Czwartek, 25 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, Dzień Sekretarki, Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, Światowy Dzień Malarii, Dzień DNA, Światowy Dzień Pingwina
Wydarzyło się:
(1333) W katedrze wawelskiej odbyła się koronacja Kazimierza III Wielkiego i jego żony Aldony Anny Giedyminówny na króla i królową Polski
(1792) Claude Joseph Rouget de Lisle napisał słowa i muzykę Marsylianki
(1926) W mediolańskiej La Scali odbyła się prapremiera nieukończonej opery Turandot Giacomo Pucciniego, dokończonej po jego śmierci przez Franka Alfano
(1974) W Portugalii doszło do wojskowego zamachu stanu („rewolucji goździków“) w wyniku którego został obalony dyktator Marcelo Caetano
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
Dzień Sekretarki
Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej
Światowy Dzień Malarii
Dzień DNA
Światowy Dzień Pingwina
Jeżeli chcecie poczytać sobie o tych świętach, to zapraszam (TUTAJ) .
***
686 lat temu, 25 kwietnia 1333 roku
w katedrze wawelskiej odbyła się koronacja Kazimierza III Wielkiego i jego żony Aldony Anny Giedyminówny na króla i królową Polski
Kazimierz III Wielki to najmłodszy syn Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny, król Polski w latach 1333–1370, ostatni monarcha z dynastii Piastów na tronie polskim. W chwili objęcia tronu miał 23 lata. Koronacja odbyła się ponad miesiąc po śmierci ojca, któremu udało się zjednoczyć rozbite na dzielnice państwo polskie.
Wraz z Kazimierzem na królową Polski została koronowana jego żona Aldona (po chrzcie przyjęła imię Anna) – córka księcia Litwy Giedymina. Była pierwszą żoną króla Polski Kazimierza Wielkiego. Małżeństwo zostało zaaranżowane przez rodziców młodej pary (oboje mieli po 15 lat) i miało wzmocnić polityczny sojusz między Polską a Wielkim Księstwem Litewskim przeciwko zakonowi krzyżackiemu. Po przybyciu do Polski przyjęła chrzest oraz imię Anna. Zgodnie z przekazem Jana Długosza chrzest księżniczki nastąpił 28 czerwca 1325 roku. 16 października 1325 w Krakowie miał miejsce ślub Aldony Anny z księciem Kazimierzem. Księżniczka urodziła Kazimierzowi dwie córki: Elżbietę i Kunegundę.
Władysław Łokietek zmarł 2 marca 1333 roku. Przed śmiercią polecił synowi odzyskać utracone na rzecz Krzyżaków Kujawy wraz z ziemią dobrzyńską i prawdopodobnie Pomorze Gdańskie. Na zjeździe rycerstwa polskiego jednomyślnie okrzyknięto Kazimierza nowym władcą i wyznaczono termin koronacji. Niespodziewanie na przeszkodzie stanęła królowa Jadwiga. Sprzeciwiała się ona koronacji swej synowej – Anny Giedyminówny, uważając, że w kraju może być tylko jedna królowa. W końcu jednak dała się uprosić Kazimierzowi i ustąpiła, usuwając się ze sceny politycznej do klasztoru klarysek w Starym Sączu. 25 kwietnia w Krakowie arcybiskup gnieźnieński Janisław koronował parę monarszą.
Podobnie, jak w przypadku Władysława, koronacja odbyła się na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Miał podkreślać to, że w dawnej piastowskiej stolicy na tron wstępuje władca zjednoczonego państwa. Aktu koronacji dokonał arcybiskup gnieźnieński Jarosław w obecności innych biskupów, książąt i szlachty. Przebieg koronacji opisał Janko z Czarnkowa i Jan Długosz.
KRONACJA KAZIMERZA I ANNY scena z odcinka 16 „Korony królów”
***
25 kwietnia 1792 roku (227 lat temu)
Claude Joseph Rouget de Lisle napisał słowa i muzykę Marsylianki
Claude Joseph Rouget de Lisle (albo Rouget de l’Isle) to kapitan i inżynier wojskowy, rojalista; autor pieśni, poeta i pisarz.
Na prośbę Philippe’a-Frédérica de Dietricha, mera Strasburga, napisał wojenną pieśń Chant de guerre pour l’armée du Rhin dla Armii Renu 25 kwietnia 1792. Pieśń ta śpiewana przez bataliony Marsylii podczas marszu na Paryż w lipcu 1792, bardzo szybko stała się Marsylianką. Hymnem narodowym Francji stała się 14 marca 1879.
Ze względu na swe rojalistyczne poglądy był więziony w latach 1793-1794. Brał udział w walkach w Wandei, gdzie służył pod rozkazami pacyfikującego powstanie generała Lazare’a Hoche’a. W roku 1796 został zdymisjonowany.
Rouget de Lisle napisał jeszcze kilka pieśni podobnych do Marsylianki, a w roku 1825 opublikował Chants français (Pieśni Francuskie), gdzie spisał około pięćdziesiąt utworów różnych autorów. Jego książeczka Essais en vers et en prose (Eseje wierszem i prozą) (1797) zawierała tekst i nuty Marsylianki, sentymentalne opowiadanie Adelaide et Monville i kilka przypadkowo dobranych wierszy.
Zmarł w nędzy w Choisy-le-Roi, w regionie Île-de-France. Jego prochy zostały przeniesione z cmentarza w Choisy-le-Roi do Kościoła Inwalidów w Paryżu 14 lipca 1915 roku, w czasie I wojny światowej. W Lons-Le-Saunier wzniesiono upamiętniający go pomnik.
Mireille Mathieu – La Marseillaise (France National Anthem)
***
25 kwietnia 1926 roku
w mediolańskiej La Scali odbyła się prapremiera nieukończonej opery Turandot Giacomo Pucciniego, dokończonej po jego śmierci przez Franka Alfano
Turandot to nieukończona opera w trzech aktach włoskiego kompozytora Giacoma Pucciniego. Libretto napisali Giuseppe Adami i Renato Simoni na podstawie sztuki Turandot Carla Gozziego.
Sztukę po śmierci Pucciniego dokończył Franco Alfano. Prapremiera Turandot odbyła się w La Scali. Dyrygował Arturo Toscanini, który przerwał przedstawienie po ostatnich taktach napisanych przez Pucciniego. Następnego dnia wystawiono przedstawienie w wersji dokończonej przez Franco Alfano. Prapremiera polska miała miejsce w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie 15 grudnia 1932.
Z opery Turandot pochodzi jedna z najbardziej znanych arii operowych świata – Nessun dorma.
Posłuchajmy:
Puccini – Turandot: Nessun Dorma [HD]
***
Dzisiaj mija 45 lat od chwili, kiedy to 25 kwietnia 1974roku
w Portugalii doszło do wojskowego zamachu stanu („rewolucji goździków“), w wyniku którego został obalony dyktator Marcelo Caetano
„Rewolucja goździków” to wojskowy zamach stanu w Portugalii w 1974 roku. Pucz doprowadził do obalenia dyktatury następcy Antónia Salazara – Marcela Caetana. W konsekwencji doszło do przywrócenia swobód obywatelskich i politycznych oraz dekolonizacji portugalskich posiadłości w Afryce i Azji.
Nazwę rewolucji dały białe i czerwone goździki, jakimi Celeste Caeiro obdarowała biorących udział w puczu żołnierzy; za jej przykładem poszli lizbońscy kwiaciarze i inni mieszkańcy Lizbony. Kwiaty wetknięte w lufy karabinów stały się symbolem rewolucji.
W celu upamiętnienia „rewolucji goździków” dotychczasowy most Antónia Salazara przemianowano na „most 25 kwietnia”
Most 25 Kwietnia po portugalsku Ponte 25 de Abril, to most wiszący łączący Lizbonę, stolicę Portugalii z gminą Almada na lewym (południowym) brzegu rzeki Tag.
Oddany został do użytku w dniu 6 sierpnia 1966. Poziom kolejowy został dobudowany w 1999 roku. Ze względu na podobieństwo formy i kolorystyki jest często porównywany do mostu Golden Gate w San Francisco. Został zbudowany przez American Bridge Company. Ma łączną długość 2277 m, będąc 27. najdłuższym mostem wiszącym na świecie. Górnym poziomem prowadzi autostrada A2 o sześciu pasach ruchu. Na dolnym poziomie znajdują się dwa tory kolejowe Linha do Sul, zelektryfikowanej napięciem 25 kV AC.
Ponte 25 de Abril ma długość 2 km i prawie 300 m. Wysokość od tafli wody to maksymalnie 70 m, co pozwala na wpływanie do Lizbony największych jednostek pływających. Według danych z 2006 roku przeprawę przez Tag pokonuje codziennie około 150 tys. samochodów oraz 157 pociągów. Lizbonę opuścimy bezpłatnie, natomiast wjazd do miasto czerpie jednak korzyści z tytułu opłaty za przejazd. Spłata kosztów poniesionych na budowę mostu została oszacowana na 20 lat.
Źródło: https://pl.wikipedia.org; https://www.operasofia.bg;