Za moich czasów były ograniczone możliwości poznania światowych trendów, przykładów, dostępu do nagrań, płyt. Tak naprawdę wiedzę się zdobywało. Myśmy musieli sami wszystkiego się nauczyć, na pewno była to dłuższa droga, czyli … Joanna Zagdańska, niekwestionowany autorytet młodych pokoleń adeptów sztuki wokalnej

Poniedziałek, 11 lutego – Światowy Dzień Chorego, Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej,  Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce  

Wydarzenia:

(1785) w Wiedniu odbyła się premiera XX Koncertu fortepianowego Wolfganga Amadusza Mozarta

(1964) w Waszyngtonie odbył się pierwszy amerykański koncert grupy The Beatles

Urodzili się:

(1961) Joanna Zagdańska – polska piosenkarka

 

Światowy Dzień Chorego

Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

O tych świętach pisałam  (TUTAJ) .  Natomiast  Tydzień modlitw o trzeźwość narodu w tym roku przypada w dniach 3-8 marca.

 

***

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce (International Day of Women and Girls in Science), – Dziewczyny w Nowych Technologiach to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją A/RES/70/212 (22 grudnia 2015) na wniosek ONZ do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), UN Women, ITU i innych właściwych organizacji, które wspierają i doceniają dostęp kobiet i dziewcząt do nauki, technologii, inżynierii, matematyki, ich kształcenia i badań naukowych na wszystkich szczeblach edukacji.

Na obchody święta, które po raz pierwszy odbyły się w 2016, wyznaczono dzień 11 lutego.

Obchody mają na celu uznanie kluczowej roli, jaką odgrywają kobiety i dziewczęta w środowiskach naukowych i technologicznych.

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU International Telecommunication Union), jako pierwsza organizacja zwróciła uwagę na fakt, że sektor nowoczesnych technologii rozwija się niezwykle dynamicznie, lecz przy zdecydowanej przewadze po stronie mężczyzn. Przedstawiciele organizacji z całego świata zadecydowali, że należy podjąć aktywne działania popularyzujące wśród kobiet i dziewcząt branżę teleinformatyki ICT (ICT – Information and Communication Technologies – technologie informacyjne i komunikacyjne), ponieważ budowanie dojrzałych społeczeństw informacyjnych powinno być zrównoważone w każdym wymiarze.

 

 

W ramach projektu społecznego „Dziewczyny w Nowych Technologiach” podczas pierwszych obchodów święta odbyła się konferencja poruszająca kwestie obecności kobiet i mężczyzn w branży nowych technologii.

Organizatorami wydarzenia był prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, wraz z partnerami projektu, oraz Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

***

11 lutego 1785 w Wiedniu

odbyła się premiera XX Koncertu fortepianowego Wolfganga Amadusza Mozarta

XX Koncert fortepianowy d-moll to koncert na fortepian z towarzyszeniem orkiestry, stworzony przez Wolfganga Amadeusa Mozarta. Oprócz XXIV Koncertu fortepianowego c-moll był jedyną znaną w XIX w. kompozycją Mozarta w tym gatunku.

Części Koncertu to: Allegro (d-moll), Romanze (B-dur), Allegro (d-moll – D-dur)

 

Instrumentacja:  fortepian solo, flet, 2 oboje, 2 fagoty, 2 rogi, 2 trąbki, kotły, sekcja smyczkowa.

 

 

Łódź – Mozart – Piano Concerto No.20 In D-Minor Kv 466 @ Romance – Zima Lodz Poland

Pierwszą i drugą część Koncertu, wykorzystano w filmie Amadeusz – amerykańskim filmie fabularnym z 1984 roku w reżyserii Miloša Formana.

 

***

11 lutego 1964 w Waszyngtonie

odbył się pierwszy amerykański koncert grupy The Beatles

55 lat temu wielka czwórka z Liverpoolu zagrała pierwszy koncert w USA. Tłumy rozentuzjazmowanej młodzieży nie odstępowały Beatlesów na krok, a miliony śledziły ich amerykański debiut w telewizji. Tak zaczęła się brytyjska inwazja muzyczna na Amerykę i świat.

11 lutego 1964 roku The Beatles zagrali w Waszyngtonie swój pierwszy koncert w Stanach Zjednoczonych. Około 8 tys. fanów po brzegi wypełniło sportową arenę Coliseum, gdzie za scenę służył bokserski ring.

Po 20 minutach koncertu Beatlesi zmienili ustawienie na scenie, odwracając się przodem do tej części widowni, która wcześniej widziała ich tylko z tyłu.

 

The Beatles at The Washington Coliseum in 1964 (MT)

Beatlesi zagrali podczas koncertu w Waszyngtonie 11 piosenek. W Shoreham Hotel, gdzie członkowie grupy spędzili poprzednią noc, zachowała się mała kartka papieru z insygniami hotelu, na której John Lennon odręcznie spisał kolejność piosenek, począwszy od „Roll over Beethoven” do „Long Tall Sally”. Nakręcony podczas koncertu film, dostępny w internecie, ujawnia, że zespół był ledwie słyszalny. Muzyków zagłuszały krzykami i piski rozhisteryzowanych nastolatek.

 

Twist And Shout Uncut Full Live Washington Coliseum 64 The Beatles4

 

Trzy tysiące oszalałych fanów czekało na członków zespołu: Johna Lennona, Paula McCartneya, Geroge’a Harrisona i Ringo Starra już cztery dni wcześniej, gdy ich samolot lądował 7 lutego 1964 roku na międzynarodowym lotnisku Johna F. Kennedy’ego. „Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem. Dziewczyny były wprost oszalałe” – wspomina w książce „Beatles are comming!” Bruce’a Spizera reżyser Albert Maysles, który dostał zlecenie nakręcenia filmu dokumentalnego z pierwszej wizyty The Beatles w USA.

 

***

11 lutego 1961 w Opocznie, przyszła na świat

Joanna Zagdańska – polska piosenkarka popowa i jazzowa, także pedagog

Pochodzi z muzycznie uzdolnionej rodziny. W dzieciństwie uczyła się gry na pianinie w ognisku muzycznym w rodzinnym Opocznie.

Śpiewać zaczęła w czasie nauki w szkole średniej w grupie muzycznej Consonians. W 1979 roku zadebiutowała z nią na Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki. Jeszcze w tym samym roku wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie Debiuty.

W szkole średniej zainteresowała się jazzem. Ukończyła Liceum Muzyczne w Łodzi w klasie trąbki i podjęła studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Podczas studiów dokonała swoich pierwszych nagrań (z orkiestrą Rozgłośni Poznańskiej Polskiego Radia).

W roku 1980 nawiązała współpracę z Adamem Żółkosiem, pianistą jazzowym, kompozytorem, akompaniatorem i aranżerem. Wiele koncertowała w kraju i za granicą (m.in. Belgia, Czechosłowacja, Holandia, RFN, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, Tunezja, Turcja, Węgry, ZSRR).

Laureatka takich nagród jak:

  • 1986 – wyróżnienie dla piosenki „Rękawiczki” na KFPP w Opolu
  • 1987 – Grand Prix w Konkurs Piosenki Interwizji
  • 1987 – III nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie
  • 1987 – II nagroda na festiwalu w Słonecznym Brzegu w Bułgarii
  • 1990 – II nagroda dla piosenki „Spokój” na KFPP w Opolu

Obecnie zajmuje się głównie działalnością pedagogiczną – wykłada śpiew jazzowy i improwizację na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, prowadzi też zajęcia na Uniwersytecie im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Wyróżniała się śpiewając piosenki, do których muzykę pisał jej mąż – Adam Żółkoś.

Tak było też i w przypadku gdy wylansowała przebój „Rękawiczki”. Tekst do utworu napisał Jan Wołek a muzykę oczywiście Adam Żółkoś.

 

Joanna Zagdańska – Rękawiczki (Opole ’86)

 

***

Raz zimno, raz ciepło, przeziębiamy się, łapiemy wirusy. Jak się kurować? Dzisiaj będzie właśnie o tym…

 

Hubert Czerniak TV #21 Infekcje wirusowe i bakteryjne / Przeziębienie / Biegunka / Gorączka / Bańki

 

 

Źródło:  https://pl.wikipedia.org;  https://dzieje.pl;  http://www.radiopik.pl;    

Dodaj komentarz