Środa, 2 stycznia – Wspomnienie świętego Telesfora, Dzień Przodków na Haiti, odbył się 2. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, urodziła się Joanna Pacuła – polska aktorka filmowa telewizyjna i teatralna oraz modelka
Po jesiennych Świętach Bożego Narodzenia i mokrym Nowym Roku, nadchodzi chyba ZIMA! Tak przynajmniej twierdzą synoptycy 😉
Czerwone Gitary – Zima, zima śnieg [Official Audio]
Dzisiejsze święta nietypowe, to:
Wspomnienie świętego Telesfora,
Dzień Przodków na Haiti
Pisałam o nich (TUTAJ) .
Co jeszcze dzisiaj warto wspomnieć?
Otóż 2 stycznia 1994 roku
odbył się 2. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) to fundacja o charakterze filantropijnym, której podstawowym celem według statutu jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.
Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, nazwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podstawowym elementem Finału jest granie „wielkiej orkiestry”, czyli odbywające się w całej Polsce (a także poza granicami) koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele Fundacji, oraz inne wydarzenia organizowane w ramach finału, jak np. różne imprezy kulturalne i sportowe. W czasie Finału organizowanych jest również wiele innych form zbiórki funduszy, z których najważniejsza jest publiczna kwesta na ulicach miast i wsi prowadzona przez licznych wolontariuszy. Zebrane pieniądze są przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci.
Od 1 września 2004 fundacja ma status organizacji pożytku publicznego. Przekazane na konto fundacji 1% podatku dochodowego jest przeznaczane m.in. na wsparcie hospicjów dziecięcych, wyposażenie oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, zakup defibrylatorów, zakup sprzętu do ratowania życia i zdrowia dzieci.
W ciągu 26. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln PLN.
Tegoroczny, 27. Finał WOŚP odbędzie się 13 stycznia 2019 r.
Blisko 120 tysięcy wolontariuszy będzie zbierać pieniądze, rozliczane następnie w około 1700 sztabach, w tym w kilkudziesięciu zlokalizowanych w wielu miejscach na świecie. O godzinie 20.00 odbędzie się happening pt. „Światełko do Nieba”. W tej jednej chwili wszyscy, którym bliskie są idee WOŚP, proszeni są o wysłanie w stronę nieba, czyli w kierunku Dobrych Aniołów, światełka w postaci np. zapalonej zapałki, świeczki, pochodni czy sztucznych ogni.
POMAGANIE JEST DZIECINNIE PROSTE!
27. Finał WOŚP już 13 stycznia
***
Również 2 stycznia ale 1957 roku, w Tomaszowie Lubelskim, przyszła na świat
Joanna Pacuła – polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna oraz modelka
W latach 80. i 90. grała w filmach amerykańskich. Za występ w dramacie kryminalnym Michaela Apteda Park Gorkiego (1983) była nominowana do Złotego Globu dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Została wymieniona jako jedna z 12. „Obiecujących nowych aktorów z 1984”, którą co roku ogłasza w „Screen World” krytyk amerykański John Willis. Anglojęzyczna prasa rozpisywała się o jej kocim wdzięku, porównywano ją do młodej Lauren Bacall. Zachwycał się jej wdziękiem Giorgio Armani. Polacy widzieli w niej następczynię Poli Negri.
W 1990 znalazła się na liście 50. najpiękniejszych ludzi na świecie wg amerykańskiego magazynu „People”.
Zajęła 9. miejsce na liście „100 najseksowniejszych kobietach wszech czasów” magazynu „FHM (For Him Magazine)”.
Zajęła 36 miejsce na Channel 5 „Największa supermodelka świata”.
Zadebiutowała rolą studentki, uczestniczki letniego obozu językoznawczych kół naukowych w filmie kina moralnego niepokoju pt.: Barwy ochronne (1976) Krzysztofa Zanussiego. W telewizji zagrała m.in. w dwóch filmach Jana Łomnickiego – Akcja pod Arsenałem (1977) jako Duśka Bytnarówna, siostra „Rudego” i Dom (1980) w roli Ewy Szymosiuk. Trafiła na okładkę tygodnika „Film” (z 26 września 1978). Jej pierwszą większą rolą była postać rozmarzonej praktykantki pielęgniarki Joli „Sarny”, skłóconej z rodzicami, bezradnej wobec rodzącej się miłości w trzyodcinkowym dramacie telewizyjnym Zielona miłość (1980).
W grudniu 1981, kiedy w Polsce wprowadzono stan wojenny, przebywała w Paryżu i związała się z Romanem Polańskim, który pomógł jej zdobyć pracę modelki, a jej twarz zdobiła okładki magazynów mody takich jak „Vogue” (w niemieckiej edycji w maju 1984, we wrześniu 1985 i w październiku 1986, we francuskiej edycji w kwietniu 1987), „Mirabella”, „Cosmopolitan” (w kwietniu 1984, w lipcu 1985), „Harper’s Bazaar”, „Redbook” czy „Woman” (w styczniu 1984).
W 1982 postanowiła zostać w Stanach Zjednoczonych po tym, jak dwa tygodnie przed powrotem ukradziono jej wszystkie dokumenty, bilety i paszport. Zamieszkała początkowo u przebywającej za oceanem aktorki Elżbiety Czyżewskiej, rozpoczynając karierę aktorską i współpracę z reżyserami hollywoodzkimi. Relacje z Czyżewską stały się podstawą dla filmu Anna wg scenariusza Agnieszki Holland.
Joanna Pacula
Występowała jednak przede wszystkim w filmach klasy B. Grywała w produkcjach włoskich, francuskich, hiszpańskich, izraelskich, fińskich i nowozelandzkich.
Jej mężem był starszy o 12 lat amerykański producent filmowy Hawk Winchel Koch Jr. Nie chciał, aby rozbierała się w filmach, dlatego odrzuciła propozycje ról w erotycznych przebojach: jako Elizabeth McGraw w 9 1/2 tygodnia (1986) i jako Roxy w dreszczowcu Nagi instynkt (1992). Była też brana pod uwagę do ról w filmach: Wybór Zofii (1982), Motylek (Butterfly, 1982), Łowca androidów (1982), Więzienie kobiet (Chained Heat, 1983), Świadek mimo woli (1984), Brazil (1985), Dzika namiętność (1986), Żądza władzy (1986), Telepasja (1987), Czarna wdowa (1987), Fatalne zauroczenie (1987), Pozytywka (1989), Showgirls (1995) i Striptiz (1996). W 1989 zrezygnowała z zagrania w Batmanie Tima Burtona i z roli dziewczyny Bonda w Licencji na zabijanie.
A szkoda…
Źródło: https://pl.wikipedia.org; https://www.wosp.org.pl