Piątek, 4 maja – Międzynarodowy Dzień Strażaka, Dzień Hutnika, Dzień Kominiarza, Dzień Garncarza, Dzień Piekarza, Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen, Święto Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, Międzynarodowy Dzień Tuby
Międzynarodowy Dzień Strażaka
Międzynarodowy Dzień Strażaka (International Firefighters’ Day – IFFD) to międzynarodowe święto strażaków obchodzone 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana.
Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków (Matta, Stuarta, Jasona, Garry’ego i Chrisa) 2 grudnia 1998 roku w Linton. Próbowali ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to strażacy na całym świecie.
Jako wyraz szacunku dla poległych strażaków i wsparcie dla ich rodzin, australijska Straż Pożarna i społeczność stanu Viktoria, przyjęła sobie za symbol czerwono-niebieską wstążką. Kiedy po raz pierwszy informacja ta trafiła do społeczności internetowej odzew był natychmiastowy od załóg strażackich z USA, które przyjęły noszenie symbolu nie tylko w tym dniu. Po konsultacji z krajowymi i międzynarodowymi strażakami, ustalono termin na dzień wspominania św. Floriana w Kościele katolickim, patrona wszystkich strażaków.
W większości krajów europejskich, tradycyjnie od ponad 150 lat w Dzień św. Floriana, obchodzony jest: Dzień Straży Pożarnej i Dzień Strażaka.
W Polsce oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z 1991 roku. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.
Wszystkim strażakom, w hołdzie za ich trud i narażanie życia, w podziękowaniu za pomoc i ratunek oraz tym, co ponieśli śmierć – dzień ten został poświęcony.
Dzień Hutnika
Hutnictwo to gałąź przemysłu zajmująca się wytapianiem metali i ich stopów z rud z domieszką złomu oraz ich obróbką plastyczną na półprodukty i wyroby gotowe. Nauką traktującą o hutnictwie jest metalurgia.
Pierwsze huty powstawały na bazie pieców funkcjonujących przy kuźniach. Duże skupisko hut oraz powstałych obok nich manufaktur metalowych w Rzeczypospolitej Obojga Narodów znajdowało się w Zagłębiu Staropolskim w rejonie Gór Świętokrzyskich. Najstarsza funkcjonująca huta na terytorium obecnej Polski znajduje się w Ozimku w woj. opolskim, została założona w roku 1754 roku.
Święty Florian to patron nie tylko strażaków ale i hutników. Z tej to okazji dzisiaj, to jest 4 maja obchodzony jest Dzień Hutnika. Pierwsze obchody Dnia Hutnika odbyły się w 1962 roku. Od tego czasu w szkołach i akademiach hutniczych oraz zakładach pracy związanych z branżą każdego roku odbywają się różne uroczystości – konferencje, festyny czy zawody sportowe.
Dzień Kominiarza
Przesądy mówią, że widząc kominiarza należy jak najszybciej złapać się za guzik, wtedy taki kominiarz może przynieść szczęście. Zwyczaj ten pochodzi z dawnych czasów. Przed wiekami do osady ciągnęli różni rzemieślnicy, w tym kominiarze. Każda gospodyni chciała, żeby to jej dom był odwiedzony przez kominiarza jako pierwszy. Jego ubranie było wówczas jeszcze czyste, nieosmolone sadzą. Gospodynie ciągnęły kominiarza za guzik do swojego domostwa. Ta, do której zawitał jako pierwszy, uchodziła za szczęściarę. Patronem kominiarzy jest również Święty Florian.
Kominiarz to rzemieślnik zajmujący się czyszczeniem i sprawdzaniem stanu technicznego przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.
Zawód kominiarza powstał wraz z postępem technologicznym na świecie. Początkowo spaliny były wypuszczane na zewnątrz przez szczeliny w dachu, tzw. „dymniki” (są to okienka oświetlające strych). Już w IV wieku zaczęto budować kominy. Były one szerokie i niskie. Początkowo zadaniem kominiarzy było oczyszczanie kominów i przewodów z sadzy. Wykonywanie usług było uzależnione wyłącznie od dobrej woli właścicieli budynków i niejednokrotnie było przez nich lekceważone. Gdy zwrócono uwagę na rozmiar strat, jakie powodują pożary wywołane złym stanem kominów, wprowadzono przymus czyszczenia kominów i obarczono kominiarza obowiązkiem czuwania nad ich stanem. Zakres pracy kominiarza objął szeroką działalność profilaktyczną, polegającą na zapobieganiu szkodom, jakie mogą powstać wskutek nieprawidłowego funkcjonowania przewodów kominowych i urządzeń grzewczo-kominowych. Wraz ze wzrostem zadań kominiarzy, zmieniono formę uzyskiwania uprawnień zawodowych. W Polsce już od 1939 r. rzemiosło kominiarskie jest zaliczone do rzemiosł koncesjonowanych. Samodzielne wykonywanie zawodu po uzyskaniu uprawnień mistrzowskich czy czeladniczych uzależniono od przyznania koncesji zobowiązującej niegdyś do ponoszenia odpowiedzialności za okręg kominiarski. Dziś nie istnieją już co prawda okręgi kominiarskie (rzemiosło kominiarskie działa na prawach wolnego rynku), lecz nie zwalnia to właścicieli budynków i innych obiektów budowlanych z obowiązku korzystania z usług kominiarskich o których mowa w rozporządzeniu MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków.
Czy ktoś pamięta przechodzącego ulicami kominiarza?
Ile razy próbowaliście dotknąć jego garderoby, by umorusać dłonie sadzą?
Ile razy łapaliście się za guzik na szczęście?
W piękny czas majowy, w jeden z jego piątków, kolejny, wiosenny,
posyłam do Was słoneczne pozdrowienie, zabarwione sadzą z kominiarskiego kapelusza 🙂
Dzień Garncarza
Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł, dziś niestety zapomniane. Przypominane coraz częściej jako hobby. Ale garncarstwo to nie tylko hobby czy pasja . To może być sposób na życie. Tworzenie daje satysfakcję i pozwala się wyciszyć .
W Dzień Garncarza warto jednak sobie o nim przypomnieć, bo to niezwykle ciekawe i kreatywne zajęcie.
Dzień Piekarza
Piekarstwo, piekarnictwo to działalność polegająca na wytwarzaniu pieczywa, głównie chleba i bułek. Piekarz działalność piekarską może prowadzić w domu, w zakładach rzemieślniczych lub w zakładach przemysłowych. Kiedy smacznie śpimy, on wypieka nasze przysmaki.
Dzięki niemu możemy zajadać się pysznymi świeżymi bułeczkami czy chrupiącym chlebem.
Poniżej przedstawiam oryginalnie ujętą kwestię terapeutycznego działania pieczenia chleba. Dzień nasz powszedni, chleb nasz powszedni, powszednia powszedniość…
MISTER D. x ANJA RUBIK – CHLEB (official video)
Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen
Best Movie Soundtracks – Theme from Star Wars
Święto Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej
Żołnierze, którzy służą w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej zajmują się zapobieganiem i zwalczaniem pożarów. Obchody wydarzenia są okazją do wręczenia medali, odznaczeń oraz aktów nadania wyższych stopni służbowych strażakom oraz żołnierzom Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.
Międzynarodowy Dzień Tuby
Tuba to instrument dęty blaszany z grupy aerofonów ustnikowych. Największy i o najniższym stroju spośród tej rodziny instrumentów. Tuba składa się z długiej rury rozpoczynającej się ustnikiem, wielokrotnie zwiniętej, rozszerzającej się stożkowo i zakończonej czarą głosową.
Ten instrument ma swoje święto w pierwszy piątek maja.
Melton Tuba Quartett | Wilhelm Tell-Ouvertüre von Rossini
Źródło: https://pl.wikipedia.org; tytułowy cytat – J.J. Edmondson;