Wszys­cy mężczyźni są ta­cy sa­mi, mają tyl­ko różne twarze, żeby nie można było ich rozpoznać, czyli … kochała ją jedynie kamera, tylko ona nigdy jej nie porzuciła…

Sobota, 1 czerwca – Międzynarodowy Dzień Dziecka, Święto Bułki, Dzień bez Alkoholu, Święto Służby Ruchu Lotniczego

Wydarzyło się:

(1984)  Premiera filmu Dawno temu w Ameryce w reżyserii Sergio Leone

Urodzili się:

(1926)  Marilyn Monroe – amerykańska aktorka, modelka, piosenkarka i producentka filmowa

 

Dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym. Jest dniem naszych milusińskich. To –

Międzynarodowy Dzień Dziecka

O nim i o wszystkich świętach nietypowych przypadających 1 czerwca, jak:

Święto Bułki

Dzień bez Alkoholu

Święto Służby Ruchu Lotniczego

przeczytacie  (TUTAJ) .

We wpisie tym Youtube wykasował zamieszczony w nim utwór zespołu Turbo „Dorosłe dzieci”. Może i dobrze się stało, bo dzisiaj zamieszczam jeszcze lepsze wykonanie. Jest to nagranie koncertu z Placu Teatralnego w Warszawie,  który odbył się 4 czerwca 2009 z okazji 20-lecia pierwszych na wpół wolnych wyborów w Polsce.

 

TURBO – Dorosłe Dzieci live

Czy zwróciliście uwagę na ostatnie, wykrzyczane dwa słowa wykonawców?

Połączenie tych słów jest bardzo znamienne i aktualne, zwłaszcza w kontekście Ustawy 447.

Zadbajmy o to, aby nasze dorosłe dzieci nie miały kiedyś do nas żalu…

*

Wybrałam jeszcze dla Was dwa ciekawe wydarzenia, które miały miejsce właśnie 1 czerwca.

***

 

1 czerwca 1984 odbyła się

premiera filmu Dawno temu w Ameryce w reżyserii Sergio Leone

Dawno temu w Ameryce (Once Upon a Time in America) to amerykański dramat gangsterski z 1984 roku powstały na podstawie powieści Harry’ego Greya. Film reżyserował Sergio Leone do muzyki autorstwa Ennio Morricone.

W głównych rolach wystąpili w nim Robert De Niro i James Woods. Film opowiada historię pięciu chłopców dorastających w żydowskiej dzielnicy Nowego Jorku w latach 20. XX wieku.

Premiera filmu odbyła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1984 roku. W Europie emitowany w kinach film trwał 229 minut. Wersja wypuszczona na rynek amerykański została przemontowana przez dystrybutora. Była ona krótsza o 90 minut (wycięto większość scen z dzieciństwa i z lat 60) i zmontowana w kolejności chronologicznej. Zdaniem Leone taka wersja filmu zatraciła całe znaczenie i sens. „Dawno temu w Ameryce” zebrało fatalne recenzje i uznane zostało za jeden z najgorszych filmów roku. Film poniósł klęskę finansową i szybko zniknął z ekranów. Czyż mogło być inaczej, jeśli w wyniku decyzji producentów film stał się nielogiczny, pełen absurdalnych scen i niewyjaśnionych wątków?
Kilka lat później na kasetach wideo pojawiła się oryginalna, 221-minutowa wersja obrazu i dzieło Leone niemal natychmiast okrzyknięto arcydziełem.

Struktura wersji europejskiej zbudowana jest na retrospekcjach głównego bohatera. Ponad trzydzieści lat po okresie prohibicji były gangster powraca na Manhattan, by skonfrontować się ze swoją przeszłością. Wspomina czasy, gdy wraz z przyjaciółmi pokonywał kolejne szczeble mafijnej hierarchii. I swoją miłość…

 

„Noodles, I slipped..” – 'Once Upon A Time In America’ (HD)

          .

Gorąco zachęcam wszystkich do obejrzenia dokumentu „Dawno temu w Ameryce: Sergio Leone” – (TUTAJ) .

To prawdziwa skarbnica wiedzy na temat tego filmu. Z wypowiedzi scenarzystów, producenta, aktorów oraz fanów (m.in. Quentina Tarantino) dowiemy się jak przebiegała praca na planie oraz poznamy perypetie towarzyszące wchodzeniu filmu na ekrany.

 

***

 

Również 1 czerwca ale 1926 w Los Angeles, przyszła na świat

Marilyn Monroe – amerykańska aktorka, modelka, piosenkarka i producentka filmowa

Marilyn Monroe, właściwie Norma Jeane Mortenson to przede wszystkim gwiazda filmowa, ikona kultury popularnej oraz seksbomba lat 50. i 60. XX w.

American Film Institute umieścił ją na szóstym miejscu na liście największych aktorek wszech czasów (The 50 Greatest American Screen Legends).

Monroe zaczęła swoją karierę w latach 40. jako pin-up girl. Później trafiła do świata filmu, gdzie pracowała dla 20th Century Fox (1946–47) i Columbia Pictures (1948). W 1951 r. związała się z wytwórnią Fox, po czym wkrótce zyskała popularność dzięki filmom Małpia kuracja, Niagara, Mężczyźni wolą blondynki czy Słomiany wdowiec. Zasłynęła z ról stereotypowych blondynek, ale wcielała się również w postacie bardziej złożone i dramatyczne. W 1955 r. studiowała aktorstwo metodyczne w Actors Studio u Lee Strasberga i założyła własną wytwórnię Marilyn Monroe Productions (MMP). Za rolę Elsie w Księciu i aktoreczce otrzymała nagrody David di Donatello i Crystal Star Award, a za rolę 'Sugar Kane’ Kowalczyk z Sandusky w Pół żartem, pół serio uhonorowano ją Złotym Globem. W życiu prywatnym aktorka zmagała się z uzależnieniami, m.in. od alkoholu i barbituranów, i z problemami psychicznymi. Była trzykrotnie zamężna, nie miała dzieci. Film Skłóceni z życiem był ostatnim w jej karierze, którą przerwała nieoczekiwana śmierć w 1962 r.

O Marylin pisałam przy okazji różnych innych okazji, np.  (TUTAJ)  i   (TUTAJ) .

Dużo nowych faktów z jej życia dowiecie się z dokumentu poniżej. Zapraszam!

 

Marilyn Monroe film dokumentalny Lektor PL

***

Wszystkich zainteresowanych poruszonym przeze mnie tematem „447” zapraszam od obejrzenia wypowiedzi  historyka i politologa, dr Jerzego Targalskiego  (TUTAJ) .

Jestem wielką fanką bloga pana Targalskiego – „Strona Józefa Darskiego – Jerzego Targalskiego„, zwłaszcza części dotyczącej kotów  (TUTAJ) . Bardzo spodobała mi się jego naturalna reakcja podczas wywiadu dla holenderskiej telewizji. Nagranie zostało udostępnione przez Rudiego Bouma, dziennikarza programu „Nieuwsuur” z holenderskiej telewizji NOS i stało się internetowym hitem. I nic dziwnego, bo trudno się nie uśmiechnąć, gdy się je ogląda!

 

BLOOPER: Kat springt op schouders baasje tijdens tv-interview Nieuwsuur

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   https://www.filmweb.pl;

Dodaj komentarz