Czwartek, 25 października – Dzień Młodzieży PCK, Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, Dzień Kundelka, Światowy Dzień Makaronu, Underground,
W dniu dzisiejszym obchodzimy takie święta nietypowe jak:
Dzień Kundelka
Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt
Dzień Młodzieży PCK
Światowy Dzień Makaronu
o których już pisałam – (TUTAJ) , dlatego opowiem Wam jeszcze o tym, że …
równo 23 lata temu, w roku 1995, odbyła się premiera jugosłowiańskiego filmu powstałego na podstawie powieści Dušana Kovačevicia, z muzyką Gorana Bregovića i w reżyserii Emira Kusturicy –
Underground
Film jest w przeważającej części serbskojęzyczny, natomiast tytuł filmu jest w języku angielskim.
Underground to angielskie słowo, które oznacza po prostu „podziemie”. Słowo to zrobiło ogromną karierę na całym świecie jako określenie niszowych i mało eksploatowanych gatunków w sztuce.
Otóż Emir Kusturica, tworząc film pod takim właśnie tytułem, chce nawiązać do obu znaczeń tego wyrazu.
Trwa II wojna światowa. Niemieckie naloty na Belgrad w 1941 roku zbiegają się z rozpoczęciem rewolty „towarzysza” Marko (główna postać filmu), który to wykorzystując wojenny rozgardiasz towarzyszący klęsce, wciąga swego naiwnego przyjaciela Czarnego w handel bronią, przemyt złota i powstańczą walkę przeciw Niemcom.
„Underground” Music – Underground Tango (Belgrade bombing)
Film opowiada o grupie Serbów, która po rozpoczęciu bombardowań Jugosławii, ukrywa się w tytułowym Undergroundzie, czyli w podziemnym pomieszczeniu. Jest to grupa uchodźców umieszczona tam przez Marko. Nie przebywają tam jednak bezczynnie. W przerwach pomiędzy kolejnymi imprezami, ucztami i ślubami (jak to w życiu bywa), produkują broń i inne artykuły, które Marko sprzedaje z ogromnym zyskiem na czarnym rynku. Oczywiście zabrania innym wychodzenia na powierzchnię, ze względów bezpieczeństwa. Żyją odcięci od zewnętrznego świata.
Mimo zakończenia wojny Marko utrzymuje mieszkańców piwnicy w przekonaniu o trwającej wciąż niemieckiej okupacji, aby nadal czerpać zyski ze sprzedaży broni. Trwa to kilka dekad. Więźniowie podziemi harują dzień i noc, tymczasem nad ich głowami Jugosławia ulega kolejnej iluzji – kultowi Tito.
Podziemny teatr cieni upada w 1961 roku podczas wesela; pijana kochanka Marko Natalija wyznaje jego zdradę Czarnemu. Trzydzieści lat później w 1991 roku Czarny dowodzi jednostką komandosów, która uczestniczy w najbardziej krwawych operacjach wojny domowej. Niewyobrażalne okrucieństwa, gwałty i zbrodnie doprowadzają go do szaleństwa – powraca on do opuszczonej przed trzydziestu laty piwnicy.
Film otrzymał nagrody:
- 1996: (nominacja) Czeski Lew najlepszy film
- 1996: Emir Kusturica (nominacja) César najlepszy film zagraniczny
- 1995: Emir Kusturica – Złota Palma na Festiwalu Filmowym w Cannes
- 1995: Vilko Filač (nominacja) Camerimage
Underground (Андерграунд) 1995 Emir Kusturica
Underground – Official Theatrical Trailer
W „Undergroundzie” warto docenić dużą dawkę humoru i wzruszenia. Wielka szkoda tylko, że cała produkcja nie została utrzymana w tej konwencji poetyckiego żartu.
Świetnie pokazany niepowtarzalny klimat filmu uwidacznia również wspaniała muzyka Gorana Bregovicia z nieśmiertelnym, już chyba, „Kałasznikowem” na czele.
Jeżeli jesteście zainteresowani całością filmu, to zapraszam (TUTAJ)
Źródło: https://pl.wikipedia.org; https://www.filmweb.pl;