Najbardziej utytułowana kobieta w historii Francji, pionierka lotnictwa i jedna z pierwszych alpinistek, czyli … narzeczona niebezpieczeństwa

26 października –  Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, Marie Marvingt

 

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

To dzień o randze globalnej, który pierwszy raz był świętowany w Genewie w dniu 14 października 2005 roku. Jego celem jest promowanie przeszczepów rodzinnych i organów od zmarłych.

Więcej na ten temat można przeczytać (TUTAJ) . Zapraszam!

 

A dzisiaj opowiem Wam o pierwszej kobiecie, która przeleciała balonem nad kanałem La Manche.

Było to 109 lat temu, a tą wyjątkową kobietą, była Francuzka –

 

Marie Marvingt

 

Marie Marvingt urodziła się 20 lutego 1875 roku w Aurillac, francuskiej stolicy parasoli, gdzie na świat przyszedł również pierwszy papież Francuz – Sylwester II oraz prezydent Republiki Paul Doumer.

Niezwykle wysportowana, nazywana narzeczoną niebezpieczeństwa, była pionierką lotnictwa oraz jedną z pierwszych alpinistek.

To najbardziej utytułowana sportsmenka w historii Francji. Na pływalni nazywali ją „Czerwoną amfibią”. Grała w piłkę nożną i wodną, uprawiała jeździectwo, boks, walki wschodu, szermierkę, strzelectwo, golf, tenis i sport balonowy, a zimą bobsleje i skakała na nartach. W 1899 roku uzyskała w Niemczech prawo jazdy.

 

 

Zajmowała się wspinaczką górską, a w latach 1903-1910 była pierwszą kobietą, która wspięła się na większość szczytów Alp Francuskich i Szwajcarskich.

W roku 1901, Marie Marvingt odbyła swój pierwszy lot balonem. Około sześć lat później, 19 lipca 1907, poleciała już jako pilot balonu.

W 1908 roku, nie dopuszczona do udziału w wyścigu rowerowym Tour de France (w końcu był to sport dla mężczyzn!), pojechała za wyścigiem i ukończyła go jako 30 z ponad 100 startujących mężczyzn.

 

 

We wrześniu 1909 r. Marie Marvingt odbyła swój pierwszy lot samolotem stacjonarnym, pilotowanym przez Rogera Sommersa.

26 października 1909 roku, niedługo po swoim pierwszym samodzielnym locie balonem (1907), Marie Marvingt została pierwszą kobietą-pilotką, która latała balonem nad Morzem Północnym i Kanałem La Manche z Europy do Anglii. Kontynuowała później loty balonami, zdobywając liczne nagrody, i tak w czerwcu 1910 r. otrzymała licencję pilota balonowego od Francuskiego Aeroklubu.

 

 

W 1910 r. studiowała lotnictwo stacjonarne z Hubertem Lathamem w swojej Antoinette. Jeden z dzienników napisał o niej, że jest pierwszą kobietą, która solowo układa jednopłat. W marcu 1910 roku, Francuska Akademia Sportu dała jej medal „Za wszystkie dyscypliny sportu”.

Ważnym okresem w jej życiu był rok 1910, kiedy zaproponowała rządowi francuskiemu opracowanie ambulansów samolotowych.
8 listopada 1910 r. Marie Marvingt stała się trzecią kobietą na świecie z tytułem licencjonowanego pilota. W 1911 i 1912. zdobyła Coupe Femina w Turynie

W 1914 r. Marvingt wstąpiła do armii francuskiej i służyła na linii frontu jako piechur płci męskiej, pielęgniarka Czerwonego Krzyża, a od 1915 r. służyła jako wolontariusz pilotujący latające misje bombowe nad Niemcami. Między wojnami pracowała jako korespondent wojenny z francuskimi siłami zbrojnymi w Afryce Północnej.

 

Left: American casualty evacuated by helicopter, Korean War, 1951. Right: Marie Marvingt.

 

W tym czasie pracowała również nad projektem metalowych nart dla ambulansów lotniczych pracującymi w Maroku i Algierii. W późniejszym okresie przez pewien czas prowadziła szkołę w Maroku, ucząc jeździć na nartach po wydmach. Mimo tylu różnorodnych zajęć, znajdowała czas na pisanie scenariuszy i reżyserowanie dwóch filmów (lata 1934-1935).

 

Resztę swojego długiego życia, Marie Marvingt poświęciła realizacji swojego marzenia z 1910 roku – koncepcję ewakuacji lotniczej, biorąc udział w ponad 6000 konferencji i seminariów na ten temat, na co najmniej czterech kontynentach. Była współzałożycielką francuskiej organizacji Les Amies De L’Aviation Sanitaire (Przyjaciele Lotnictwa Medycznego) i jednym z liderów sukcesu pierwszego międzynarodowego kongresu lotnictwa medycznego w roku 1929.

 

 

30 stycznia 1955 r. Marie Marvingt otrzymała nagrodę od Federacji Narodowej Aeronautyki na Sorbonie, za pracę w dziedzinie medycyny lotniczej. Za zorganizowanie cywilnego pogotowia lotniczego w Maroku, została nagrodzona Medalem de la Paix.

 

 

W 1955 roku, w wieku 80 lat, Marie Marvingt nauczyła się latać helikopterem. Latała także amerykańskim odrzutowcem i podobno przekroczyła barierę dźwięku.

 

 

Marie Marvingt zmarła 24 grudnia 1963 roku w wieku 88 lat.

Była najbardziej utytułowaną kobietą w historii Francji. Otrzymała ponad 34 medali i odznaczeń.

 

 

Na koniec zapraszam Was do wspólnego lotu balonem. Może nie nad Morzem Północnym i Kanałem La Manche, ale nad piękną Kapadocją.

 

Cappadocia Balloon Fly – Lot Balonem w Kapadocji

 

 

 

Źródło:   https://pl.wikipedia.org;

Dodaj komentarz