Zgaś światło i przyłącz się do nas, czyli … godzina dla Ziemi …

Sobota, 31 marca – Światowy Dzień Backupu, Światowy dzień budyniu, Godzina dla Ziemi

 

Światowy Dzień Backupu

31 marca przypada światowy dzień backupu.

Pewnie nie raz słyszeliśmy, że raz na jakiś czas należy robić backup komputera. Co to dokładnie znaczy?

Chodzi o stworzenie kopii zapasowej wszystkich danych zapisanych na komputerze, czyli np. zdjęć, notatek czy dokumentów typu Word, aby ich nie utracić. Jak zrobić backup czyli tę kopię?
Przenieśmy wszystkie dane – jak te zdjęcia czy dokumenty typu Word – na dodatkowe miejsce. Można to zrobić na kilka sposobów.

  1. Przenieść dane na zewnętrzny dysk. Jest to najprostszy sposób, ale jednocześnie najbardziej męczący – dane trzeba bowiem przenosić za każdym razem ręcznie.
  2. Użyć aplikacji do backupu. W sieci dostępnych ich jest sporo, ale warto wybrać taką, która ma wysoką ocenę internautów.
  3. Przenieść dane za pomocą technologii w chmurze. Ta metoda zyskuje obecnie największą popularność, jest wygodna i ma przyszłość. Najlepiej skorzystać z usług chmurowych typu Dropbox, OneDrive czy iCloud.

A jak często należy robić backup/ kopię zapasową? Najlepiej wtedy, kiedy mamy nowe dane, które chcemy zapisać. Aplikacje do przenoszenia danych lub usługi chmurowe znacznie to ułatwią – wystarczy, że raz je skonfigurujemy. Róbmy jednak backup najrzadziej raz w roku – właśnie w tym celu powstał Światowy Dzień Backupu.

 

Światowy dzień budyniu

Według Wikipedii budyń to gotowana na parze, lekkostrawna potrawa o puszystej strukturze, przyrządzana na bazie utartych z cukrem lub masłem żółtek jaj oraz piany ubitej z białek.

Budynie dzieli się na słone oraz słodkie, które podawane są jako desery. Głównym składnikiem masy na budyń słodki może być np. ser, orzechy, migdały, mak lub ciasto parzone. Budynie słone zaś przyrządza się zazwyczaj z warzyw, gotowanych grzybów lub mięsa mielonego (drobiu lub cielęciny).

Typowa masa budyniowa wymaga zazwyczaj dodatku w postaci mąki (pszennej, ziemniaczanej) lub produktów mącznych takich jak: czerstwe bułki, bułka tarta, zmielone herbatniki itp. Nie potrzebują takiego dodatku te budynie, których głównym składnikiem jest makaron, kasza manna, kasza jaglana, ryż, mączka sago, gotowane ziemniaki itp..

Budynie gotuje się na parze w specjalnych, metalowych formach budyniowych z kominem w środku. Formę smaruje się od wewnątrz tłuszczem i wysypuje bułką tartą. Następnie napełnia masą budyniową do ¾ wysokości, szczelnie zamyka i wstawia do naczynia z wrzącą wodą sięgającą do ½ wysokości formy. Całość (naczynie z wrzątkiem) również się przykrywa. Podczas gotowania, które trwa (w zależności od użytych składników) od 30 do 90 minut, woda powinna lekko wrzeć.

W razie braku formy można masę budyniową ugotować w piekarniku, w odpowiednio dobranych naczyniach, włożonych do drugiego większego naczynia z wrzącą wodą (pod przykryciem). Dawniej zamiennie z formami budyniowymi stosowano mocne i gęste serwety.

Odpowiednio przygotowany budyń ma delikatną strukturę, jest suchy, pulchny i na przekroju porowaty. Powinien odstawać od formy, a po wyjęciu z niej zachować jej kształt. Gotową potrawę kroi się na kawałki i podaje polaną masłem lub sosem.

Dzisiaj uroczyście obchodzimy Wielką Sobotę, czyli trzeci dzień Triduum Paschalnego. Tego dnia post nie obowiązuje oficjalnie, ale Kościół zachęca do jego przestrzegania. Zgodnie z nauczaniem w Wielką Sobotę Jezus nie jest jeszcze wśród swoich wiernych. Dlatego zaleca się wstrzymanie od jedzenia pokarmów mięsnych, a Światowy Dzień Budyniu to jeszcze jedna okazja by w tym dniu rozsmakować się w budyniu w nowej dla siebie, wegetariańskiej odsłonie.

Godzina dla Ziemi

Godzina dla Ziemi (Earth Hour) to akcja związana z zieloną polityką stworzona przez World Wide Fund for Nature odbywająca się w każdą ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 roku.

Ma ona na celu nakłonienie zwykłych ludzi, a także korporacje, do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach. Skłania ona do refleksji nad zmianami klimatu.

  • Po raz pierwszy akcja odbyła się w roku 2007 w Sydney. Wzięło w niej udział 2,2 mln osób.
  • W roku 2008 udział w akcji, która odbyła się 28 marca, wzięło już 50 milionów osób w 370 miastach na całym świecie. W Polsce światła zgasły w Warszawie i Poznaniu.
  • W 2009 roku udział w akcji zadeklarowało ponad 700 miast z 78 krajów.
  • W roku 2010 wyłączenie światła na 60 minut było największą akcją dla środowiska w historii – podał WWF. Włączyło się do niej ponad 4,5 tys. miast w 128 krajach. Wyłączono światło najbardziej znanych budynków – Wieży Eiffla w Paryżu, Pałacu Buckingham w Londynie, mostu Golden Gate w San Francisco, Opery w Sydney. W Polsce udział wzięło 40 miast, w tym 15 wojewódzkich; wyłączono oświetlenie m.in. Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Akcja bywa krytykowana za swój symboliczny charakter, a więc niewielki wpływ na zużycie energii.

Ważne jest, aby dbać o Ziemię na co dzień, gasić zbędne światło, wybierać komunikację miejską lub rower zamiast samochodu, skracać czas porannej kąpieli pod prysznicem, wybierać lokalne i sezonowe produkty – twierdzą organizatorzy. Zachęcają do zmiany swoich przyzwyczajeń na rzecz ochrony środowiska.

 

Występ Chóru „Poznańskie Słowiki” – Godzina dla Ziemi

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;   http://wiadomosci.gazeta.pl;   http://bydgoszcz.naszemiasto.pl;

Dodaj komentarz