Wtorek, 7 listopad – Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej, Światowy Dzień Feministek, Dzień Kotleta Schabowego
Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej
Począwszy od 7 listopada 2013 roku, na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej. Data ta nie jest przypadkowa – to dzień urodzin najwybitniejszej polskiej uczonej, Marii Skłodowskiej – Curie. Święto ma na celu promować zagadnienia związane z fizyką medyczną.
Fizyka medyczna – dział fizyki wykorzystujący pojęcia, teorie i metody fizyczne w zastosowaniach medycznych (profilaktyka, diagnostyka, terapia, rehabilitacja).
Za ojca fizyki medycznej uważa się Hermanna von Helmholtza, który zajmował się zarówno fizyką, jak i medycyną. Historia nauki zna wiele innych przypadków wybitnych ludzi zajmujących się zagadnieniami z pogranicza fizyki i medycyny m.in.: Mikołaj Kopernik, Galileusz. Po raz pierwszy termin fizyka medyczna wprowadził prawdopodobnie Neil Arnott w XIX wieku, ale właściwy rozwój tej dyscypliny rozpoczął się wraz z odkryciem przez W. Röntgena promieniowania X i promieniotwórczych pierwiastków przez Marię Skłodowską-Curie z mężem Piotrem Curie.
Od 2013 roku 7 listopada, czyli w dniu urodzin Marii Skłodowskiej-Curie z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej.
Działy fizyki medycznej:
1. Radiodiagnostyka – pod tym pojęciem rozumiemy wszelkie nieinwazyjne metody obrazowania mające na celu wykrycie ognisk chorobowych (m.in. nowotwory, złamania, itp.). Główne metody obrazowania to:
- Rentgenodiagnostyka wykorzystująca promieniowanie X (m.in. tomografia komputerowa, mammografia),
- USG,
- EEG i MEG,
- Diagnostyka radioizotopowa (m.in. PET),
- Termografia,
- rezonans magnetyczny (MRI).
2. Radioterapia – jest to jedna z trzech podstawowych metod leczenia nowotworów wykorzystująca promieniowanie jonizujące (pozostałe to chemioterapia i hormonoterapia). Może być stosowana jako samodzielna metoda leczenia, bądź jako jedna z części tzw. leczenia skojarzonego.
3. Fizykoterapia – jedna z form fizjoterapii i część medycyny fizykalnej, w której na organizm oddziałuje się rozmaitymi bodźcami fizycznymi, pobieranymi z natury (Słońce, borowina) lub wytwarzanymi specjalnymi urządzeniami (krioterapia, prądy różnego rodzaju).
Oprócz wyżej wymienionych działów osoby zajmujące się fizyką medyczną odpowiadają m.in. za kontrolę jakości, czy dozymetrię. Ważną częścią ich działalności są wszelkie prace mające za zadanie zrozumienie działania ludzkiego mózgu.
Światowy Dzień Feministek
Feminizm to ideologia, kierunek polityczny i ruch społeczny związany z równouprawnieniem kobiet. Istnieje wiele nurtów feminizmu, odróżniających się stanowiskami w takich kwestiach jak np. prawa kobiet i płeć kulturowa.
Podstawą programu feminizmu jest dążenie do emancypacji kobiet i równouprawnienia płci, zarówno pod względem formalnym, jak i faktycznym. Feminizm zajmuje się też problemem kobiecości, konstrukcją płci kulturowej, oraz zwiększeniem udziału kobiet w różnych obszarach życia. Od lat 60. XX wieku wysunięto postulaty dotyczące uwzględnienia roli kobiet w historii, w której pomijano ich dorobek i osiągnięcia.
Uzyskanie praw wyborczych przez kobiety uznawane było jako całkowity sukces i koniec dyskryminacji. Jednak był to dopiero początek walki. Część praw, które posiadałyśmy w znikomym stopniu, należało rozszerzyć.
Edukacja, choć umożliwiana do pewnego stopnia (studia wyższe przez długi czas były niedostępne dla kobiet), była przygotowywana wg innych programów. Jej głównym celem było lepsze przygotowanie kobiet do roli żon i matek, aniżeli wykształcenie ich dla dobra społeczeństwa i ich satysfakcji. Wielu uważało ponadto, że kobiety nie nadają się do nauki. Na szczęście ostatnie 100 lat z hakiem przyniosło w tej materii znaczące zmiany.
Niestety, brakowało wielu innych praw w tym okresie. Głównymi postulatami były: świadome macierzyństwo, prawo do rozwodu i aborcji, wprowadzenie edukacji seksualnej i – całkowite równouprawnienie płci.
Nie ostatnim, ale jednym z najważniejszych czynników mających świadczyć o pełnoprawnym funkcjonowaniu kobiet była praca. W tej kwestii tyczyły się i nadal toczą ostre spory o m.in. równy dostęp do stanowisk kierowniczych i państwowych, taką samą płacę przy wykonywaniu tej samej pracy co mężczyźni czy brak dyskryminacji przy rozmowach o pracę, awansach, itd. W niektórych przypadkach stosowne zmiany zostały już utrwalone w Kodeksie Pracy, ale niestety jeszcze nie w umysłach pracodawców.
Wiek XX był okresem dość szybkiego i nieuchronnego dążenia do zmiany roli kobiety w społeczeństwie. Z kury domowej, której najważniejszym zadaniem było rodzenie i wychowywanie dzieci, usługiwanie mężowi i zajmowanie się gospodarstwem powstały kobiety niezależne, ambitne i świadome siebie. Teraz, w XXI w. powoli odchodzą w przeszłość krzywdzące stereotypy, choć kobietom świadomie rezygnującym z macierzyństwa wciąż nie jest łatwo. Postęp równouprawnienia nie zakłada rezygnacji z „typowo kobiecych” zajęć, a jedynie wolność wyboru oraz partnerstwo.
Nie tylko kobieta, ale każdy człowiek powinien być feministą. Wszyscy musimy stać się zwolennikami równych praw dla wszystkich.
Dzień Kotleta Schabowego
Kotlet schabowy to kotlet panierowany ze schabu (z kością lub bez) przypominający sznycel wiedeński. Jest to jedna z tradycyjnych i najbardziej popularnych potraw w kuchni polskiej.
Historia polskich kotletów schabowych sięga XIX wieku. Przepis na schabowy występuje w książce Lucyny Ćwierczakiewiczowej pt. 365 obiadów za pięć złotych”.
Przepis na schabowego: jajka, smalec, sól i pieprz, schab z kością lub bez kości, bułka tarta, mąka.
Schab kroimy na plastry i ubijamy tłuczkiem. Jajka roztrzepujemy i łączymy z przyprawami. Pokrojony schab otaczamy w mące, potem w jajku, a następnie w bułce tartej. Wstawiamy patelnię na średni ogień i dajemy smalec. Przygotowany kotlet kładziemy na patelnię i smażymy na złoty kolor z jednej i drugiej strony. Podajemy na talerzu z ziemniakami, kaszą, ryżem lub kluskami oraz duszonymi lub smażonymi pieczarkami, gotowanymi jarzynami, surówkami, marynatami itp.
SMACZNEGO !
Źródło: https://pl.wikipedia.org; http://feministki.org.pl;