodek odbył się pierwszy polski koncert zespołu Metallica

Urodzili się:

(1937) Roberta Flack – amerykańska wokalistka jazzowa soulowa i folkowa

 

Światowy Dzień Kociewia

Dzień Mincerza

O tych świętach nietypowych możecie poczytać  (TUTAJ) .

 

***

10 lutego 1968 roku w piwnicach Gmachu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przy ulicy Chmielnej 5 w Warszawie

odbył się premierowy spektakl kabaretu Pod Egidą

Kabaret został założony w 1967 roku z inicjatywy Jana Pietrzaka. Członkami zespołu artystycznego byli: Wojciech Brzozowicz, Jonasz Kofta, Barbara Krafftówna, Adam Kreczmar, Hanna Okuniewicz, Krzysztof Paszek, Anna Prucnal, Jan Raczkowski, Kazimierz Rudzki, Wojciech Siemion, Jan Stanisławski.

Na początku lat osiemdziesiątych do zespołu dołączyli: Ewa Błaszczyk, Ewa Dałkowska, Krzysztof Daukszewicz, Paweł Dłużewski, Jerzy Dobrowolski, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Edyta Geppert, Kazimierz Kaczor, Marek Majewski, Wojciech Pszoniak.

W latach dziewięćdziesiątych Kabaret pod Egidą miał stałe lokale w Krakowie i Bytomiu. Wśród jego członków znajdowali się: Maciej Damięcki, Marcin Daniec, Agnieszka Fatyga, Krzysztof Heering, Jacek Kaczmarski, Emilian Kamiński, Stanisław Klawe, Krzysztof Piasecki, Danuta Rinn, Krystyna Sienkiewicz, Andrzej Szczepkowski, Marcin Wolski, Renata Zarębska.

Od początku XXI wieku kabaret jest głównie związany z Janem Pietrzakiem. Od października 2007 do kwietnia 2008 roku współpracował z Ośrodkiem Kultury Ochota w Warszawie. Do jego zespołu dołączyli m.in. Edward Hulewicz, Joanna Jeżewska, Ryszard Makowski, Rafał A. Ziemkiewicz.

Kabaret pod Egidą wypracował własny styl satyryczny. W okresie cenzury politycznej teksty wypowiedzi były pisane w taki sposób, by ukazać widzom parodię rzeczywistości i uniknąć jednocześnie zakazu występów. Teksty dla kabaretu pisali m.in. Agnieszka Osiecka, Daniel Passent, Maciej Rybiński.

 

A Kabaret Dudek – Rozstanie (1979)

 

***

10 lutego 1987 roku, w katowickiej hali Spodek

odbył się pierwszy polski koncert zespołu Metallica

Metallica to amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych, najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80. XX wieku, w latach 90. ubiegłego stulecia za najbardziej dochodowy zespół metalowy, a także za jeden z najpopularniejszych i najwybitniejszych zespołów heavymetalowych w dziejach.

Od 1991 roku w Polsce sprzedaż albumów Metalliki sięgnęła liczby 766 tysięcy egzemplarzy według Związku Producentów Audio-Video, przyznającego oficjalne certyfikaty za sprzedaż wydawnictw muzycznych. Czyni ich to drugimi zagranicznymi artystami, po zespole Queen, z największą liczbą sprzedanych płyt w Polsce.

Zespół jest jedną z najbardziej dochodowych grup muzycznych ostatnich trzech dekad pod względem sprzedaży koncertów. Do 2014 roku Metallica zarobiła na trasach koncertowych 433 miliony dolarów.

 

 

Polskę pierwszy raz odwiedzili 10 lutego 1987 roku.

Możliwość sprowadzenia Metalliki wzięła się stąd, że agentem grupy był John Jackson. Człowiek zajmujący się Iron Maiden, którzy wcześniej grali u nas dwukrotnie. Pozostawaliśmy w bliskim kontakcie. Gdy wyłoniła się szansa sprowadzenia zespołu, było to najprostsze dojście. Muzycy Metalliki byli zresztą ciekawi Polski, chcieli tu przyjechać, a ja miałem rekomendację jako dobry organizator – mówi Andrzej Marzec, wówczas promotor z Agencji Artystycznej Pagart.

Do Polski przyjechali pod jej koniec. Zaplanowano dwa występy: 10 i 11 lutego 1987 w katowickim Spodku.

Zespół dotarł na miejsce popołudniu tego samego dnia. Oba koncerty były wyprzedane: po 8 tysięcy fanów mocnego brzmienia, co wówczas robiło na muzykach ogromne wrażenie. Zdziwili się, że spotkało ich takie przyjęcie, albowiem podczas tamtej trasy grali w halach na jakieś 1000-1500 osób. Oficjalna wejściówka kosztowała 1800 złotych (w ramach ciekawostki: przeciętne zarobki wynosiły około 30 tysięcy), a zdesperowane osoby, które chciały za wszelką cenę dostać się do środka, płaciły nawet od 3 do 5 tysięcy złotych.

Po tradycyjnej introdukcji w postaci „The Ecstasy of Gold”, Metallica ruszyła z przysłowiowego „kopyta”. Utwory które wykonano to:  Battery, Master of Puppets, For Whom the Bell Tolls, Welcome Home (Sanitarium), Ride the Lightning, Bass Solo, Whiplash, The Thing That Should Not Be, Fade to Black, Seek & Destroy, Creeping Death, The Four Horsemen, Guitar Solo, Am I Evil?, Damage Inc., Fight Fire With Fir, Blitzkrieg.

 

 

Metallica – Ecstasy Of Gold

 

Następny dzień, 11 luty rozpoczął się dla muzyków od konferencji prasowej. I tam padła słynna wypowiedź Larsa Ulricha. – Polscy fani są wspaniali. Wiele o nich słyszeliśmy, ale to, co zobaczyliśmy, przerosło nasze oczekiwania – w samych superlatywach wypowiadał się perkusista Metalliki. Nic więc dziwnego, że tak często później nas odwiedzali, również z okazji wydania nowych albumów. Wieczorem zagrali drugi koncert. Nie różniący się praktycznie repertuarem – zamiast 15 kompozycji, fani usłyszeli 14, zabrakło jedynie przeróbki „Blitzkriegu”. Po występie zespół pojechał w kierunku stolicy i zameldował się w warszawskim hotelu Victoria. Następnego dnia Hetfield i spółka postawili przede wszystkim na relaks. Po południu udali się na spacer po mieście, zrobili małe i dosyć zaskakujące zakupy (zabawki, a także kryształy), odwiedzili lokal Czarny Kot, gdzie urzędowały panie do towarzystwa. Zespół jednak nie skorzystał z tego rodzaju rozrywki. Pewnie dlatego, że czekała na nich podróż do Szwecji i koncert w Goteborgu – ostatni na trasie.

 

https://youtu.be/YVSH-ckBrl0

Metallica – One (November 1987 Demo)

 

***

10 lutego 1937 w Asheville przyszła na świat

Roberta Flack – amerykańska wokalistka jazzowa, soulowa i folkowa

wokalistka śpiewająca jazz, soul i folk. Ukończyła Howard University w Waszyngtonie.

Życie zawodowe rozpoczęła od pracy w szkole, była pierwszą czarnoskórą wykładowczynią w Chevy Chase Maryland. Od 1967 zaczęła śpiewać ballady z elementami soulu i jazzu. Akompaniowała także na pianinie śpiewakom operowym w klubie Tivoli Club. Śpiewała w chórze kościelnym, występowała jako solistka, oraz z D. Hathawayem, P. Brysonem i duetem Climie Fisher, a także Milesem Davisem.

Przebój „The First Time Ever I Saw Your Face” wykorzystał Clint Eastwood w filmie Zagraj dla mnie, Misty (Play Misty for Me -1971), a utwór „Killing Me Softly” w roku 1974 przyniósł jej nagrodę Grammy. Utwór przeżył swój renesans za sprawą filmu Był sobie chłopiec (About a Boy) z roku 2002, w reżyserii Chrisa i Paula Weitza. Jest współautorką muzyki do filmu Bustin’ Loose (1981, w reżyserii Oza Scota). Wystąpiła w Warszawie i Poznaniu w 1976. W 1999 dała występ dla prezydenta Mandeli.

W 1976 roku wystąpiła w Warszawie i Poznaniu.

 

ROBERTA FLACK KILLING ME SOFTLY LEGENDADO EM PORTUGUÊS BR

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://youtu.be/Qv_6rGdoF-k;   https://www.terazmuzyka.pl

Dodaj komentarz