Wracając z wystawy prac małych dzieci stwierdził: “Kiedy byłem w ich wieku, potrafiłem rysować jak Rafael, całe życie zabrało mi, aby nauczyć się robić to tak jak one”, czyli … Pablo Picasso

Poniedziałek, 24 czerwca –  Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę, Dzień Przytulania, Święty Jan – jagód dzban

Wydarzyło się:

(1880)  Po raz pierwszy publicznie wykonano patriotyczną pieśń O Canada, będącą od 1980 roku hymnem Kanady

(1901)  W Paryżu otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa

Urodzili się:

(1989)  Kortez – polski muzyk, kompozytor, wokalista, gitarzysta, pianista, puzonista

 

Nad Europę Południową płyną fale gorącego powietrza znad Sahary. Synoptycy spodziewają się, że w tym tygodniu we Francji pobite zostaną rekordy gorąca (ponad 40 stopni). Również w Polsce czekają nas wysokie temperatury. Może przeżyjemy?   🙂

 

Do dzisiejszego dnia – 24 czerwca, przyporządkowane są takie oto święta nietypowe:

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Dzień Przytulania

Święty Jan – jagód dzban

O świętach tych pisałam już (TUTAJ).

 

***

139 lat temu, 24 czerwca 1880 roku

Po raz pierwszy publicznie wykonano patriotyczną pieśń O Canada, będącą od 1980 roku hymnem Kanady

O Canada zastąpiła pieśń God Save the Queen, która od tego momentu spełnia wyłącznie funkcję hymnu monarchicznego Kanady.

Pieśń została skomponowana przez Calixę Lavalléego, kanadyjskiego kompozytora i nauczyciela muzyki, a pierwszy raz wykonano ją w czasie Congrès national des Canadiens français (Narodowego Kongresu Frankokanadyjczyków). Pieśń mimo kilku wykonań przy różnych oficjalnych okazjach szybko, choć na krótko, poszła w zapomnienie.

O Canada ponownie została wykonana, tym razem przed anglokanadyjską publicznością, w 1901 z okazji wizyty Księcia i Księżnej Kornwalii w Kanadzie.W chwili wybuchu I wojny światowej O Canada była już najpopularniejszą pieśnią patriotyczną Kanady. Czasy obu wojen światowych popularność tę umocniły. W ten sposób pieśń stała się drugim, nieoficjalnym hymnem państwowym.

Nadanie jej statusu oficjalnego hymnu stało się jednak prawie niemożliwe. Na przeszkodzie do urzeczywistnienia tej idei stanęły problemy prawne związane z prawami autorskimi angielskiej wersji tłumaczenia.

Ostatecznie po trzynastu latach sądowych sporów (a 100 latach istnienia utworu) sprawa została rozwiązana i 18 czerwca 1980 O Canada została oficjalnie zaakceptowana jako hymn państwowy Kanady. Jego pierwsze oficjalne wykonanie nastąpiło 1 lipca 1980 w czasie uroczystości święta państwowego Dnia Kanady.

 

O Canada (Canadian Anthem) – Trudbol Barbershop Quartet

***

118 lat temu, 24 czerwca 1901 roku

(1901) W Paryżu otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa

Pablo Ruiz Picasso (właściwie Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso; 1881 – 1973), to hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik oraz poeta, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. On i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem.

Talent Picassa został odkryty przez jego ojca, znakomitego rysownika, bo już od najmłodszych lat Pablo ujawniał swój talent malarski i plastyczny. Najpierw kształcił się w Hiszpanii.

W kluczowym okresie swojej kariery Picasso zawarł dwie przyjaźnie, które umożliwiły mu później wyjazd do Paryża w 1890 roku. W Barcelonie dzieli atelier z Carlesem Casagemasem. Wystawia ok. 150 rysunków w Els Quatre Gats.

Carles Casagemas i Isidre Nonell wynajmują mu swoje studio także we francuskiej stolicy na Montmartrze. Picasso przebywał tam przez krótki okres, po którym zdecydował się na powrót do Barcelony. Krótko po jego powrocie, Casagemas popełnił w Paryżu samobójstwo. Wydarzenie to bardzo wstrząsnęło Picassem, a przepełniający go smutek widoczny jest na powstałych w tamtym okresie obrazach. Stworzone wtedy prace zaliczane są do jego najwybitniejszych dzieł.

Picasso – Carlos Casagemas w trumnie

Picasso jedzie do Madrytu – tu jest współwydawcą Arte Joven. W maju czeka go druga podróż do Paryża. Atelier na Boulevard de Clichy 130 i pierwsza paryska wystawa u Vollarda 24 czerwca 2001.  Sprzedaje 15 obrazów jeszcze przed otwarciem. Odtąd sygnuje tylko Picasso, nazwiskiem swej matki. Motywy z paryskiego życia to często temat nędzy, starości i samotności.

Młody artysta kształci się w Paryżu (1901-1922), gdzie znaczny wpływ na jego twórczość ma zetknięcie się z postimpresjonistami (m.in. Henrim de Toulouse-Lautrekiem, który miał duży wpływ na jego twórczość). Prace Picassa z lat 1901-1904 określa się jako okres błękitny. Były to dzieła utrzymane w kolorycie melancholijnym, ukazujące tematykę i postaci osób biednych (Życie, Stary gitarzysta, Dwie siostry, Prasowaczka).

Pablo Picasso, Autoportret, 1901, olej na płótnie

Przygnębiające, zimne i mroczne obrazy zdawały się bardzo mocno odzwierciedlać stan duszy malarza, po tragicznej śmierci przyjaciela. Boryka się przez kilka lat z ciężką depresją.  „Zacząłem malować na niebiesko, bo stale o nim myślałem” – mawiał Picasso, który swój błękitny okres kontynuował aż do 1904 roku, tworząc na płótnach smętne i melancholijne portrety i autoportrety. Wizerunek Picassa z 1901 roku zdradza mocne fascynacje dziełami van Gogha. Zapadnięte policzki i fikcyjny zarost to kreacja, Picasso nie stworzył tu swojego lustrzanego odbicia, ale sięgnął głębiej, malując przez łzy to, co uwiera go i boli we wnętrzu.

Pablo Picasso, Prasowaczka (Prasująca kobieta), https://galerialu.pl

Postać z obrazu Prasowaczka Picassa jest niezwykle rzewna, niewątpliwie znużona swoją pracą, a jednocześnie w dziwny sposób zmysłowa. Proste, białe i szare pociągnięcia pędzla tworzą głębie kolorów.  Obramowania ciemną linią wskazują na wpływy Edgara Degasa, jedynego impresjonisty przywiązanego w swoim malarstwie do linii. Odtwarzają również przestrzeń w pewien magiczny sposób, który Picasso uwielbił i chętnie powtarzał przez wszystkie lata swojej pracy.

Old guitarist (Stary gitarzysta), Chicago

 

La Vie czyli  Życie

Od 1904 mieszkał w Bateau-Lavoir przy ulicy Ravignan 13. Po tym okresie twórczość Picassa weszła w okres różowy.

Picasso był geniuszem w swoim rzemiośle, nawet w porównaniu z wielkimi mistrzami malarstwa z przeszłości. Sam zdecydował się porzucić artystyczne dziedzictwo i odnaleźć środki wyrazu bardziej odpowiadające współczesnym czasom.

 

 

***

30 lat temu, 24 czerwca 1989 w Krośnie, przyszedł na świat

(1989)  Kortez – polski muzyk, kompozytor, wokalista, gitarzysta, pianista, puzonista

Kortez, a właściwie Łukasz Federkiewicz ma wykształcenie muzyczne. W szkole muzycznej w Krośnie uczył się grać na fortepianie i puzonie. Zainspirowany Clarencem Greenwoodem, w 2013 zaczął naukę gry na gitarze.

W grudniu 2013 bez powodzenia brał udział w precastingu do programu Polsatu Must Be the Music. Tylko muzyka w Rzeszowie. Do sprawdzenia się w eliminacjach, których nie przebrnął, namówiła go siostra. Wówczas został wypatrzony przez Pawła Jóźwickiego, szefa wytwórni Jazzboy Records.

W kwietniu 2014 podpisał kontrakt płytowy i rozpoczął pracę z producentem i muzykiem Olkiem Świerkotem. Powstające utwory zostały zaprezentowane w styczniu 2015 kilku dziennikarzom, wśród nich Piotrowi Stelmachowi, który w radiowej „Trójce” zaczął grać utwór „Zostań”. W marcu 2015 wydał pierwszą EP-kę pt. Jazzboy Session EP, na której umieścił piosenki: „Zostań”, „Joe” i „Co myślisz?”. Na Listę Przebojów „Trójki” dostały się utwory: „Zostań” i „Od dawna już wiem”, które przez wiele miesięcy znajdowały się w czołówce zestawienia.

25 września 2015 wydał debiutancki album studyjny pt. Bumerang, wydan przez Jazzboy Records.

3 listopada 2017 wydał drugi album pt. Mój dom, natomiast 16 stycznia 2018 – minialbum pt. Dobry moment, będący uzupełnieniem drugiej płyty.

W 2018 wraz z Dawidem Podsiadło i Krzysztofem Zalewskim nagrał singel „Początek”, promujący dziewiątą trasę Męskiego Grania.

Jego matka była malarką amatorką, ojciec grał na gitarze. Wychował się rodzinnym domu w Iwoniczu na Podkarpaciu.

Ma syna (2012), któremu zadedykował utwór „Joe”. Po narodzinach dziecka porzucił pracę nauczyciela rytmiki w przedszkolu i podejmował się różnych prac fizycznych (pracował na budowie, w lesie, jako ochroniarz w Biedronce)

Kortez to jeden z największych fenomenów polskiej muzyki ostatnich lat. Jego sukces pokazuje, że bycie sobą jest ważniejsze od podążania za trendami czy błyszczenia na branżowych imprezach.

 

KORTEZ – Od Dawna Już Wiem [VIDEO – LIVE]

 

 

 

 

 

Źródło:    https://pl.wikipedia.org;    https://www.laminerva.pl;    https://pl.khanacademy.org;   https://picassopablo.wordpress.com;

Dodaj komentarz