To nie koniec podróży. Śmierć to tylko kolejna ścieżka, którą wszyscy musimy podążyć, czyli … ciało idzie w jedna stronę a dusza w drugą i nie wiadomo czy kiedykolwiek jeszcze się spotkają…

Piątek, 2 listopada – Dzień Zaduszny – Zaduszki,  Międzynarodowy Dzień Ukrócenia Bezkarności za Zbrodnie Przeciwko Dziennikarzom

 

 

Dzień Zaduszny – Zaduszki

Zaduszki, Dzień Zaduszny, właściwie – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – to dzień w którym wspominamy wszystkich zmarłych. Pisałam o nim  (TUTAJ)  .

A dzisiaj tylko:

„Modlitwa za umarłych”

Panie, daj im lasy niebiańskie

niech odpoczywają w ich cieniu

ojcowie spracowani i matki

i wędrowcy strudzeni.

Panie, daj im łąkę niebiańską

niech kochankowie odtrąceni

na szmaragdowej, miękkiej trawie

usiądą przytuleni.

Panie, daj im plażę niebiańską

niech odpoczną na ciepłym piasku

duchy stareńkich babć i dziadków

w słońca złocistym blasku.

Panie, niebiańskich daj wielbicieli

tym, co żywot wiedli bez chwały blasku

poetom, malarzom, rzeźbiarzom

by niebiańskich słuchali oklasków.

Panie, daj pychę pokornym,

daj trochę ubóstwa bogaczom

niech jedni, jak żyli ci drudzy

chociaż po śmierci zobaczą.

Panie Ty dać możesz wszystko

tym, co już za wrotami niebieskimi…

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Ukrócenia Bezkarności za Zbrodnie Przeciwko Dziennikarzom

 

Decyzję o powołaniu Międzynarodowego Dnia Ukrócenia Bezkarności za Zbrodnie Przeciwko Dziennikarzom podjęło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2013 roku.

Święto upamiętnia zabójstwo dwóch francuskich dziennikarzy w Mali, którzy zginęli w dniu 2 listopada 2013 roku. Jego celem jest przeciwdziałanie bezkarności sprawców, którzy dopuszczają się aktów przemocy na pracownikach mediów.

Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ z 2 listopada 2014 r. głosi, że wolność słowa i dostępna prasa to część fundamentu, na którym opierają się demokracja i rozwój.
Mimo to w ostatnich latach zostało zabitych ponad 700 dziennikarzy tylko dlatego, że wykonywali oni  swoją pracę.
O niektórych zabójstwach  było głośno na całym świecie. Tak było w przypadku dwójki francuskich dziennikarzy radiowych.  Zostali oni zabici przez bojówkarzy w północnym Mali. Byli to 58-letni Claude Verlon i 51-letnia Ghislaine Dupont, dziennikarze radia RFI pracujący nad reportażem na temat północnej części Mali.
Tylko w 2013 roku w Iraku na co najmniej 17 dziennikarzach dokonano egzekucji.
Wielu dziennikarzy i pracowników mediów na całym świecie doświadcza zastraszenia, gróźb śmierci i przemocy. Sprawcy dziewięciu na dziesięć takich przypadków nie ponoszą kary, a sytuacja ta czyni przestępców bardziej śmiałymi.

Tak było również w przypadku Jamesa Foleya, amerykańskiego dziennikarza. Po zakończeniu wojny domowej w Libii, udał się do Syrii, by dokumentować przebieg tamtejszego konfliktu. 22 listopada 2012 roku został porwany w syryjskiej muhafazie Idlib. Jego porywacze z ugrupowania Państwo Islamskie w Syrii i Lewancie, podczas niemal dwuletniej niewoli, żądali od jego rodziny, pracodawców i rządu Stanów Zjednoczonych 132 miliony dolarów. Okup nie został wpłacony natomiast amerykański rząd zorganizował operację lotniczą wymierzoną w sunnickich ekstremistów, którzy m.in. dopuszczali się masakr na innowiercach i przetrzymywali Foleya. W odpowiedzi na naloty amerykańskich sił lotniczych, James Foley został ścięty przez dżihadystów na Pustyni Syryjskiej, co zostało udokumentowane na nagraniu video, opublikowanym 19 sierpnia 2014 roku.

Ludzie boją się mówić głośno o korupcji, represjach politycznych lub innych pogwałceniach praw człowieka.
Dlatego sytuację tę należy zakończyć.
I właśnie z tego powodu Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 2 listopada Międzynarodowym Dniem Ukrócenia Bezkarności za Zbrodnie Przeciwko Dziennikarzom.
ONZ ma plan działania, by stworzyć bezpieczne środowisko dla dziennikarzy i pracowników mediów na całym świecie.

 

 

“The Empty Chair” By J. Ralph & Sting – Original Song From Jim: The James Foley Story Soundtrack

 

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://www.unic.un.org.pl;   (http://www.tvn24.pl);   http://poetika.pl; tytuł wpisu – Tolkien J.R.R.- „Powrót Króla”

Dodaj komentarz