Odszedł symbol trwałości Imperium, czyli … koniec pewnej epoki w historii Wielkiej Brytanii

Czwartek, 8 września 2022

 

I znowu na naszych oczach dzieje się historia…

BOŻE CHROŃ KRÓLOWĄ – Sylwek Szweda

 

W wieku 96 lat zmarła królowa Elżbieta II, władczyni Wielkiej Brytanii. 

Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej była również głową 14 innych państw należących do Commonwealth Realm (Królestwa Wspólnoty): Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona. Liczba państw w których panowała Elżbieta II, zmieniała się podczas jej panowania, a wszystkich państw, które uznawały ją za głowę państwa było 33.

Koronacja Elżbiety na królową Elżbietę II odbyła się 2 czerwca 1953 roku. Miała wtedy 27 lat.

Królowa zawsze dużo pracowała. W dniu jej 90. urodzin, brytyjski „Telegraph” nazwał ją „najciężej pracującą kobietą świata”. Media wyliczały, że królowa każdego roku miała przynajmniej 500 obowiązkowych wydarzeń, w których musiała brać udział. Otwierała szpitale, przychodnie i szkoły, podejmowała największych światowych przywódców, brała udział w wojskowych obchodach i otwierała każdą sesję brytyjskiego parlamentu. Podczas całego urzędowania tylko trzy razy odwołała swoją wizytę.

Monarchini swój urząd piastowała przez ponad siedem dekad. Od 13 października 2016 była najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Wraz ze śmiercią Królowej, odszedł symbol ciągłości, łącznik z epoką, która dla nas jest już niesłychanie odległa. Jej rządy, obejmowały 15 brytyjskich premierów i 14 prezydentów USA. Świat się zmienił, ale wielu postrzegało Królową jako niezłomną opokę patriotycznego obowiązku. Czy jej następca temu podoła?

 

 

Źródło:    https://www.medonet.pl;    https://www.wprost.pl;

Dodaj komentarz