Wystarczy istnieć, szumieć, dążyć, wystarczy rosnąć, piąć się, rozgałęziać, czyli … o czym szumią drzewa

Niedziela, 10 września – Światowy Dzień Drzewa

 

Piotr Rogucki: Drzewo

Czekam na pierwszą, gorącą, pachnącą
Jak wiśnie i jabłka, wiosenną ulewę
Żonkile kwiaciarek wzdychają na słońcu
Maj się rozpasał, już nie chce być drzewem, nieWstanę, jak stoję, wysłucham do końca
Deszczowe spadanie, co zwodzi i mami
Wysłucham, uniosę gałęzie do słońca
Z wdzięczności umaję się cały kwiatami, iii…Słowiki, jak słowa niech lecą ku górze
Wyprosić u Boga, błagamy o burzę
Kropelki zielone na dłonie
Kropelki na skronie

Piotr Rogucki – Drzewo, mp3
 

Dzień Drzewa – to międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.

Inicjatorem Dnia Drzewa był  Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych , gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody. W 1872 r., mieszkając w Nebraska City,  zwrócił się z apelem do rodaków, by 10 kwietnia kto może posadził drzewo. Argumentował, iż „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea jego spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. I tak, od tamtej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w USA świętowany jest Arbor Day.

Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa   postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa.

W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od około 2002 r w dniu 10 października. Jest organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej.

Ciekawostki: 
  • Indianie Ameryki Północnej wierzą, że drzewa podtrzymują niebo. Zgodnie z legendą więc, zagłada drzew oznaczać będzie zagładę całej Ziemi.
  • W samym sercu południowej Szkocji, w Eskdalemuir znajduje się świątynia buddyjska Samye Ling , a tuż koło niej Ogród Pokoju. W ogrodzie rośnie Drzewo Pokoju. Jego gałęzie uginają się pod mnogością kolorowych wstążek, które celtyckim zwyczajem wiąże się na drzewach i jednocześnie wypowiada życzenia. Kiedy kolor wyblaknie, życzenie się spełni.

 

The Cloutie Tree – wspaniały przykład zmieszania szkockiej i buddyjskiej kultury.

 

 

Źródło:    https://pl.wikipedia.org/wiki;    http://www.terriwindling.com     https://onlyconnectat.wordpress.com

Dodaj komentarz