World Snow Day, czyli … Światowy Dzień Śniegu

Niedziela, 21 stycznia – Światowy Dzień Śniegu

Światowy Dzień Śniegu

 

Światowy Dzień Śniegu, czyli  WORLD SNOW DAY , jest częścią Kampanii Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Federacja FIS zauważyła, że liczba osób uprawiająca sporty zimowe z roku na rok jest coraz mniejsza. Dlatego też Rada FIS podczas Kongresu w 2008 roku zadecydowała o utworzeniu Kampanii „Bring Children to the Snow”(zabierz dzieci na śnieg), mającej na celu promowanie nie tylko zabaw na śniegu, ale również edukacji związanej ze śniegiem. W Kampanii uczestniczyło wiele europejskich miast min. Liberec, Planica, Kitzbuehel, ale imprezę tę organizowano w różnych terminach. Podczas ostatniego Kongresu FIS, który odbył się w 2010 roku w tureckiej Antalyi, podjęto decyzję o ustanowieniu Światowego Dnia Śniegu. Od tej pory miał się on odbywać co roku, w tym samym dniu w wielu miastach na świecie.

W roku 2012 organizatorami World Snow Day były m.in. Austria, Kanada, Estonia, Finlandia, Niemcy, Włochy, Kazachstan, Norwegia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Polska.

 

 

 

Organizatorem przedsięwzięcia, jak i w latach poprzednich jest Zakopane. W tym roku odbywa się już siódma edycja tego wielkiego święta, i miasto przeznaczyło na świętowanie dwa dni (20 stycznia-sobota i 21 stycznia-niedziela). Ta wielka impreza rodzinna z każdym rokiem przyciąga coraz więcej sympatyków.

Mottem World Snow Day jest:

EXPERIENCE – sposób na wspaniałe wspomnienia i inspiracje związane ze śniegiem
EXPLORE – szansa odkrycia czegoś nowego
ENJOY – czas na zabawę

EXPERIENCE – DOŚWIADCZAJ

20 stycznia 2018 r. (sobota) w Centrum Szkoleń Narciarskich NOSAL,  zorganizowane były zawody w narciarstwie alpejskim oraz w skokach narciarskich. Dzieci mogły także skorzystać z darmowej nauki jazdy na nartach zjazdowych. W dniu oficjalnych obchodów World Snow Day na świecie, tj. dzisiaj 21 stycznia 2018 r. na Górnej Równi Krupowej rozegrane zostaną zawody w narciarstwie biegowym. Uczestnicy World Snow Day, którzy jeszcze nigdy nie mieli nart biegowych na nogach, będą mieli niepowtarzalną okazję spędzenia miłych chwil z instruktorami narciarstwa biegowego i nauki jazdy na biegówkach. Dla chętnych będzie możliwość wypożyczenia nart biegowych. Do dyspozycji dzieci będzie również śnieżna górka na której najmłodsi będą mogli zjeżdżać na jabłuszkach. Zakopiańscy nauczyciele wychowania fizycznego zadbają o to, aby nie zabrakło również innych gier sportowych dla dzieci. Każdy uczestnik zabaw oraz zawodów otrzyma złoty medal uczestnictwa w Światowym Dniu Śniegu.

EXPLORE – ODKRYWAJ

W miasteczku World Snow Day na Górnej Równi Krupowej znajdzie się również specjalne miejsce na sekcję edukacyjną, w której podobnie, jak w poprzednich edycjach, partnerami organizatorów będą: Tatrzański Park Narodowy, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa oraz Policja. Ratownicy TOPR rozstawią dmuchaną ściankę wspinaczkową dla dzieci, TPN poprzez liczne zabawy i konkursy będzie edukować dzieci na temat przyrody, oddziaływania na środowisko oraz tatrzańskie zwierzęta, a instruktorzy SITN informować będą najmłodszych jak dobrze przygotować się do sezonu narciarskiego. Zakopiańska Policja natomiast przygotowała dla dzieci liczne konkursy na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

ENJOY – BAW SIĘ!!!

Podczas oficjalnych obchodów Światowego Dnia Śniegu na Górnej Równi Krupowej cały czas towarzyszyć będzie świetna zabawa. Na scenie będzie można zobaczyć profesjonalnych animatorów prowadzących imprezę a przybyłe dzieci wezmą udział we wspólnej rozgrzewce, obejrzą występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów oraz będą uczestniczyć w licznych zabawach i konkursach.

POMAGAJ!

Podczas czwartej edycji WSD do trzech podstawowych haseł dodane zostało kolejne – POMAGAJ!  I tak partnerem organizatorów zostało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, które wraz z oddziałem terenowym w Zakopanem przeprowadzi akcję honorowego krwiodawstwa. Podczas gdy najmłodsi korzystać będą z wielu przygotowanych dla nich atrakcji, Rodzice będą mogli oddać krew w specjalnym wyznaczonym do tego celu miejscu.

INTEGRUJ

W roku 2016 podczas jubileuszowej, piątej edycji Światowego Dnia Śniegu, dołączone zostało kolejne, piąte hasło – Integracja. W roku 2018 hasło to również towarzyszy. Dla podopiecznych Fundacji Handicap Zakopane, zorganizowane będą zawody sportowe w narciarstwie alpejskim oraz w biegach narciarskich.

Dodatkowe atrakcje to WYCIECZKA SKITUROWA DLA DZIECI!!!

Dzieci powyżej 12 roku życia, jeżdżące na nartach, zaproszone zostały do spróbowania swoich sił i rozpoczęcia przygody na nartach skiturowych. Niestety, ale obowiązywały wcześniejsze zapisy. Mimo to zakopiańscy organizatorzy zapewniają, że do końca dzisiejszego dnia atrakcji na pewno nie zabraknie!

World Snow Day to nie tylko zabawa, ale także forma edukacji i nauki. Podczas tego dnia będzie promowane: Środowisko – wszyscy chcemy aby nasze dzieci dorastały w trosce o naturę i od najmłodszych lat kształtowały w sobie postawę proekologiczną, która może w przyszłości zapobiegać nadmiernemu ubytkowi śniegu i zbyt szybkiemu topnieniu lodowców. Zdrowie – korzyści zdrowotne wynikające z uprawiania sportów zimowych są oczywiste i powszechnie znane. Należy zrobić wszystko, by zachęcić dzieci do wyjścia z domów i odkrywania przyjemności z zabaw na śniegu. Bezpieczeństwo – należy dołożyć wszelkich starań, aby zarówno dzieci, jak i rodzice nauczyli się „Dekalogu FIS”, czyli 10 podstawowych zasad poruszania się na stokach narciarskich, co jest bardzo istotne dla bezpiecznego uprawiania sportów zimowych.

 

Na zakończenie, ponieważ zimą wreszcie zawiało, chciałam przypomnieć jedną ze wspaniałych piosenek duetu autorskiego Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego (których to darzę ogromnym sentymentem za ich niemający sobie równych Kabaret Starszych Panów) i cenionej przeze mnie za profesjonalizm Anny Marii Jopek – NA CAŁEJ POŁACI ŚNIEG

 

 

Anna Maria Jopek – „Na Całej Połaci Śnieg” (official videoclip)

 

 

Źródło:   https://www.zakopane.eu;   http://hoga.pl;

Dodaj komentarz