World Sauntering Day czyli Światowy Dzień Leniwych Spacerów

Święta nietypowe i zwyczajowe

Od pewnego czasu w naszych kalendarzach obok świąt państwowych i kościelnych, zaczęły pojawiać się święta nietypowe oraz dni czczące coraz to dziwniejsze rzeczy czy zachowania.

Dziś obchodzimy World Sauntering Day – czyli Światowy Dzień Leniwych Spacerów.

 Saunter oznacza przechadzkę, przechadzanie się, spacerowanie. Od tego słowa wywodzi się cała idea spowalniania rytmu poruszania się.

 

Woman in red coat walking in Autumn leaves

Sauntering oznacza powolne, leniwe spacerowanie w radosnym, optymistycznym nastroju, chodzenie bez konkretnego celu, dla przyjemności. Nie jest to bieganie, marsz czy przemieszczanie się gdzieś w określone z góry miejsce. To przechadzka podczas której cieszysz się tym, że idziesz.

Po raz pierwszy dzień obchodzony był w 1979 r. z inicjatywy menedżera w Grand Hotel na wyspie Mackinac w stanie Michigan (USA). Hotel ten posiada najdłuższą na świecie werandę na 200 metrów długości (tak przynajmniej chwali się hotel na swej stronie), która według twórcy Dnia świetnie nadaje się do spacerowania. Ideą  było zachęcenie turystów, by podczas urlopu, zamiast biegania i intensywnej turystyki, zwolnili i docenili świat wokół nich. A było co doceniać. Na wyspie, do dziś obowiązuje zakaz wjazdu samochodów. Można się po niej poruszać tylko rowerami lub dorożkami.

Pospiech, wielozadaniowość, stres, towarzyszą nam wręcz całymi tygodniami.  Ciągle gdzieś dążymy,  po coś się spieszymy. Postarajmy się więc chociaż tego jednego dnia, spędzić czas powoli, w zgodzie z naturą i naszym prawdziwym rytmem, a nie tym wymuszonym.

A przecież im wolniej żyjemy, tym więcej dostrzegamy drobiazgów, tym bardziej jesteśmy obecni tu i teraz. Żyjemy pełniej. Również i zdrowiej.

Spacerować można zawsze i wszędzie i niepotrzebne są jakieś specjalne przygotowania. Musimy sami z rozmysłem zacząć zwalniać i odpoczywać, cieszyć się życiem, otaczającymi ludźmi i przyrodą. Namawiam na wyjście z domu, poleżenie na trawie, posłuchanie śpiewu ptaków, dotknięcie drzewa, przytulenie i powąchanie jak pachną liście, żywica drzew i  rośliny na łące.

19 czerwca obchodzone są jeszcze takie dni, jak:

– Teksański Dzień Emancypacji   – 19 czerwca 1865 roku w Teksasie ogłoszono zniesienie niewolnictwa. To także Dzień Wolności.

Światowy Dzień Anemii Sierpowatej dzień powstał w celu przybliżenia wiedzy na temat anemii sierpowatej.  Dzień ten, oficjalnie został wpisany do kalendarza UNESCO w 2009 roku. Anemia sierpowata to jeden z rodzajów niedokrwistości. W organizmie chorego, występują zaburzenia w hemoglobinie. Jest ona nieprawidłowo zmieniona, w której krwinki czerwone przybierają kształt półksiężyców (sierpowaty), stąd nazwa choroby. W wyniku tych zmian, krwinki czerwone stają się sztywne i łatwo ulegają rozpadowi. Anemia sierpowata jest rozpowszechniona w rejonach Afryki zachodniej i środkowej, pojawia się, lecz na mniejszą skalę, także w obszarze śródziemnomorskim.

Dzień Kota Garfielda

Garfield to prawdziwy celebryta nie tylko wśród kotów choć specjalnie na to nie zapracował. Jego ulubione zajęcia to leżenie i jedzenie lazanii.

Garfield jest gruby, leniwy i złośliwy. Uwielbia jeść i spać. Godzinami może oglądać telewizję, zajadając się lasagne. Z upodobaniem pije mocną kawę. Czy jest coś czego nie lubi jeść? To niewątpliwie wątróbka, szpinak i rodzynki.

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.ekokalendarz.pl/dzien-leniwych-spacerow/

2 comments

    • Lidia says:

      Oczywiście, że tak! Dlatego gorąco przepraszam, że tak się stało, ale były to początki mojego blogowania i z wielu rzeczy nie zdawałam sobie sprawy. Szybciutko uzupełniam więc wpis o bardzo profesjonalne źródło, jakim niewątpliwie jest EkoKalendarz.pl

Dodaj komentarz